Zrównoważony rozwój w projektowaniu miast Nowe wydarzenie towarzyszące Targom Nordbygg w Szwecji


Zrównoważony rozwój w projektowaniu miast Nowe wydarzenie towarzyszące Targom Nordbygg w Szwecji
2014-03-07
Dostęp do wiedzy o projektowaniu miast zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Możliwość spotkań z ekspertami, renomowanymi architektami i urbanistami. Najlepsze przykłady ze Szwecji i Niemiec.

Zbliżają się Dni Zrównoważonego Rozwoju podczas Targów Nordbygg 2014. Największa impreza targowo-wystawiennicza w dziedzinie budownictwa odbędzie się 1-4 kwietnia br. w Sztokholmie.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

 

Dni Zrównoważonego Rozwoju, to nowe wydarzenie towarzyszące w agendzie organizowanych od ponad 30 lat Targów Nordbygg. Międzynarodowa konferencja o ściśle określonej tematyce i profilu ma być platformą wymiany myśli i poglądów na temat zrównoważonego rozwoju miast. Wśród ekspertów znajdą się m.in. architekci i urbaniści ze Szwecji oraz znane postaci świata niemieckiej architektury i inżynierii budowlanej.

 

Swą wiedzą i doświadczeniem podczas Dni Zrównoważonego Rozwoju podzieli się Göran Cars, profesor rozwoju miast i kierownik projektu dla szwedzkiej gminy Kiruna, opowie o projekcie i podstawach procesu planowania miasta. – Skalę i zakres prac planistycznych omówimy w odniesieniu do trzech podstawowych aspektów planowania zrównoważonego miasta: środowiska naturalnego, społeczeństwa i ekonomicznego – mówi prof. Cars.

 

W odniesieniu do zrównoważonego rozwoju środowiska naturalnego, optymalną sytuacją jest zaczynać wszystko od podstaw tam, gdzie jeszcze nic nie zostało zbudowane. Wszystkie kwestie związane ze środowiskiem uwzględnia się na kolejnych etapach procesu planowania: technologii budowy, zaopatrzenia w energię, transportu, gospodarki wodnej. Aspekt społeczny skupia się z kolei na aktywnej komunikacji z mieszkańcami. Dialog wykorzystuje się do przedstawiania propozycji planistycznych.

 

Czynimy miasto swoistą areną spotkań i dyskusji jego mieszkańców, szczególnie cenne są uwagi na temat społecznej integracji i harmonii. Natomiast aspekt ekonomiczny zakłada konfigurację nowego miasta w ścisłej współpracy z podmiotami prywatnymi. Biznes ma zainwestować i nadać nowemu organizmowi miejskiemu zawartość w postaci mieszkalnictwa, handlu i zatrudnienia – stwierdza prof. Cars.

 

Wykład podczas Dni Zrównoważonego Rozwoju wygłosi także Krister Lindstedt, architekt z pracowni White Arkitekter AB, która wygrała konkurs na opracowanie nowej struktury miasta Kiruna.

 

– Zakładamy, iż pomimo ekstremalnych warunków klimatycznych, miasto ma rozwijać się na wysokim poziomie. Mamy niepowtarzalną okazję aby pomyśleć w zupełnie nowy sposób i poczynić właściwe kroki już od samego początku – mówi Krister Lindstedt.

 

Przykładem nowego pomysłu dla Kiruny byłaby możliwość wykorzystania ogromnych ilości ciepła odpadowego pochodzącego z energii zużywanej w górnictwie. Jej wykorzystanie umożliwiłoby powstanie miasta neutralnego dla klimatu. Prezentacja projektu na targach będzie zarazem pierwszą dla publiczności spoza Kiruny.

 

Pokażemy plan rozwoju dla pierwszej fazy projektu, zawierającego plany rynku i ratusza miejskiego. Dialog z mieszkańcami w tym aspekcie Kiruny trwa już od dłuższego czasu i stał się podstawą pracy – dodaje Lindstedt.

 

Podczas Dni Zrównoważonego Rozwoju zostanie również zaprezentowany projekt rozwoju obszarów miejskich w dzielnicy Hamburga, Wilhelmsburgu. Dzielnica zlokalizowana na jednej z wysp rzeki Łaba, mimo doskonałej lokalizacji, długo postrzegana była jako nieatrakcyjne miejsce do życia. Wyspę zdominowała zabudowa przemysłowa i aż do lat 70-tych była wykorzystywana jako wysypisko śmieci.

 

Międzynarodowa Hamburska Wystawa Budownictwa IBA (Internationale Bauaustellung) postanowiła dzielnicę Wilhelmsburg uczynić wzorcowym przykładem zintegrowanej i zrównoważonej architektury miasta. Prezentującym projekt będzie Uli Hellwig, CEO hamburskiej IBA.

 

W części Hamburga, na przestrzeni 30 tys. mkw. wdrożono nowy plan rozwoju miasta. Główny nacisk położono na kwestie równowagi środowiskowej Dzięki innowacyjnym metodom produkcji i odzyskiwania energii, Wilhelmsburg do 2050 roku stanie się w pełni samowystarczalny energetycznie.

 

– W fasadach budynków zostaną zabudowane specjalne grzejniki, w których mogą rozwijać się mikroalgi wykorzystywane później jako biomasa do zasilania czy ogrzewania. Inna fasada będzie wyposażona w izolację o strukturze żelu, magazynującą ciepło resztkowe światła słonecznego, które później, w razie potrzeby, może zostać wykorzystane – mówi Alrun Griepenkerld, kierownik projektu z Niemiecko-Szwedzkiej Izby Handlowej. – W ciągu siedmiu lat trwania tego projektu zostało zrealizowanych ponad 60 różnych inwestycji o wartości ponad 1 mld Euro. Po więcej szczegółów – zapraszamy na Dni Zrównoważonego Rozwoju podczas Targów Nordbygg 2014 – podsumowuje Griepenkerld.

###

O Targach Nordbygg /www.nordbygg.se/

Nordbygg to największa impreza targowo-wystawiennicza w dziedzinie budownictwa, podczas której spotykają się najważniejsi dostawcy materiałów, maszyn i technologii dla budownictwa. Organizatorzy tegorocznej edycji spodziewają się 900 wystawców i ponad 60 tys. gości. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1-4 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Sztokholmskich w Sztokholmie.

 

Targi Nordbygg odbywają się w cyklu dwuletnim. W 2012 roku impreza przyciągnęła gości z ponad 30 krajów, ponad 200 dziennikarzy relacjonowało wydarzenie na miejscu.

 

O Dniach Zrównoważonego Rozwoju

Dni Zrównoważonego Rozwoju są nowym wydarzeniem towarzyszącym Targom Nordbygg. To międzynarodowa konferencja o ściśle określonej tematyce i profilu.

Tegoroczna edycja skupi się na Niemczech i jest organizowana we współpracy z Niemiecko-Szwedzką Izbą Gospodarczą.

Nadesłał:

ImagoPR

Przeczytaj również: