Czym pokryć dach małego domu?
Z początkiem bieżącego roku weszły w życie przepisy dotyczące tzw. domów bez formalności, stanowiące istotną część rządowego projektu Polskiego Ładu.
W myśl nowego prawa inwestorzy otrzymali możliwość budowy domów jednorodzinnych do 70 m² bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, posiadania kierownika i prowadzenia książki budowy – jedynie na podstawie samego zgłoszenia. Jednym z pojawiających się przy tej okazji pytań ze strony inwestorów jest to, czym najlepiej pokryć dach budynku takich rozmiarów.
|
Jest sporo kwestii wartych rozpatrzenia przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju pokrycia dachowego na tego typu budynkach. Eksperci firmy Regamet, polskiego producenta pokryć dachowych z blachy, podpowiadają na co zwrócić uwagę.
Prostota i szybkość montażu
70 m² powierzchni domu oznacza, że pokrywający go dach ma przeciętną powierzchnię ok. 100 m². Zdaniem dekarzy to wystarczająco, aby inwestor bez większych przeszkód mógł podjąć decyzję o montażu na konstrukcji więźby dowolnego rodzaju pokrycia. Te wykonane z blachy charakteryzuje jednak szereg zalet, które sprawiają, że w tym przypadku stają się najlepszym rozwiązaniem.
Głównym założeniem projektu była chęć uproszczenia procedur i czasochłonnych formalności związanych z budową własnego domu. Dla sporej części inwestorów czas, jaki zajmują procedury formalne, a następnie już sama budowa domu, to ważny aspekt całego procesu – mówi Marcin Kluz, Dyrektor ds. Sprzedaży Hurtowej firmy Regamet. Warto zatem wiedzieć, że łatwość montażu pokrycia z blachy, bez względu na to, czy mówimy o blachodachówkach czy panelach dachowych, wpływa na to, że prace przebiegają znacznie szybciej i sprawniej niż choćby w przypadku dachówki tradycyjnej. Niebagatelne znaczenie odgrywa tu lekkość pojedynczych arkuszy, które są łatwe nie tylko w transporcie, lecz również we wciąganiu i docelowo – montażu na więźbie – tłumaczy Marcin Kluz.
Względy ekonomiczne
Inwestorzy decydujący się na budowę domu o powierzchni do 70 m² robią to również ze względów ekonomicznych. W tym przypadku pokrycia z blachy idealnie współgrają z założeniami inwestorów.
Z czego wynika opłacalność takiego wyboru? Średni koszt dobrej jakości pokrycia z blachy jest dużo niższy niż tradycyjnej dachówki, dodatkowo - zarówno robocizna, jak i więźba - są w tym wypadku cenowo o wiele korzystniejsze. Wynika to stąd, że z montażem pokrycia z blachy ekipy dekarskie są w stanie poradzić sobie o wiele szybciej i sprawniej, natomiast więźba dachowa, której zadaniem jest udźwig o wiele mniejszego ciężaru blachy, może mieć mniejsze przekroje. Jej koszt jest przez to o wiele korzystniejszy – podsumowuje przedstawiciel firmy Regamet.
Co ważne, ekonomia takiego rozwiązania w żaden sposób nie koliduje z samą jego jakością. Przykładowo – gwarancja na piśmie 50 lat, jaką firma Regamet przyznaje na powłokę PURTEXT STRONG 300, daje nabywcy pewność, że decyduje się na produkt o podwyższonych parametrach trwałości, z którym w przyszłości nie będzie miał problemów.
Lekkie znaczy bezpieczne
Wybór blachy jest rozwiązaniem nie tylko najszybszym i najprostszym, lecz również najbezpieczniejszym. Dlaczego?
Lekkość, jaką charakteryzuje się blacha, daje inwestorowi pewność, że więźba – niezależnie od sposobu wykonania – bez problemu udźwignie ciężar takiego pokrycia – mówi Krzysztof Sądel, dekarz współpracujący z firmą Regamet. Bez względu na to, czy mowa jest o blachodachówce czy panelach dachowych, średnia waga metra kwadratowego takiego pokrycia wynosi ok. 4 kilogramów. Z pewnością jest to więc rozwiązanie bezpieczniejsze od obciążających więźbę tradycyjnych dachówek ceramicznych lub betonowych, których metr kwadratowy to ciężar rzędu 40–45 kilogramów – podsumowuje specjalista.
Stając przed podjęciem decyzji, czy na dachu budynku wykonywanego bez pozwolenia, kierownika i dziennika budowy, zamontować tradycyjną dachówkę o ciężarze całkowitym ok. czterech ton, czy też ok. czterystukilogramowe pokrycie z blachy, części inwestorów wybór lekkiego pokrycia z pewnością wyda się po prostu bardziej bezpieczny i pewny.
Estetyka też jest ważna!
Na koniec warto również pokrótce omówić względy estetyczne pokrycia z blachy. To, że inwestor może wybudować dom w krótszym czasie, niższym kosztem i bez licznych formalności, nie musi wcale oznaczać konieczności pójścia na kompromis także w tym aspekcie.
Współczesne pokrycia dachowe z blachy to estetyczne i modne rozwiązanie bardzo często wybierane przez inwestorów – mówi Marcin Kluz z firmy Regamet. Atrakcyjność poszczególnych profili sprawia, że świetnie sprawdzają się zarówno na bardziej złożonych i skomplikowanych dachach, jak i w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań. Pokrycia z blachy są dostępne w znacznie szerszej od tradycyjnych dachówek gamie różnorodnych kolorów i profili, dzięki czemu z powodzeniem uatrakcyjnią każdy dach – bez względu na gabaryty samego budynku. Szybki i prosty montaż, ekonomia i estetyka, a wreszcie bezpieczeństwo takiego rozwiązania. To wszystko sprawia, że pokrycie dachowe z blachy jest idealnym rozwiązaniem dla domów o powierzchni nieprzekraczającej 70 m².
Nadesłał:
Robert S.
|