Wycena dachu pod kontrolą - Robicizna


2017-06-09
W pierwszej części naszego poradnika poruszany był temat materiałów do budowy dachu i kryteriów, jakie należy przyjąć, zlecając wycenę dachu. Tym razem piszemy o tym, dlaczego koszty robocizny mogą różnić się tak bardzo. Ponownie odpowiedzi szukamy u SUPERDEKARZY 2016.

Robocizna

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Na tym polu również inwestor może zauważyć spore rozbieżności, które budzą zdziwienie. Trzeba mieć świadomość, że w branży dekarskiej, podobnie jak w innych dziedzinach życia, istnieje tzw. szara strefa. Na rynku funkcjonują wykonawcy, którzy nie mają zarejestrowanych firm, nie płacą podatków ani ZUS swoich pracowników. Oczywiście, zaproponują ci niższą cenę. Jednak w przypadku jakiegokolwiek problemu z użytkowaniem dachu inwestor ma utrudnioną drogę dochodzenia odszkodowania czy naprawy dachu.

- Wielu przykładnie działających dekarzy oferuje gwarancję na wykonawstwo – to dobry znak, że mamy doświadczenie z prawdziwym dekarzem – mówi Rafał Szczepański, właściciel firmy „Ciesielstwo – Dekarstwo Rafał Szczepański” z Łodzi. - Rzadko zdarza się, że dobry wykonawca będzie chciał walczyć ceną, a nie jakością do ceny. Przecież firmuje budowę swoim nazwiskiem i zależy mu na budowie, którą może się pochwalić przed potencjalnymi klientami.

Dekarze mają też różne specjalizacje lub preferencje, np. wykonują dachy wyłącznie z dachówek cementowych i ceramicznych, a nie z blachodachówki. Ci, którzy podążają za nowymi rozwiązaniami i technologiami, będą ich orędownikami, podczas gdy inni będą cię przekonywać do rozwiązań tradycyjnych. Mogą również inaczej wyceniać dach pod kątem pracochłonności wykonania określonych elementów.

Czym więc się kierować przy wyborze wykonawcy? O ile dla inwestora najważniejszym czynnikiem nie jest kryterium najniższej ceny, to warto sprawdzić:

-       jak długo firma istnieje na rynku?

-   czy dekarz jest rekomendowany przez producentów pokryć dachowych (jak np. Certyfikowany Dekarz Braas)

-       czy może pochwalić się doświadczeniem w kładzeniu dachów w danej technologii (portfolio, rekomendacje od klientów, promowanie przez szanowanych producentów oryginalnych produktów dachowych)

-       czy udziela gwarancji.

 

Pod kontrolą, czyli?

Sprawdź, czy w kosztorysie znajdują się m.in. płotki przeciwśniegowe, komunikacja dachowa,  kominki wentylacyjne, okna połaciowe, instalacja odgromowa. Im bardziej doprecyzujesz, jaki dach chcesz mieć: jaki rodzaj pokrycia, rodzaj rynien, ocieplenia itd., im lepiej dobierzesz potencjalnych wykonawców, tym większe szanse, że wycena będzie zrobiona prawidłowo, a kosztorys dachu - niemal tożsamy z realnym kosztem. Wtedy dużo łatwiej będzie podjąć ostateczną decyzję, czy położyć dach z produktów z górnej półki, czy musisz szukać jakichś oszczędności. Jeśli tak, nie podejmuj decyzji samodzielnie - skonsultuj ją z dobrym dekarzem. Bo to właśnie niewidoczne elementy dachu najczęściej decydują o jego szczelności, trwałości i właściwościach izolacyjnych.

Nadesłał:

SUPERDEKARZ

Przeczytaj również: