Ogrodzenie z bramą i furtką – jak wybrać dopasowane rozwiązania?


Ogrodzenie z bramą i furtką – jak wybrać dopasowane rozwiązania?
2022-08-18
Przy aranżacji domu zwracamy dużą uwagę na to, żeby poszczególne elementy wystroju wnętrza były do siebie dobrze dopasowane, tworzyły spójną wizualnie całość.

Podobnie może, a nawet powinno być, w przypadku planowania najbliższego otoczenia budynku, w tym jego ogrodzenia. Jak dobrać płot, bramę wjazdową i furtkę, aby stanowiły wizytówkę działki i zapewniały nam bezpieczeństwo?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – to znane przysłowie można odnieść również do naszej posesji. To właśnie wygląd elewacji domu, przydomowej przestrzeni i zabezpieczenia terenu decydują o tym, jak jesteśmy postrzegani również my jako właściciele. Poza swoją podstawową rolą – czyli kontrolą dostępu do budynku – ogrodzenie spełnia też ważne funkcje wizualne. Jego wyboru lepiej więc nie pozostawiać przypadkowi.

Ogrodzenie systemowe

Gdy myślimy o ogrodzeniu, mamy na myśli nie tylko sam płot, lecz także elementy zapewniające komunikację na działce, a więc bramę wjazdową i furtkę. Najlepiej, jeśli będą one do siebie dopasowane zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym – stworzą dobrze zgraną całość. W większości przypadków możemy postawić na systemowe rozwiązania ogrodzeniowe, w ramach, których otrzymujemy wszystkie komponenty niezbędne do zabezpieczenia terenu. Dzięki temu są one wykonane z tego samego materiału, utrzymane w tym samym stylu i kolorystyce. Taki wybór pozwala też na uzyskanie oszczędności (wszystkie „części” od jednego producenta) i łatwiejszy montaż.

Przed zakupem dokładnie zmierzmy działkę, określmy potrzebną wysokość ogrodzenia, umiejscowienie bramy wjazdowej i furtek oraz ich liczbę. Zwróćmy przy tym uwagę, że brama (w wersji skrzydłowej) i furtka powinny otwierać się do środka posesji. Gdy decydujemy się natomiast na konstrukcję przesuwną, to musimy uwzględnić to, że jej elementy nie mogą wychodzić na sąsiednią działkę. Minimalna szerokość bramy to 2,4 metra, zaś furtki – 90 cm.

Równie istotna jak forma ogrodzenia jest jego kolorystyka. Możemy ją dobrać do dachu budynku, drzwi wejściowych i okien lub elewacji – na zasadzie dopasowania lub kontrastu. W zależności od kompozycji i naszych preferencji, postawmy na stonowane lub też żywsze barwy. Można też połączyć dwa kolory, np. antracyt z elementami czerwieni.

Ogrodzenie w dobrej cenie – jakie wybrać?

W obliczu rosnących cen szukamy oszczędności, także jeśli chodzi o prace remontowo-budowlane w domu i jego najbliższym otoczeniu. Jeśli więc planujemy teraz montaż nowego lub wymianę starego, istniejącego ogrodzenia, to naszą uwagę przyciągają przede wszystkim rozwiązania, które nie drenują kieszeni. Nie oznacza to jednak, że zabezpieczenie terenu musi być brzydkie czy też nietrwałe. Oferta dostępnych wyrobów jest bardzo szeroka, więc możemy wybrać odpowiedni dla siebie produkt w dobrej cenie.

Oszczędną w formie, a jednocześnie ekonomiczną opcją są ogrodzenia panelowe. Ażurowe panele wyróżnia minimalistyczny design. Są one solidne, wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Swoim wyglądam nie dominują przestrzeni, podkreślając w niej to, co najważniejsze, czyli elewację budynku lub zadbany teren wokół niego. Smukłe, uniwersalne panele to dobra alternatywa zarówno dla siatki, jak i ogrodzeń kutych, które są ciężkie, wymagają podmurówki, co przekłada się także na stosunkowo wysoki koszt ich wykonania.

Przy wyborze zabezpieczenia terenu weźmy również pod uwagę wydatki potrzebne na jego późniejszą eksploatację. Dla przykładu ogrodzenie drewniane jest naturalne i prezentuje się estetycznie, jednak wymaga regularnej konserwacji, a więc także nakładów finansowych. – Panele ogrodzeniowe są ocynkowane galwanicznie i objęte 5-letnią gwarancją antykorozyjną. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia mechanicznego, to w łatwy sposób można wymienić tyko jedno przęsło. Równie łatwy jest też sam montaż, gdyż ażurowa konstrukcja jest lekka i nie wymaga wykonania podmurówki. Prace montażowe można przeprowadzić samodzielnie, co dodatkowo obniża koszty całej inwestycji – mówi Jarosław Danielski z firmy Fortlook, polskiego producenta wysokiej jakości ogrodzeń panelowych. Panele są dostępne w praktycznie dowolnym kolorze z palety barw RAL, więc możliwości aranżacji są bardzo szerokie.

Dobrze dobrane, trwałe ogrodzenie będzie praktycznie bezobsługowe i zostanie z nami na długie lata, zdobiąc i chroniąc posesję. Wkomponowane w niefunkcjonalna brama wjazdowa oraz furtka zapewnią zaś wygodny, bezpieczny dostęp do działki dla wszystkich domowników i naszych gości.

Nadesłał:

Drier

Przeczytaj również: