Wybór wymiennika i zbiornika buforowego


Wybór wymiennika i zbiornika buforowego
2023-07-18
Dobór odpowiednich komponentów, takich jak wymiennik C.W.U. oraz zbiornik buforowy C.O., ma kluczowe znaczenie dla efektywności i wydajności systemu pompy ciepła. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu urządzeń? Na to pytanie odpowiada Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL

Ze względu na rosnącą inflację i wysokie rachunki za energię elektryczną, coraz większą uwagę przykładamy do ekologicznych rozwiązań grzewczych jakimi niewątpliwie są pompy ciepła. Jednak warto pamiętać, że przy projektowaniu i instalacji takiego systemu, istotnym elementem jest odpowiedni dobór wymiennika ciepła dla wody użytkowej (c.w.u.) oraz zbiornika buforowego do centralnego ogrzewania (c.o.). Ma to kluczowe znaczenie dla osiągnięcia optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznych w nowoczesnych systemach grzewczych opartych na pompach ciepła. Co zatem warto brać pod uwagę?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wymiennik C.W.U. pod lupą 

Wybór odpowiedniego wymiennika c.w.u. zależy od indywidualnych potrzeb i warunków każdego systemu grzewczego. Jednak pompy ciepła są niskotemperaturowymi źródłami ogrzewania, stąd wszystkie urządzenia z nimi współpracujące powinny posiadać dużą powierzchnię wymiany ciepła. A w przypadku wymienników c.w.u., będzie to powierzchnia wężownicy.

- Duża powierzchnia grzewcza wężownicy to gwarancja, że dany wymiennik jest najlepszy do pompy ciepła. Umożliwia to bardziej efektywne przekazywanie ciepła, co przekłada się na większą wydajność i oszczędność energii. Pamiętajmy, że urządzenia te są w różnych rozmiarach i konfiguracjach, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb i liczby osób w gospodarstwie domowym. Tutaj ciekawym rozwiązaniem będzie wymiennik stojący SWPC, który charakteryzuje się pojemnością 305 L oraz zespołem równolegle połączonych wężownic o łącznej powierzchni 4,22 mkw – co sprawia, że idealnie nadaje się on do pomp ciepła – mówi Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Co ciekawe, taki wymiennik c.w.u. z wężownicą wykonany jest z wysokiej jakości materiałów oraz pokryty warstwą emalii o odpowiedniej grubości, dzięki czemu będzie odporny na korozję.

Dobór zbiornika buforowego c.o.

Z kolei zbiornik buforowy c.o. wspomaga pracę pompy ciepła, działając na zasadzie sprzęgła hydraulicznego, wspomagając również chłodzenie pomieszczeń oraz funkcję defrost wybranej przez nas pompy. Z tego względu warto mieć na uwadze jego odpowiednią izolację, pojemność zalecaną przez producenta pompy ciepła, kompaktowość oraz możliwości przyłączeniowe.

Idealny przykład stanowi bufor c.o. o pojemności 100 L od firmy KOSPEL – SVK. Jest to urządzenie stworzone do współpracy z pompą ciepła, przy tym posiadające klasę energetyczną A. Dzięki króćcom skierowanym do góry, bufor można łatwo zamontować pod jednostką wewnętrzną pompy ciepła bądź kotłem elektrycznym. Co ważne, urządzenie przy współpracy z pompą ciepła może pracować w układzie grzewczym lub grzewczo/chłodzącym.

A może cały zestaw?

Jeśli nie jesteśmy jeszcze posiadaczami pompy ciepła, najlepiej zakupić pełen zestaw urządzeń wchodzących w skład instalacji grzewczej. Z tego względu firma KOSPEL stworzyła kompletny system ogrzewania z pompą ciepła HPM2, który zawiera jednostkę zewnętrzną HPMO2 i jednostkę wewnętrzną HPMI2, a także zbiornik buforowy SVK i wymiennik SWPC. Dzięki wybraniu pełnego zestawu, nie musimy martwić się o dodatkowy dobór najlepszych urządzeń współpracujących z pompą ciepła.

- Kompaktowe rozwiązanie stanowi wymiennik c.w.u. i bufor w jednej obudowie – zbiornik kombinowany ”all in one” SWVPC. Jego kompaktowa budowa i pojemność - 250/60l – zapewnia dostęp do wody dla 5 osób oraz oszczędność miejsca w kotłowni. Urządzenie umożliwia optymalizację współpracy z pompą ciepła dzięki zastosowaniu zespołu wężownic połączonych równolegle w jeden wymiennik ciepła, co zapewnia najbardziej efektywną współpracę z zestawem HPM2. Zbiornik buforowy jest zapewnia bezpieczną i efektywną pracę z pompy ciepła, a także wspomaga funkcję defrost pompy ciepła. Przegroda w zbiorniku buforowym skutecznie zapobiega mieszaniu się wody ciepłej zasilającej instalację c.o. i wody chłodnej powracającej z instalacji – podsumowuje Arkadiusz Świerad, ekspert firmy KOSPEL.

Co ważne, obudowa urządzenia została wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest trwała i zabezpiecza zbiornik przed uszkodzeniami mechanicznymi, a materiał nie starzeje się podczas wieloletniego użytkowania. Ponadto wysokiej klasy izolacja PUR minimalizuje postojowe straty ciepła w zbiorniku.

W obliczu rosnącego zainteresowania nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami do ogrzewania domu oraz wody użytkowej, pompy ciepła stały się naturalnym wyborem wielu inwestorów. Jednakże, aby osiągnąć maksymalną efektywność, kluczowe stało się dopasowanie odpowiednich komponentów – takich jak wymiennik C.W.U. oraz zbiornik buforowy C.O. – pomagających w osiąganiu optymalnej wydajności, komfortu i oszczędności energetycznej całego systemu. Przy zakupie urządzeń lub całego systemu ogrzewania z pompą ciepła, warto również skonsultować się ze specjalistami z firmy KOSPEL, którzy udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego wyboru i optymalnego funkcjonowania tej technologii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła Kospel zapraszamy na stronę www.pompycieplakospel.pl, po wypełnieniu zamieszczonego na stronie formularza firma Kospel dobierze odpowiednie rozwiązanie dla Twojego domu oraz skontaktuje Cię z autoryzowanym instalatorem pomp ciepła Kospel w Twojej okolicy.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Przeczytaj również: