Stolarka zewnętrzna - rozwiązania na lata (część druga)


Stolarka zewnętrzna - rozwiązania na lata (część druga)
2022-03-10
Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, a przede wszystkim spora inwestycja.
Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

To naturalne, że staramy się w tym czasie optymalizować, a nawet ciąć koszty, bo zawsze „po drodze” zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i wydatki. Są jednak elementy domu, na których nie warto oszczędzać. Przeciwnie – lepiej zainwestować w rozwiązania, które sprawdzą się na każdym etapie życia. Przecież dom budujemy na lata. I przez ten czas musi nam służyć stolarka zewnętrzna: okna, drzwi wejściowe i brama garażowa.

To oczywiste, że jednym z podstawowych elementów, na jakie zwracamy uwagę, wybierając zewnętrzną stolarkę, są jej walory estetyczne. Dobrze jest, jeśli okna, drzwi wejściowe, brama garażowa, a także dach – tworzą harmonijną całość, idealnie komponującą się z charakterem budynku. Jednak mody przemijają, a funkcje tych elementów domu pozostaną niezmienne. Muszą nam zapewnić bezpieczeństwo, odpowiedni poziom izolacji termicznej i akustycznej, ale przede wszystkim komfortową obsługę, niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy. W pierwszej części naszego cyklu omawialiśmy okna. Tym razem zajmiemy się drzwiami wejściowymi i bramami garażowymi. Na co zwrócić uwagę w ich przypadku?

Drzwi wejściowe – wizytówka domu z opcją dla zapominalskich

Drzwi wejściowe – najważniejsze niewidoczne dla oczu

Drzwi wejściowe są wizytówką domu. Dzięki naprawdę szerokiej ofercie możemy dobrać model, który idealnie się komponuje z bryłą budynku. Szeroka gama kolorystyczna, różnorodna stylistyka i detale, które można dopasować według indywidualnych potrzeb – estetyka oczywiście ma znaczenie, ale w przypadku drzwi wejściowych na pierwsze miejsce wysuwa się szeroko rozumiane bezpieczeństwo: zabezpieczenia przed włamaniem oraz bezpieczeństwo użytkowania. Kwestie te zresztą często się łączą.

– Drzwi wejściowe podkreślają charakter domu: solidne, eleganckie, oryginalne, z przeszkleniami lub bez – pod względem estetyki dziś w zasadzie jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Możemy wyprodukować prawdziwe dzieła sztuki. Jednak w przypadku drzwi wejściowych równie ważne, jeśli nie ważniejsze – jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a więc systemy konstrukcyjne, okucia i rozwiązania antywłamaniowe. Myśląc zatem o drzwiach wejściowych na lata, trzeba pochylić się też nad takimi elementami, jak odpowiedni zamek oraz sposób otwierania drzwi wejściowych. Takie rozwiązania, jak np. zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR z silnikiem A-ÖffnerServo, pozwalają na łatwe otwieranie drzwi poprzez lekkie przekręcenie klucza lub stuknięcie w klamkę. To bardzo wygodne, gdy wracamy do domu z zakupami, a także dla dzieci oraz osób starszych, o mniejszej sprawności manualnej – opowiada Magda M. Muras, Marketing Manager w firmie RK Exclusive Doors.

Inteligentne zarządzanie drzwiami wejściowymi

GU-SECURY Automatic-DR jest zamkiem wielopunktowym z trzema punktami ryglowania: przy górnej ościeżnicy, w okolicy klamki i przy progu. To rozwiązanie znacznie podnosi antywłamaniowe właściwości drzwi: GU-SECURY Automatic wraz z hakiem ryglowym GU-SECURY tworzą sprawdzony i certyfikowany system podwójnego ryglowania. Oznacza to, że zamek ten już konstrukcyjne jest zabezpieczony przed próbą manipulacji i podważenia. Dodatkowo, wyposażając drzwi z automatycznym zamkiem wielopunktowym w odpowiedni silnik (np. A-Öffner lub A-ÖffnerServo) oraz elektroniczny przepust kablowy z zasilaczem (np. SECUREconnect 50/200) możemy stworzyć system, który – podłączony do odpowiedniego urządzenia końcowego – pozwoli na inteligentne zarządzanie drzwiami wejściowymi.
 
– Otwieranie drzwi wejściowych za pomocą klasycznego klucza może odejść do lamusa. Już dziś popularne, także w przypadku domów jednorodzinnych, są takie rozwiązania, jak klawiatura kodowa – klasyczna lub numeryczna Bluetooth&Code, czytniki RFID oraz czytnik linii papilarnych. To ostatnie rozwiązanie, które może być też połączone z odpowiednią aplikacją, to „klucz do przyszłości”. Jest nie tylko wygodne, także dla osób o mniejszej sprawności manualnej, ale przede wszystkim bezpieczniejsze. Nie ma ryzyka zgubienia klucza, a poziom bezpieczeństwa jest 1000 razy większy niż w przypadku systemu opartego o czterocyfrowy kod dostępu – podkreśla Piotr Kosmowski, Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska.

Odpowiednio wyposażone drzwi antywłamaniowe to prawdziwa bariera dla włamywaczy. Dzięki takim elementom, jak: automatyczny, wielopunktowy zamek antywłamaniowy, dodatkowe punkty ryglowania, zamki z wkładkami z zabezpieczeniem przeciwrozwierceniowym, czujnikami (nacisku, zamknięcia, użycia nieoryginalnego klucza) podłączonymi do systemu alarmowego, mogą zamienić dom w twierdzę dla włamywaczy oraz bezpieczną przystań dla domowników. Te rozwiązania, poprawiające antywłamaniowe właściwości drzwi wejściowych, mogą też wpłynąć na wysokość składki ubezpieczenia domu od kradzieży.

Ciepłe drzwi wejściowe bez barier

Ponieważ o drzwiach wejściowych myślimy najczęściej w kontekście estetyki i bezpieczeństwa, kwestia energooszczędności schodzi na drugi plan. Jednak nie warto jej lekceważyć. Zgodnie z przepisami drzwi wejściowe muszą posiadać współczynnik przenikania ciepła U nie wyższy niż 1,3 W/(m2K). Warto zdecydować się na drzwi ciepłe – z dodatkowymi wkładami termicznymi, stabilnie osadzone i podparte w sposób stały na specjalnych poszerzeniach oraz z ciepłym progiem zlicowanym z podłogą. Próg taki, jak np. próg drzwiowy G-U, ma właściwości izolacyjne, a przy tym zapewnia komfortowe przejście do domu, także wjazd wózkiem.

Istotnym wskaźnikiem, który warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli dom znajduje się przy ruchliwej ulicy, jest izolacyjność akustyczna drzwi wejściowych (współczynnik Rw o wartości minimum 30 dB, im wyższy, tym lepsze zabezpieczenie przed hałasem z zewnątrz). Dzięki temu przez długie lata drzwi wejściowe będą strzec domostwo przed jednym z lekceważonych zanieczyszczeń środowiska – nadmiernym hałasem.

Brama garażowa – świetne właściwości z widokiem na przyszłość

Brama garażowa – dopasowana do potrzeb

Dopełnieniem stolarki zewnętrznej domu jest oczywiście brama garażowa. Rozważając jej wybór, powinniśmy uwzględnić dwa aspekty: jakość, w tym przede wszystkim parametry izolacyjne, jeśli garaż jest wkomponowany w bryłę domu, oraz jej rozmiar – i tu należy myśleć w długiej perspektywie.

Pod względem estetycznym brama powinna oczywiście pasować do pozostałych elementów stolarki zewnętrznej. Najpopularniejszym obecnie na rynku rozwiązaniem są bramy segmentowe z napędem – niewymagające wiele miejsca w garażu i przed garażem, wygodne i bezpieczne w obsłudze, o odpowiednich parametrach antywłamaniowych. To, na co warto zwrócić uwagę, to właściwości izolacyjne bramy.

– Jeśli bramę montujemy w wolno stojącym, nieogrzewanym garażu, takie parametry jak izolacyjność akustyczna i termiczna mają mniejsze znaczenie. W przeciwieństwie do bram instalowanych w garażach połączonych z domem. Tam najlepiej zastosować ciepłą bramę, o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 1,3 W/(m2K) – wyjaśnia Tomasz Kubczak, Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL.

Brama garażowa z perspektywą na przyszłość

Ekspert marki KRISPOL podkreśla, że – myśląc o bramie na lata – powinniśmy rozważyć nie tylko jej parametry izolacyjne i antywłamaniowe, ale przede wszystkim nasze potrzeby związane z funkcjonowaniem bramy, które na przestrzeni lat zazwyczaj się zmieniają.

– Na początku zwykle rodzina ma jeden samochód, kiedy się powiększa, w domu pojawia się zazwyczaj drugie auto, lub zmieniamy stary pojazd na większy. Dobrze jest te sytuacje przewidzieć i zamówić odpowiednio dużą bramę – dwustanowiskową lub o rozmiarach odpowiednich dla wyższych i szerszych samochodów – oczywiście pod warunkiem, że bryła garażu, kształt podjazdu i wielkość posesji to umożliwiają – radzi Tomasz Kubczak, Kierownik Działu Zarządzania Produktem KRISPOL.

Dodatkowo dobrze jest sprawdzić, na ile cykli przewidziana jest praca bramy i jakie są warunki gwarancji, która może być uzależniona od wykonywanych obowiązkowych przeglądów serwisowych oraz konserwacji. To inwestycja na lata – dobrej jakości brama, odpowiednio serwisowana i konserwowana, posłuży nam przez dziesięciolecia. Pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowana. Odpowiednie osadzenie bramy zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, nieszczelnościom, nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci, a przede wszystkim mechanicznemu uszkodzeniu bramy.

Budując nowy dom, bardzo często projektujemy go „na dziś”, zapominając, że z czasem nasze potrzeby dotyczące na przykład stolarki zewnętrznej, będą się zmieniać. Dobrze jest mieć tego świadomość i wybierać rozwiązania, które uwzględniają tę zmianę oczekiwań: wygodne w użytkowaniu drzwi tarasowe, samozamykające się i bezpieczne drzwi wejściowe, czy stabilną, obliczoną „na przyszłość” bramę garażową. Dobrze planując inwestycje w stolarkę okienną, możemy sprawić, że dom będzie naszym azylem, spełniającym oczekiwania na każdym etapie życia.




____
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box

Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Przeczytaj również: