Czym się kierować przy wyborze HS-ów?
Na wybór właściwego systemu HS składa się wiele czynników, które finalnie mają zapewnić pełny komfort użytkowania. Na co szczególnie zwracać uwagę przy zakupie tego systemu, a czego się wystrzegać? Odpowiedzi na te pytania udziela Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX...
Systemy HS to łatwy sposób na stworzenie nowoczesnego, pełnego i płynnego przejścia pomiędzy wnętrzem domu a tarasem, balkonem lub ogrodem. Przez charakterystyczny sposób otwierania, idealnie sprawdzają się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i takich, w których każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Co kryje się pod skrótem HS?
|
- HS to skrót od niemieckiej frazy „Hebe-Schiebe Tür”, oznaczającej system podnośno-przesuwny. Tego typu rozwiązania dostępne są w trzech wariantach - PVC, aluminium i w drewnie. Poza tym, mamy możliwość wykonania podziału konstrukcji na dwie, trzy i cztery kwatery, z możliwością przesuwania jednego lub dwóch skrzydeł – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Jakie maksymalne rozmiary HS-ów można uzyskać? Wszystko zależy to od systemu i podziału. Przy rozwiązaniach PVC, maksymalna szerokość wynosi do 5 metrów w przypadku jednej części stałej i jednej ruchomej. Z kolei drzwi trzy- i czteroczęściowe w PVC mogą posiadać szerokość do 6,5 metra. W rozwiązaniach aluminiowych, wartość ta może być o wiele większa, a ograniczenia dotyczą głównie wagi skrzydła ruchomego, która nie powinna przekraczać 500kg.
Jedną z rzeczy, która charakteryzuje systemy HS jest niski próg. Jednak w zależności od systemodawcy, próg może różnić się kształtem, być pochylony w jedną stronę lub całkowicie płaski. Dzięki temu nie musimy się martwić, że podczas przechodzenia grozi nam potknięcie.
Co jest ważne przy zakupie HS-ów?
Wiedząc już, jaki wariant i rozmiar drzwi tarasowych najbardziej nas interesuje, należy skupić się na innych, ważnych cechach, które powinny posiadać brane pod uwagę przez nas modele. W tej materii najistotniejsza jest prostota obsługi, bezawaryjność, jak również termoizolacyjność, dobór zabezpieczeń antywłamaniowych i kolorystyka.
- Co determinuje łatwość obsługi HS? Składa się na to wiele czynników: odpowiedni system, wysokiej klasy okucia, dokładność wykonania na etapie produkcji, a także właściwy montaż – wskazuje Rafał Buczek z AWILUX.
Ciepło i automatycznie
Zarówno w systemach PVC, jak i aluminiowych, mamy możliwość zastosowania automatyki – poprzez montaż siłowników elektrycznych, które automatycznie zamkną i otworzą nasz HS. Te rozwiązania mogą również pozwolić na sterowanie za pomocą pilota czy urządzeń mobilnych.
Trzeba pamiętać również o tym, by zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjności. Wybrany przez nas system powinien spełniać obecne normy dotyczące budownictwa - chodzi tu o parametry poniżej Uw=0,9 - im niższy współczynnik, tym lepiej.
Bezpiecznie i kolorowo
Nowoczesne rozwiązania podnośno-przesuwne to nie tylko podniesienie komfortu mieszkańców, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie antywłamaniowe. Na rynku dostępne są czujniki otwarcia skrzydła i bezpieczne szyby.
System HS to także szeroki wachlarz kolorów, dzięki czemu można idealnie dopasować stolarkę do budynku.
- HS w technologii PVC oferuje pełną paletę barw - począwszy od oklein imitujących drewno, skończywszy na tych przypominających kolory lakierów stosowanych w oknach aluminiowych. Znajdziemy tu kolory farb proszkowych, metaliczne, matowe czy z delikatnym błyskiem, przez co wybór jest naprawdę duży. W przypadku aluminium, również możemy zastosować malowanie przypominające strukturę drewna czy farb proszkowych – mówi Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.
Dobierz HS i nie popełniaj błędów
Wybierając system HS, trzeba pamiętać również o najczęściej popełnianych błędach. Ekspert AWILUX wskazuje, że z jednej strony chodzi tu o problemy leżące po stronie inwestora, związane m.in. z nieprzemyśleniem kierunku otwierania i podziału konstrukcji.
Przy okazji błędów warto wspomnieć o nieodpowiednim montażu – zwłaszcza odpowiedniego posadowienia konstrukcji. Zaleca się więc, by systemy HS były podpierane na całej długości, nie powinny być ustawiane bezpośrednio na podmurówkach, tylko na dedykowanych systemach podprogowych, poszerzeniach systemowych lub podwalinach z purenitu lub klinarytu, zapewniając tym samym odpowiednią izolację pomiędzy stroną zewnętrzną, a wnętrzem. - W tym celu wykorzystajmy specjalne fartuchy, paroszczelne i paroprzepuszczalne, które stanowią zabezpieczenie przed działaniem wilgoci – dodaje Rafał Buczek.
Dobrze dobrane modele podnoszono-przesuwne, czyli HS, pozwalają na to, by na lata harmonijnie połączyć wnętrze domu ze światem zewnętrznym. Dzięki dużym konstrukcjom, sięgającym nawet 6,5 m szerokości w PVC oraz niskim progom, otwarcie następuje za pomocą zmiany położenia klamki, której ruch powoduje uniesienie skrzydła i bardzo łatwe oraz płynne przesunięcie wzdłuż linii ramy. HS-y – takie jak z oferty AWILUX – skierowane są do osób ceniących sobie nowoczesność stolarki, wyjątkową łatwość obsługi oraz niezawodność.
Dodatkowe informacje o firmie Awilux:
Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.
Nadesłał:
GutPR
|