Automatyka do bramy garażowej – jak to działa i jaki napęd wybrać?


Automatyka do bramy garażowej – jak to działa i jaki napęd wybrać?
2022-08-01
Brama garażowa wyposażona w napęd to wygodny standard i rozwiązanie zapewniające komfort użytkowania – nie musimy wysiadać z auta, żeby zyskać szybki dostęp do pomieszczenia. Do zamykania i otwierania skrzydła wystarczy pilot, a nawet smartfon z odpowiednią aplikacją.

W ten sposób zautomatyzować możemy zarówno nową, jak i już użytkowaną bramę. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze napędu.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Gdy mamy już bramę wjazdową z napędem i poznaliśmy zalety tego rozwiązania, kolejnym krokiem wydaje się zautomatyzowanie dostępu do garażu. Najlepiej zrobić to od razu przy montażu nowej bramy. Możemy również zamontować napęd w już użytkowanym produkcie, jednak będzie to nieco bardziej skomplikowane. Jeśli nie mieliśmy jeszcze dotychczas okazji korzystać z bramy napędzanej siłownikiem, to dobrze jest dowiedzieć się najpierw, jak działa taki automat, a następnie, jaki wyrób najlepiej sprawdzi się na naszej posesji.

Jak działa napęd do bram garażowych?

Napęd składa się z kilku bazowych elementów. Jego centrum stanowi siłownik, który za pomocą ramienia wprawia bramę w ruch, otwierając ją lub zamykając. Ramię połączone jest natomiast z wózkiem, który porusza się po specjalnej szynie i jest napędzany poprzez łańcuch lub pasek zębaty. Pracą siłownika kieruje moduł centralny. Te dwa elementy zazwyczaj są ze sobą zintegrowane, ale moduł może być też umieszczony w innym miejscu (np. na ścianie bocznej garażu), co ułatwia jego obsługę. Napęd zawsze posiada też linkę pozwalającą na jego awaryjnego odblokowanie, np. wtedy, gdy zabraknie prądu. Automatyka może być również wyposażona w dodatkowe komponenty, takie jak np. fotokomórka, awaryjne akumulatory, listwy blokujące czy też systemy świetlne sygnalizujące pracę całego mechanizmu.

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Napęd może być montowany w zasadzie przy każdym rodzaju bram garażowych, ale ze względu na zróżnicowanie ich budowy stosuje się nieco inne rozwiązania. Przede wszystkim automatyka powinna być dopasowana do rozmiarów i ciężaru konstrukcji, którą ma napędzać, a także szerokości wjazdu. Najłatwiej jest dobrać napęd do bramy segmentowej – można go podwiesić pod sufitem i połączyć ze skrzydłem ruchomym ramieniem. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku bramy segmentowej bocznej, gdzie automatyka mocowana jest na ścianie bocznej lub tuż nad nadprożem.

Przy konstrukcji uchylnej sprawdzi się standardowe rozwiązanie, ale o większej mocy. Dostępne są także specjalne napędy do tego typu bram, mocowane na skrzydle od strony garażu. Najtrudniej jest dopasować automatykę do bramy rozwieralnej, gdyż potrzebne są tu odpowiedniej długości ramiona, które będą ciągnąć i pchać skrzydła. Do garażu przeznaczonego na dwa samochody niezbędny jest zaś sprzęt o większej sile ciągnienia i pchania – zazwyczaj większej niż 1000 N. Najlepiej przed zakupem skonsultować się z doradcą technicznym producenta danego napędu, żeby dopasować optymalną opcję do swoich potrzeb.

Do intensywnie oraz bardzo intensywnie użytkowanych bram segmentowych dobrym rozwiązaniem jest np. siłownik elektromechaniczny Botticelli włoskiej marki BFT. – Automatyka Botticelli nadaje się do instalacji do niemal każdej wysokości bramy, dzięki dużemu wyborowi dostępnych szyn o różnych długościach. Centrala sterująca i wyłącznik krańcowy z enkoderem i mechanicznym ogranicznikiem ruchu są wbudowane w siłownik i w szynę. W modelach SMART dostępna jest unikalna funkcja antywłamaniowa, która zabezpiecza garaż przed nieuprawnionym wejściem – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT Polska, Partnera kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”. W dobie rosnących cen energii ważna jest też energooszczędność. Napęd jest podłączony do zasilania praktycznie przez cały czas, więc dobrze, jeśli będzie pobierał jak najmniej prądu. Siłownik Botticelli posiada ekologiczny zasilacz impulsowy. Dzięki temu zyskujemy mniejsze zużycie energii – jest to zmiana z 8W na 0,5W w trybie czuwania.

Co potrafi nowoczesny napęd?

Nowoczesny napęd do bramy garażowej może posiadać wiele przydatnych funkcji. Dla przykładu, automatyka BFT wyposażona jest w technologię D-track – inteligentny system zarządzania momentem obrotowym, dzięki czemu wykrywa ewentualne przeszkody. To przydatna opcja szczególnie, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Pracą bramy, a nawet całego systemu smart home, jeśli zintegrujemy wszystkie domowe urządzenia, możemy też wygodnie sterować za pomocą smartfona, praktycznie z każdego miejsca na świecie, wydając polecenia otwarcia, zamknięcia lub zatrzymania skrzydła bramowego. Taka platforma komunikacji to również możliwość zdalnego diagnozowania urządzenia przez montera i szybkiego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Jeśli garaż jest np. wolnostojący i mamy trudności z podłączeniem zasilania do napędu, to nic straconego – można skorzystać z systemu zasilania energią słoneczną, takiego jak Ecosol BFT. To kompletne rozwiązanie współpracujące ze wszystkimi, starymi i nowymi instalacjami 24 V. Dzięki niemu możemy czerpać darmową moc ze słońca i uniezależnić się od prądu z sieci.

Pełną funkcjonalność napędu i jego długą żywotność zapewni profesjonalny montaż, najlepiej wykonany przez specjalistę. Przy wyborze konkretnej oferty zwróćmy też uwagę na renomę producenta oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. To wszystko przełoży się na komfortową i bezproblemową eksploatację automatyki, a więc wygodne korzystanie z garażu.

***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻBUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, HÖRMANN, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/

Nadesłał:

Drier

Przeczytaj również: