Sezon zimowy. Jak zadbać o ciepły dom?
Warszawa, 05.02.2024. Mimo chwilowego wzrostu temperatur, zima jeszcze nie powiedziała ostatniego słowa. Jak co roku w sezonie zimowym, wyzwaniem dla wielu z nas stało się maksymalne utrzymanie ciepła w przestrzeni mieszkalnej.
Niskie temperatury potrafią uszczuplić nasz portfele, dlatego warto zadbać o jak najniższy ubytek ciepła z naszych domów.
|
Od czasu gwałtownego wzrostu kosztów energii, ogrzewanie naszych mieszkań i domów staje się jedną z najistotniejszych kwestii dyskutowanych przy rodzinnym stole w sezonie grzewczym. Pomysły na to jak przetrwać okres zimowy są różne - można zainwestować w gruntowny remont mieszkania, można też dywersyfikować technologie odpowiedzialne za ogrzewanie - w tym ostatnim przypadku wybór nośnika ciepła nie daje jednak pełnej gwarancji przygotowania domu w taki sposób, by nie martwić się o koszty. Warto tu przypomnieć, że aż 25% pozyskanego ciepła może uciekać na zewnątrz z nawet najlepiej ogrzewanego wnętrza, jeżeli okna i drzwi nie są wystarczająco szczelne.
W trakcie trwającej zimy należy zwrócić szczególną uwagę na właściwe przygotowanie okien na bardzo chłodne lub nawet mroźne dni, zwłaszcza poprzez odpowiednie przestawienie okuć na tryb zimowy. To proste działanie może istotnie ograniczyć straty ciepła z naszych domów, co przekłada się na niższe koszty związane z ogrzewaniem. Sam proces regulacji okien jest łatwy do wykonania. Aby dostosować okucia do trybu zimowego, wystarczy skorzystać z klucza imbusowego, przekręcając bolce o połowę obrotu (90° w stosunku do poprzedniego ustawienia). W ten sposób skutecznie zminimalizujemy przenikanie zimnego powietrza i zabezpieczymy nasze mieszkanie przed utratą ciepła. Szczegółowe instrukcje można znaleźć w przygotowanym materiale wideo udostępnionym przez OKNOPLAST.
Znane niebezpieczeństwa
Wyprodukowane ciepło nie pozostanie w przestrzeni mieszkalnej długo, jeżeli budynek nie jest właściwie zabezpieczony pod kątem stałego utrzymania temperatury wewnątrz - ściany powinny być docieplone, a okna szczelne. Dodatnia temperatura w budynkach i lokalach mieszkalnych podczas zimy powinna utrzymywać się na stałe - 24 godziny na dobę, przez cały sezon. W przeciwnym razie woda znajdująca się w rurach może ulec zamarznięciu i poważnie je uszkodzić. Wzrasta także prawdopodobieństwo rozwoju grzyba pleśniowego na wielu komponentach. Można na różne sposoby dążyć do utrzymania ciepła wewnątrz - wskazane szczególnie zimą wietrzenie można przeprowadzać „ekonomicznie". Ale nie rozwiąże to oczywiście w całości problemu właściwego gospodarowania ciepłem. Z kolei przeprowadzenie ocieplenia budynku przez zastosowanie dodatkowych materiałów ze względów finansowych pozostaje rozwiązaniem dla wybranych.
Co robią Polacy?
Jak pokazują wyniki badania „Zamiary i opinie dotyczące termoizolowania i ocieplania domu" przeprowadzonego na zlecenie OKNOPLAST[i], Polacy wykazują wysoką świadomość w kwestii potrzeb zadbania o utrzymanie ciepła wewnątrz budynku w dobie kryzysu energetycznego. W 2022 roku 44,4% ankietowanych udzieliło twierdzącej odpowiedzi na pytanie „czy tej jesieni i zimy planujesz wdrożenie dodatkowych działań zatrzymujących ciepło w domu?". Spośród nich ponad połowa (52,9%) osób wskazała uszczelnienie okien i drzwi jako planowane rozwiązanie. Z różnych powodów 27,2% uczestników badania nie zamierzało przeprowadzić wspomnianych czynności.
- Trudno mówić o ekonomicznym podejściu do ogrzewania, kiedy nie zostały przeprowadzone działania związane z termoizolacją - szczególnie w przypadku okien. Jeżeli powtarzana z sezonu na sezon konserwacja nie daje zadowalającego rezultatu, należy rozważyć wymianę okien na nowe. Taka pojedyncza inwestycja nie tylko zwraca się poprzez zaoszczędzoną energię, ale także może zostać dofinansowana nawet w 100% w ramach programu „Czyste powietrze". Producenci odpowiednio dostosowują ofertę, aby objęte nią produkty spełniały wymagane parametry termoizolacyjne - komentuje Tomasz Radecki, dyrektor handlowy OKNOPLAST.
Cechy „ciepłych" okien
Mówiąc o parametrach termoizolacyjnych w kontekście okien, ich energooszczędność określa się współczynnikiem Uw. Opisuje się za jego pomocą ilość ciepła (mocy) przenikającą w określonych warunkach przez każdy metr kwadratowy okna. Niższa wartość Uw oznacza większą odporność na przepuszczanie ciepła na zewnątrz. Aktualnie przyjmuje się, że okna powszechnie określane jako „ciepłe" powinny posiadać współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/m2K. Kupując zatem na przykład okno PAVA, którego wartość Uw wynosi jedynie 0,73 W/m2K, można spodziewać się ponadprzeciętnej skuteczności pod względem termoizolacyjności. Dodatkowo, chcąc uzyskać zwrot kosztów za przeprowadzoną inwestycję wymiany okna na PAVA, mieszkaniec lokalu może zgłosić to działanie odpowiedniej instytucji zgodnie z ustalonymi prawnie zasadami.
W każdym sezonie zimowym samo posiadanie łopaty do odśnieżania może nie wystarczyć. Dlatego poza prostymi, powtarzanymi co rok zabiegami, warto zastanowić się, czego nasz dom lub mieszkanie potrzebuje najbardziej. Co jest kluczowe, by zmienić nasze miejsce do życia w faktycznie energooszczędną przestrzeń. Termoizolacja jest z pewnością rozwiązaniem optymalnym - gwarantuje dobre efekty w długoterminowej perspektywie bez narażania naszego portfela na szok.
[i] Badanie przeprowadzone przez SW Research w październiku 2022 roku metodą CAWI na 1 023 Polkach i Polakach powyżej 18 roku życia.
Nadesłał:
Andżelika Kostewicz
|