Cykl bezpłatnych, otwartych szkoleń PLGBC dotyczących efektywności energetycznej budynków
PLGBC w ramach realizowanego projektu RetrofitHUB organizuje bezpłatne trzydniowe, otwarte szkolenie online: Jak efektywnie przeprowadzać modernizacje budynków wielorodzinnych? Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków.
Celem szkolenia jest przybliżenie wybranych zagadnień związanych z modernizacją budynków wielorodzinnych, w tym z przepisami prawa, audytem energetycznym, badaniami termowizyjnymi, automatyką i regulacją instalacji, zastosowaniem OZE (m.in. pomp ciepła) w budynkach wielorodzinnych, wentylacją, a także komunikacją z mieszkańcami.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC widzi konieczność pogłębienia wiedzy w tym zakresie wśród osób, które podejmują decyzje o przeprowadzeniu modernizacji w budynkach wielorodzinnych.
|
- W Polsce mamy 14,2 mln budynków, z czego większość nie spełnia aktualnych wymagań dotyczących efektywności energetycznej. W przypadku budynków mieszkalnych wielorodzinnych najnowsze badania ankietowe wskazują, że 30% z nich nadal wymaga termomodernizacji. Niestabilna sytuacja geopolityczna i wzrost cen za energię, sprawia, że termomodernizacja i dekarbonizacja budynków mieszkalnych oraz komercyjnych mają ogromne znaczenie. Znaczne przyspieszenie tempa głębokiej i kompleksowej termomodernizacji z możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł energii musi rozpocząć się już dziś - mówi Dorota Bartosz, Dyrektor Techniczna ds. Zrównoważonego Budownictwa w PLGBC.
Szkolenie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką efektywności energetycznej budynków, w tym m.in. do zarządców prywatnych i miejskich, wykonawców, konsultantów, a także studentów.
Tematyka trzydniowego spotkania to:
- Europejska fala renowacji jako strategia obniżania emisyjności sektora budownictwa.
- Podstawowe informacje o regulacjach prawnych związanych z modernizacją budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
- Audyt energetyczny.
- Automatyka i regulacja instalacji c.o. i c.w.u.
- Pompy ciepła w budynkach wielorodzinnych.
- Kolektory słoneczne w budynkach wielorodzinnych.
- Fotowoltaika w budynkach wielorodzinnych.
- Systemy wentylacyjne w budynkach wielorodzinnych.
- Modernizacja budynków wpisanych do Rejestru Zabytków.
- Finansowanie modernizacji budynków wielorodzinnych.
- Komunikacja zarządcy z mieszkańcami w kontekście edukacji i świadomego użytkowania budynku.
Szkolenie odbędzie się w dniach 10, 17 i 24 stycznia przez aplikację ZOOM. Udział jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rejestracja pod linkiem: https://zoom.us/meeting/register/tJAqdOGsqjsiHNJ7OV0MgTHCrGXYFA26z3QE
Szkolenie jest wynikiem realizacji projektu RetrofitHUB, finansowanego przez GIZ: European Climate Initative (EUKI), na zlecenie Federal Ministry for the Environment Nature Conservation and Nuclear Safety. W projekcie biorą również udział siostrzane organizacje z Chorwacji (CroatiaGBC) i Węgier (HungaryGBC).