Jak zamówić drzwi wejściowe z SKD? Praktyczny poradnik
Powszechny dostęp do nowoczesnych technologii sprawia, że z zaawansowanych rozwiązań stosowanych dotychczas w wybranych okolicznościach mogą obecnie korzystać również prywatni użytkownicy.
Wiele osób decyduje się na budowę inteligentnych domów wyposażonych w funkcjonalne systemy. Planujesz zakup albo wymianę drzwi wejściowych i słyszałeś o drzwiach otwieranych przez odcisk palca? A może jesteś miłośnikiem technologii i chcesz stworzyć nowoczesny, inteligentny dom? Jeśli zastanawiasz się, jak zamówić drzwi wejściowe z systemem SKD i czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie, sprawdź nasz poradnik!
Czy warto kupić drzwi z systemem kontroli dostępu?
Jeszcze do niedawna drzwi otwierane bez użycia standardowego klucza mogliśmy spotkać wyłącznie w obiektach publicznych lub biznesowych. Obecnie coraz więcej właścicieli domów prywatnych również może wdrożyć to rozwiązanie, które pozwoli skutecznie zabezpieczyć dom przed niepowołanymi osobami. System kontroli dostępu pozwala znacznie podnieść bezpieczeństwo domowników oraz mienia. Na rozwiązanie to decydują się zarówno osoby planujące budowę domu, jak i właściciele pragnący wymienić systemy do drzwi ze standardowych na inteligentne. Otwieranie drzwi przy pomocy odcisków palca oraz sterowanie nimi poprzez użycie intuicyjnej aplikacji mobilnej stanowi także prawdziwą gratkę dla miłośników nowoczesnej technologii.
Jak działa system kontroli dostępu? Cyfrowe systemy SKD stanowią punkt wyjściowy dla automatycznych rozwiązań zastosowanych w drzwiach. Interfejs magistrali SI-BUS umożliwia komunikowanie się urządzeń w postaci czytnika Touch IT, panelu dotykowego z funkcją kodów dostępu lub czytnika zbliżeniowego obsługującego karty RFID bezpośrednio z napędem, bez konieczności instalacji dodatkowej jednostki sterującej. Wspomniane urządzenia są standardowo wyposażone w Wi-Fi i Bluetooth, dzięki czemu możliwe jest zarządzanie nimi również z poziomu aplikacji mobilnej. Daje to możliwość błyskawicznego otwarcia lub zamknięcia drzwi.
Stworzenie cyfrowej sieci daje także możliwość rozbudowy systemu w przyszłości. Dalsze podłączenia mogą być realizowane przez magistralę SI BUS bądź bezprzewodowo przez Wi-Fi. Co istotne, inteligentna sieć jest chroniona przy pomocy wydajnego 128-bitowego szyfrowania AES.
Jak wybrać drzwi z SKD z dodatkowymi sposobami zabezpieczeń?
Należy pamiętać, że wymiana drzwi na model współpracujący z systemem SKD wymaga podjęcia decyzji o wdrożeniu systemu jeszcze przed zakupem. Nie ma możliwości, aby połączyć system SKD ze standardowymi drzwiami. Muszą być one bowiem wyposażone w automatyczne rozwiązania pozwalające na wykonanie integracji.
Jak kupić drzwi z systemem kontroli dostępu? Najlepiej wybrać nowoczesne systemy do drzwi wyposażone w szereg zaawansowanych funkcjonalności jeszcze bardziej podnoszących bezpieczeństwo mieszkańców. Na przykład zasuwnice wielopunktowe do elektromechanicznego ryglowania i odryglowania drzwi GENIUS stanowią połączenie mechanicznej zasuwnicy wielopunktowej oraz komfortu najnowocześniejszych układów elektronicznych. Wydajny, sterowany elektronicznie napęd szybko i cicho rygluje i odryglowuje zarówno bolce i haki w kasetach zamków dodatkowych, jak i rygiel zamka głównego.
Moduły IO i IO smart umożliwiają łączenie urządzeń i systemów różnych dostawców z rozwiązaniami firmy SIEGENIA. Dzięki temu system SKD może zostać zintegrowany na przykład z obsługą napędu bramy garażowej czy domofonem. Połączenie systemów do drzwi, systemu SKD oraz modułów IO daje więc mieszkańcom zdecydowanie więcej opcji na zabezpieczenie domu.
Jak zamówić drzwi z systemem kontroli dostępu?
Jak w każdym zaawansowanym rozwiązaniu, również przy wyborze drzwi wejściowych z systemem kontroli dostępu zawsze mamy kilka opcji do wyboru. Jak zamawiać drzwi z SKD? Omówmy ten proces krok po kroku.
Pierwszą opcją do rozważenia będą automatyczne zasuwnice wielopunktowe – współpracują z nimi wszystkie systemy kontroli dostępu. Jakie mamy w tym przypadku opcje? Możemy zdecydować się na zasuwnicę w pełni automatyczną, w której zarówno zaryglowanie jak i odryglowanie drzwi odbywa się za pomocą napędu.
Alternatywną i jednocześnie tańszą opcją jest zakup zasuwnicy z mechanicznym zaryglowaniem i dodatkowym napędem otwierającym.
Kolejny wybór czeka nas w odniesieniu do umiejscowienia kontroli dostępu. Tutaj zazwyczaj mamy do wyboru możliwość zainstalowania urządzenia identyfikacyjnego bezpośrednio w drzwiach lub np. na ścianie obok drzwi.
Następne zadanie to określenie, jaka forma kontroli dostępu najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Obecnie na rynku dostępne są klawiatury, skanery odcisków palców oraz transpondery z kartą RFID. Jeżeli zależy nam na dyskrecji, możemy zupełnie pominąć jednostkę zewnętrzną i po zainstalowaniu w puszce ściennej modułu IO uzyskiwać zdalny dostęp do napędu drzwi przez Wi-Fi czy aplikację. Moduł IO daje też dalsze możliwości rozbudowy systemu sterowania i powala na włączenie systemu sterowania drzwiami wejściowymi do centralnego systemu zarządzania obiektem.
Na co zwrócić uwagę przy odbiorze drzwi z SKD?
Samo posiadanie drzwi z systemem kontroli dostępu stanowi jedynie połowę sukcesu. Równie ważne jest zadbanie o odpowiednią konfigurację oraz bezpieczeństwo samego systemu. Bezpieczeństwa magistrali SI-BUS strzeże 128-bitowe szyfrowanie AES. A co z siecią bezprzewodową? Aby system gwarantował pełne bezpieczeństwo, konieczne jest regularne aktualizowanie oprogramowania software i zabezpieczeń sieciowych.
Jeśli zdecydujesz się na używanie aplikacji SIEGENIA Comfort wraz z modułem IO smart, regularnie sprawdzaj, czy jest dostępna najnowsza wersja aplikacji, a jeśli dostajesz powiadomienie o możliwości aktualizacji, nie ignoruj go, tylko zainstaluj nowszą wersję oprogramowania. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo danych przesyłanych drogą bezprzewodową, warto również upewnić się, że zadbano o pełne bezpieczeństwo sieci Wi-Fi wykorzystywanej do wymiany danych w systemie.
Podjęcie tych kroków sprawi, że dane w systemie kontroli dostępu zawsze będą bezpieczne, a wraz z nimi bezpieczny będzie Twój dom!
SIEGENIA
press box