Taśmy do zadań specjalnych. Misja: mokra robota


Taśmy do zadań specjalnych. Misja: mokra robota
2016-09-08
W każdym budynku występują trudno dostępne miejsca wymagające skutecznej izolacji – kanały wentylacyjne, odpływy prysznicowe, naroża w pomieszczeniach wilgotnych czy też łączenia rur. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, można wykorzystać taśmy na bazie butylu.

Butyl swoją konsystencją przypomina gumę do żucia w kolorze czarnym. Jest trwale plastyczny, dobrze przylega do różnorodnych powierzchni i nie wymaga stosowania dodatkowych klejów, gdyż sam w sobie właśnie jest klejem. Cechuje go również wysoka paroszczelność, odporność na grzyby, pleśnie i korozję, nietoksyczność oraz zachowanie stałych parametrów przez długi czas. Atuty te sprawiają, że bardzo dobrze sprawdza się przy uszczelnieniach w budownictwie i wypiera dotychczas stosowane tam rozwiązania izolacyjne, jak np. bitum.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Koniec z przeciekami

Taśmy butylowe, w których nośnikiem jest butyl, a warstwę wierzchnią tworzą – w zależności od specyfiki konkretnego wyrobu – włóknina, aluminium lub folia, w budownictwie służą do wykonywania izolacji wewnątrz i na zewnątrz obiektów. Przylegają ściśle do różnorodnych powierzchni nawet w mokrym środowisku, co sprawia, że idealnie nadają się np. do łączenia miejsc styku ścian z podłogą w łazienkach lub jako mankiety do izolacji rur.

To właśnie łazienka jest pomieszczeniem, które bez względu na rodzaj budynku, z uwagi na wszechobecną wilgoć, wymaga skutecznej hydroizolacji. – Wysoką wodoszczelność i zabezpieczenie newralgicznych przestrzeni narażonych na stały kontakt z wodą zapewnia jednostronnie klejąca taśma butylowa pokryta włókniną – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta rozwiązań izolacyjnych, który oferuje m.in. wyroby na bazie butylu – Można ją wykorzystać do izolacji kabin prysznicowych czy też do uszczelnienia naroży. Taśma stosowana jest pod okładziny ceramiczne lub tynki. Dzięki swojej uniwersalności, zapewnia również wodoszczelność przy montażu okien, parapetów  i drzwi balkonowych, w miejscach narażonych na kontakt ze stojącą wodą – dodaje Karol Kożuch.

Zarówno w nowych budynkach, jak i przy renowacji starszych obiektów inwestorzy często decydują się na wykorzystanie w bezbrodzikowych kabinach prysznicowych odpływów liniowych, umieszczonych bezpośrednio w podłodze. To rozwiązanie, aby było funkcjonalne przez lata, wymaga odpowiedniej instalacji. Ważną rolę odgrywa tu hydroizolacja odpływu i styku ściany z podłożem. W przypadku odpływu można ją wykonać np. z użyciem taśmy butylowej pokrytej grubą folią polipropylenową, natomiast w izolacji łączenia ściana-podłoga – za pomocą taśmy butylowej z włókniną.

Kompleksowe uszczelnienie

Przejścia instalacyjne, połączenia rur czy mankiety uszczelniające cały czas poddawane są naprężeniom mechanicznym i „pracują" na skutek zmian temperatury. Przerwanie ciągłości ich izolacji może skutkować powstaniem zawilgocenia, co z kolei prowadzi do niszczenia materiałów budowlanych. Zamiast mankietów uszczelniających można wykorzystać taśmę z butylu pokrytego przezroczystą folią polietylenową (cienka folia typu stretch).  Jest ona bardzo elastyczna, dzięki czemu dobrze dopasowuje się do kształtu zabezpieczanego elementu i szczelnie wypełnia wszelkie „zakamarki".

Taśmy butylowe są proste w montażu, a ich instalacja nie wymaga specjalistycznych umiejętności. – W większości przypadków taśmy nakłada się na suche, oczyszczone podłoże (w przypadku murów zalecane jest dodatkowe zagruntowanie powierzchni), a następnie dokładnie dociska, np. za pomocą specjalnego wałka dociskowego – radzi ekspert AIB. Taśmy można nabyć w stacjonarnych i internetowych sklepach  z materiałami izolacyjnymi i technikami zamocowań.

Rozwiązania na bazie butylu sprawdzają się nie tylko w hydroizolacji budynków. Spektrum ich zastosowań jest bardzo szerokie – od uszczelnienia fasad aluminiowych po kanały wentylacyjne (do tego typu elementów dedykowany jest tzw. alu-butyl zapewniający skuteczną izolację akustyczną). Są używane także w dekarstwie, jako tzw. taśmy gwoździowe zabezpieczające przestrzeń pod gwoździami i śrubami przed wnikaniem wilgoci. To rozwiązania do „mokrej roboty", chroniące newralgiczne, trudno dostępne miejsca budynku i stojące na straży jego szczelności przez długi czas. Trudno wyobrazić sobie bez nich nowoczesny obiekt, który ma być dla użytkowników komfortowym miejscem do pracy lub wypoczynku.

Nadesłał:

RedPen

Przeczytaj również: