Jak zamontować pokrycie dachowe, żeby służyło na lata?


Jak zamontować pokrycie dachowe, żeby służyło na lata?
2024-03-01
Dom jest inwestycją, która z założenia ma służyć nabywcy przez długie lata. Podczas jego budowy warto więc wystrzegać się przesadnych oszczędności i pośpiechu.

Jednym z etapów, na którym w sposób szczególny może się to odbić, jest montaż dachu – zarówno jego konstrukcji, jak i pokrycia. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę, aby dach niezawodnie spełniał swoją rolę? Tłumaczy to Krzysztof Sądel, dekarz współpracujący z firmą Regamet, polskim producentem pokryć dachowych z blachy.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Polskie prawo budowlane nie jest pozbawione pewnych luk. Jedną z nich jest brak konieczności dokonywania odbioru technicznego pokrycia dachowego – w przeciwieństwie choćby do odbiorów instalacji czy ostatecznego odbioru całego budynku. Jeśli akurat dana budowa ma swojego kierownika, to skupia się on najczęściej na kwestiach takich jak konstrukcja dachu i jej zgodność z projektem, natomiast kontrola spraw związanych z wykonawstwem jest często pomijana.

Nie cena jest najważniejsza

Większości inwestorów zależy zazwyczaj na tym, aby koszty budowy były możliwie niskie. Prawda jest jednak taka, że ewentualne oszczędności mogą być czynione względem mebli, które kiedy przestaną się podobać czy spełniać swoje funkcje, mogą być wymienione na nowe. Nie powinno się jednak oszczędzać na samej budowie domu, ponieważ wybudowanie go pozornie tanim kosztem niemal zawsze okazuje się finalnie bardzo drogie – konkluduje Krzysztof Sądel.

Niska cena usługi oferowanej przez daną ekipę wynika z reguły z niedbałości i szybkiego wykonawstwa. To z kolei w niedługim czasie przekłada się na konieczność dokonywania kosztownych poprawek. – Właśnie dlatego cena i szybkość nigdy nie powinny być dla inwestora wyznacznikiem podczas budowy, a w szczególności przy montażu dachu, który ma przecież chronić budynek i jego domowników przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi – przyznaje dekarz współpracujący z firmą Regamet.

Wielkie znaczenie małych szczegółów

Wykorzystując do budowy domu, a następnie dachu, materiały tanie, z reguły również nie dokonuje się właściwego wyboru. Dobrym przykładem może być choćby drewno używane do montażu więźby dachowej. W projektach budowlanych architekci zakładają najczęściej wykorzystywanie w tym celu certyfikowanego drewna C24. Tymczasem finalnie niewielu inwestorów bazuje właśnie na nim. – W tartakach, które coraz częściej oferują już suszoną tarcicę, zamawia się tę o połowę tańszą, świeżą, niewłaściwie zaimpregnowaną, a jedynie powierzchownie wymalowaną. Nabywca jest zadowolony, ponieważ tanio kupił materiał, z którego zamierza wybudować dom. Jednak problemy z takim materiałem, w postaci wypaczenia, pękania czy wykrzywiania się elementów konstrukcyjnych dachu, niemal zawsze pojawiają się stosunkowo szybko – tłumaczy Krzysztof Sądel.

Innymi materiałami, na których próbują oszczędzać zarówno inwestorzy, jak i ekipy wykonawcze, są niewłaściwe gwoździe, wkręty czy membrana dachowa. Gdy zamontujemy droższą membranę o wysokiej jakości, nie ryzykujemy, że po kilku-kilkunastu latach straci ona właściwości i przestanie spełniać swoją funkcję. A warto pamiętać, że jej wymiana wiąże się już z koniecznością demontażu całego pokrycia – wraz z ołatowaniem.

Jedynie dysponując wysokiej jakości materiałami i dobrą, doświadczoną ekipą, można mieć niemal pewność, że dom i dach zostaną wykonane poprawnie. Wówczas wszystko powinno zostać wykonane nie tylko estetycznie, ale i w pełni zgodnie ze sztuką – radzi inwestorom dekarz współpracujący z firmą Regamet.

Jakość pokrycia dachowego

Jeśli zależy nam na tym, by dach pozostawał trwały i estetyczny przez długie lata, zdecydowanie warto wybrać profesjonalne, wysokiej jakości pokrycia dachowe.

Lepiej jest zainwestować nieco większe środki, wybierając materiały bardziej trwałe i odporne na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zwłaszcza, że rozeznając się w ofertach producentów, bez większych problemów można trafić na produkty wysokiej jakości, takie jak na przykład pokrycia dachowe z blachy od firmy Regamet w innowacyjnych powłokach PRO. Charakteryzują się one m.in. podwyższoną trwałością i odpornością na uszkodzenia, a objęte są nawet 50-letnią gwarancją – przekonuje dekarz.

Kierowanie się zaniżoną ceną usługi, niezwracanie uwagi na szczegóły oraz wybieranie pokryć dachowych niskiej jakości – to najczęstsze błędy inwestorów podczas montażu dachu. Aby ich uniknąć, nie można zapominać, że dach to inwestycja na kilkadziesiąt lat, a po takim czasie obroni się jedynie wysoka jakość.

Nadesłał:

Robert S.

Przeczytaj również: