Wybór drzwi wejściowych ważnym etapem budowy domu
O ile moglibyśmy bez problemu zrezygnować z posiadania drzwi wewnętrznych w domu, o tyle drzwi wejściowe to już konieczność. W dodatku od wyboru konkretnego produktu i sposobu jego montażu będzie zależeć nasze bezpieczeństwo i wygoda.
Co więcej, to inwestycja na wiele lat – warto więc dobrze przygotować się do zakupów. Na co zwrócić szczególną uwagę w stacjonarnym punkcie sprzedaży czy podczas przeglądania ofert internetowych?
|
Ojczyzna bez bohaterów to jak dom bez drzwi – pisał Gabriel García Márquez. Nie dziwi to porównanie, gdyż drzwi wejściowe pełnią kluczową rolę w domu. Pozbawione są ich tylko tzw. pustostany, które nie wzbudzają w nas przecież pozytywnych emocji. Przechodząc obok takiego zaniedbanego i opuszczonego budynku, w którym hula wiatr, mamy wrażenie, że gdzieś za rogiem ktoś na nas czyha, przyspieszamy więc kroku... Drzwi są zatem gwarantem bezpieczeństwa, a także prywatności i spokoju – stanowią pewien rodzaj granicy. Dlatego nie warto na nich oszczędzać, aby rzeczywiście, a nie tylko iluzorycznie, spełniały wszystkie ważne funkcje.
Jakie wybrać praktyczne drzwi?
Przy wyborze drzwi wejściowych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich współczynnik izolacyjności cieplnej U – im niższy, tym lepsza ochrona termiczna, ale także wyższa cena. Według obowiązujących przepisów (wprowadzonych w 2021 roku) może on wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2*K), ale bardziej optymalnym wyborem (z korzyścią dla portfela i środowiska) jest taki na poziomie ok. 1,0 W/(m2*K). Wiele tego typu rozwiązań znajdziemy na przykład w ofercie firmy Hörmann. – Wysokiej jakości drzwi chronią przed ucieczką z domu cennego ciepła, a tym samym ograniczają koszty ogrzewania pomieszczeń. Taki efekt uzyskamy, instalując chociażby drzwi ThermoSafe, w których zarówno aluminiowa rama, jak i aluminiowy profil skrzydła mają przegrodę termiczną, a pełne aluminiowe skrzydło o grubości 73 mm wypełnione jest pianką poliuretanową. Dzięki temu ich współczynnik Ud może wynosić nawet ok. 0,87 W/(m²*K) – mówi Krzysztof Horała, Prezes Zarządu. Ponadto ważne są takie parametry jak: izolacyjność akustyczna oraz odporność na włamanie (wyrażona w klasach przeciwwłamaniowych; najlepiej co najmniej RC 2). – Drzwi ThermoSafe występują standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC3 z 5-punktowym listwowym zamkiem ryglującym, a więc zapewniają domownikom bezpieczeństwo. Należy zatem podkreślić, że wybierając drzwi bezpieczne, nie trzeba rezygnować z dobrej izolacyjności cieplnej i odwrotnie – radzi Krzysztof Horała.
Jaki design drzwi sprawdzi się najlepiej?
Nie bez znaczenia jest także wygląd drzwi – powinny pasować bowiem do stylu budynku, w którym zostaną zamontowane. – Zakup drzwi to inwestycja na wiele lat, warto zatem postawić na produkt o ponadczasowym designie. Wybierając modele o minimalistycznym wzornictwie i uniwersalnym kolorze, mamy pewność, że będą zawsze na czasie – podpowiada ekspert Hörmann. W nowoczesnych budynkach sprawdzą się z pewnością wszystkie odcienie szarości, w klasycznych natomiast – kolor biały. Bogata oferta rynkowa pozwala jednak na eksperymenty z kolorystyką i wzornictwem, ale trzeba przy tym pamiętać, że zakup nowych drzwi, gdy poprzednie się znudzą, to nie tylko spory wydatek, lecz także konieczność przeprowadzenia ponownych prac remontowych w dość newralgicznej strefie domu. Aby zatem ekstrawaganckie rozwiązanie nie okazało się tylko chwilową uciechą dla oczu, warto jego zakup dobrze przemyśleć.
Piękne i funkcjonalne drzwi tylko z dobrym montażem
Wybierając wysokiej jakości drzwi wejściowe do domu, należy pamiętać także o ich dobrym montażu, wykonanym zgodnie ze sztuką budowlaną i rekomendacjami producenta. – Satysfakcja z użytkowania nawet najlepszych drzwi nie będzie pełna, jeśli zostaną one niewłaściwie zamontowane. Inwestorzy, którzy dużą wagę przykładają do dobrych parametrów technicznych, takich jak np. wysoka izolacyjność cieplna, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że podane przez producenta ich wartości dotyczą tylko produktów poprawnie osadzonych w otworze drzwiowym. W innym wypadku produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań – ani pod względem walorów technicznych, ani codziennego funkcjonowania – ostrzega Krzysztof Horała. Dlatego tego typu prace powinniśmy zlecać wykwalifikowanym firmom, które świadczą usługi montażowe na najwyższym poziomie. Profesjonalnie wykonany montaż połączony z regularnymi przeglądami i fachowym serwisem pozwala zachować fabryczną gwarancję oraz zapewnia drzwiom wieloletnią trwałość.
Czym powinny charakteryzować się idealne drzwi? To trudne pytanie i każdy zapewne mógłby stworzyć inną definicję, zgodną ze swoimi potrzebami i poczuciem estetyki. Na pewno jednak warto zwracać uwagę nie tylko na design, lecz także na parametry techniczne, dzięki którym zyskamy poczucie bezpieczeństwa oraz komfort cieplny i akustyczny. Dobre drzwi są przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Oczywiście pod warunkiem, że zostaną dobrze zamontowane.
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: ANWIS, BFT, DECEUNINCK, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, ProLINE, Selena, Soudal, Wiśniowski. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/
Nadesłał:
Drier
|