Wybór pokrycia dachowego w nowoczesnym domu. Czym się kierować?


Wybór pokrycia dachowego w nowoczesnym domu. Czym się kierować?
2017-12-21
Czynnikiem wpływającym na decyzję o wyborze konkretnego pokrycia dachowego jest kąt nachylenia dachu, stylistyka budynku, wytrzymałość więźby, a w końcu cena. W nowoczesnym budownictwie na popularności zyskują dachówki płaskie, pokrycia z blachy płaskiej czy przykuwający wzrok łupek kamienny. Który

materiał wybrać, aby cieszyć się efektownym i solidnym dachem przez długie lata?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Elegancka płaska dachówka

Jest to jedno z najchętniej wybieranych pokryć dachowych w Polsce. Swoją popularność zawdzięcza niezwykłej prostocie i elegancji. Na powierzchni dachówek nie ma żadnych zdobień, dlatego idealnie komponują się z nowoczesną bryłą budynku. Dzięki temu cały dom zyskuje efektowny wygląd.

Dachówki płaskie mogą być cementowe oraz ceramiczne, błyszczące lub matowe. Obecnie najmodniejszymi kolorami, które doskonale wpisują się w nowoczesne trendy, są różne odcienie szarości, czerń lub antracyt.

Poza walorami estetycznymi materiał ten jest solidny, odporny na działanie czynników atmosferycznych, a także gwarantuje wysoką izolacyjność akustyczną. Można go stosować na dachach o nachyleniu od 25 stopni.

- Jest to bardzo elegancki i trwały materiał. Jego żywotność wynosi kilkadziesiąt lat - twierdzi Marcin Śniegowski, właściciel pracowni HomeKONCEPT. - Ze względu na minimalistyczną formę płaskie dachówki zyskały uznanie architektów, projektujących nowoczesne domy jednorodzinne. W naszej pracowni najczęściej proponujemy klientom właśnie to rozwiązanie - dodaje.

Pokrycie z blachy na rąbek stojący

To jedno z najstarszych stosowanych w budownictwie pokryć dachowych, które przeżywa renesans w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Technologia łączenia blachy polega na zagięciu brzegów blachy prostopadle do dachu, co tworzy tzw. rąbek.

Jest to rozwiązanie uniwersalne, które można zastosować zarówno na dachach o minimalnym, jak i bardzo dużym nachyleniu. Najczęściej wykorzystuje się blachę miedzianą lub tytanowo-cynkową. Dach pokryty takim materiałem sprawia, że cała bryła prezentuje się elegancko i nowocześnie.

Poza tym blacha płaska jest bardzo trwała i szczelna. Można układać ją ręcznie lub maszynowo. Taki dach wygląda lekko, choć w rzeczywistości jego ciężar jest bardzo duży.

- Należy pamiętać o konieczności deskowania, a więc przygotowywania pod pokrycie dachowe poszycia z desek, które zapewni większą sztywność oraz solidność całej połaci. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie poprawnie wykonane, zadanie to najlepiej powierzyć profesjonalnej ekipie fachowców - tłumaczy ekspert z pracowni HomeKONCEPT. - Na rynku istnieją również tańsze zamienniki - gotowe panele, których łączenie odbywa się na zatrzask bez konieczności zaginania rąbka - dodaje.

Łupek kamienny dla wymagających

Łupek kamienny cieszy się wśród inwestorów coraz większym powodzeniem. Jest to całkowicie naturalny materiał budowlany, pozyskiwany w kamieniołomach. Dach pokryty łupkiem sprawia, że wygląda on niezwykle okazale, a cała posesja nabiera nowoczesnego i efektownego charakteru.

Można nim kryć praktycznie wszystkie dachy skośne. Jedynym wymogiem jest właściwy kąt nachylenia połaci od 31 - 45 stopni. Ten wyjątkowy materiał doskonale sprawdza się również w przypadku skomplikowanych kształtów, takich jak lukarny czy elementy w formie łuków.

Cechuje się niezwykłą trwałością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne. Poza tym zapewnia bardzo dobrą izolacyjność. Produkowany jest w różnych kształtach i rozmiarach, dlatego możliwe jest uzyskanie pokrycia dachowego o zróżnicowanym wyglądzie, pasującym do bryły budynku.

- Najchętniej wybieraną barwą łupka jest grafit. Pod wpływem promieni słonecznych oświetlony dach mieni się w różnych odcieniach, dając naprawdę niepowtarzalny efekt - zauważa Marcin Śniegowski. - Niestety jest to materiał droższy, a krycie nim dachu jest zajęciem czasochłonnym, które wymaga dużego doświadczenia - dodaje.

Wybór pokrycia dachu powinien zostać dokładnie przemyślany, gdyż jest to inwestycja na wiele lat. Decyzja uzależniona jest od konstrukcji dachu, kąta nachylenia, trwałości materiału, jego ceny, a także walorów estetycznych. Płaska dachówka, łupek kamienny oraz blacha płaska na rąbek stojący są coraz częściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie. Wpływ na to ma ich minimalistyczna forma, atrakcyjny wygląd oraz wysoka wytrzymałość.

Nadesłał:

primetimeprpl

Przeczytaj również: