Stąpanie po dywanie - czyli jak wybrać najlepszy dywan?


Stąpanie po dywanie - czyli jak wybrać najlepszy dywan?
2023-01-02
Dywany towarzyszą nam od stuleci - zmieniają się tylko trendy, materiały wykorzystywane do ich produkcji oraz techniki wytwarzania. Z tego względu są uznawane za jeden z najważniejszych i ponadczasowych elementów upiększających wnętrza.

Okrągłe, prostokątne, podłużne,  z wełny lub wiskozy – dywany różnego koloru i kształtu spotkamy prawie w każdym domu. Choć ich historia sięga setek lat wstecz, nowoczesne wydania wciąż towarzyszą nam w różnego rodzaju aranżacjach wnętrz. Z racji na to, że dywany aktualnie wracają do designerskich łask, sprawdźmy na jakie elementy powinniśmy zwracać uwagę przy ich wyborze?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Dywany wełniane 

Wełna to materiał, który wciąż pozostaje jednym z najbardziej popularnych i pożądanych surowców do produkcji dywanów. Jak wyjaśnia Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR, jej podstawowymi zaletami są trwałość i naturalność. Jest to także ciepły materiał, który zapewni ogrzanie stóp na podłodze:

- Wełniany dywan będzie nam służył latami, o ile wełna będzie utkana gęsto. Zagwarantuje to, że nie będzie się „udeptywał” lub wycierał. Oczywiście, naturalne wełniane dywany bardzo często są tkane ręcznie, co wpływa na ich cenę, ale biorąc pod uwagę trwałość, naturalność i oryginalne wzornictwo, jest to opłacalna inwestycja.

Przy zakupie wełnianego dywanu należy pamiętać o tym, że taki dywan pyli i jest to proces naturalny. Jak wyjaśnia ekspertka Galerii Wnętrz DOMAR, pyleniu ulega niewielki procent masy dywanu i nie ma ono wpływu na gęstość czy trwałość produktu. Wystarczy odkurzenie, by się pozbyć tego problemu. Natomiast ze względu właśnie na to zjawisko, dywan wełniany nie jest rekomendowany dla osób zmagających się z alergiami.

Dywany z wiskozy

Coraz większą popularnością cieszą się dywany wiskozowe. Dzieje się tak miedzy innymi ze względu na ich efektowny wygląd – przypominają one jedwab, będący zdecydowanie droższym materiałem, z którego także wyrabia się dywany.

- Wiskoza ma niskie runo, jest bardzo przyjemna w dotyku i odbija światło - w zależności od kąta, z jakiego patrzymy, struktura dywanu wygląda inaczej. Niestety, wiskoza nie jest odporna na wodę, trzeba ja czyścić chemicznie w punktach pralniczych – wyjaśnia Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz DOMAR.

Dywany wykonane z wiskozy nie zalecane są do pomieszczeń, w których przebywają małe dzieci lub zwierzęta, zwłaszcza biegające na zewnątrz.

Heatseat do tkania dywanów

Heatseat to z kolei tworzywo sztuczne - ale tak zaawansowane technologicznie, że wyglądem do złudzenia przypomina wełnę. Jego estetyczną zaletą jest fakt, że przy odpowiednio gęstym tkaniu umożliwia stworzenie wyrazistych, dopracowanych wzorów  lub przejść tonalnych przypominających akwarelę. Dzięki odpowiedniemu przycinaniu runa na różnych wysokościach, można uzyskać efekt 3D.

- Ich zaletą jest nie tylko łatwość czyszczenia, ale i fakt, że nie uczulają – podpowiada Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR.

Co więcej, bardzo istotnym aspektem dywanów wykonanych z heatseat jest to, że coraz częściej do ich wyrobu wykorzystuje się tworzywa z recyclingu (np. z butelek PET).  Jest to szczególnie ważne dla osób, które wybierają produkty tylko i wyłącznie przyjazne środowisku oraz mają na uwadze przyszłość naszej planety.

Bez względu na wybrany przez nas rodzaj, piękne i wysokiej jakości dywany można znaleźć w ofercie salonów na terenie wrocławskiej Galerii Wnętrz DOMAR. Pozwolą one na stworzenie charakterystycznego wnętrza, w którym z przyjemnością będziemy spędzać każdą chwilę życia codziennego - krocząc po dywanach idealnie dopasowanych do każdego stylu i potrzeb mieszkańców.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Przeczytaj również: