Sztuka tkwi w betonie


Sztuka tkwi w betonie
2011-08-11
Beton kojarzy się nam zazwyczaj z czymś szarym, topornym, zimnym, bez uroku. Tymczasem na świecie już od dawna używa się go, jako materiału wykończeniowego z nadzwyczajnymi właściwościami. Zastosowanie betonu dekoracyjnego pozwala tworzyć niezwykle wymyślne efekty.

Sztuka tkwi w betonie

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Ten okropny beton

Beton kojarzy się nam zazwyczaj z czymś szarym, topornym, zimnym, bez uroku. Tymczasem na świecie już od dawna używa się go, jako materiału wykończeniowego z nadzwyczajnymi właściwościami. Zastosowanie betonu dekoracyjnego pozwala szybko i tanio tworzyć potrzebne, czasami niezwykle wymyślne efekty tekstury ścian oraz podłóg. Najnowsze technologie umożliwiają nadanie pokryciom betonowym naturalnego wyglądu powierzchni np. kamiennej, ceramiczne, drewnianej. Jest to bardzo użyteczne np. w przypadku procesu restaurowania zabytkowych obiektów. 

Kreowanie powierzchni

Posadzka, podjazd czy ściana nie muszą być płaską powierzchnią, mogą być dziełem sztuki, obrazem, przestrzenią. Drogi wykonane w nowoczesnej technologii mogą przypominać strukturę kamienia z rzymskiego akweduktu lub błyszczącą posadzkę nowoczesnego centrum badawczego. Produkty COPSA pozwalają nam kształtować przestrzeń tak jak tylko sobie ją wymyślimy. Nie ogranicza nas tworzywo tylko nasza własna wyobraźnia. Wystarczy wymyślić strukturę, kształt i formę - a potem zrobić to w „betonie".

Niezwykłe właściwości „zwykłego" betonu

Nawierzchnię można dopasować do każdego stylu architektury - od starożytnych po nowoczesne. Może ona imitować kamień, cegłę, piaskowiec, bruk rzymski, kostkę granitową, płytę kamienną, starą deskę podłogową. Wykonane z zapraw betonowych pokrycia dekoracyjne, imitujące materiały naturalne, nie są aż tak drogie jak naturalne a jednocześnie trwałe i odporne na uszkodzenia, łatwo z nich usunąć ślady od paliwa, olejów i rozpuszczalników, dają się też łatwo myć. Dowodem na szerokie spektrum zastosowań naszej technologii są wykonane przez nas www.wnetrzaozdobne.pl chodniki, podjazdy, parkingi wokół budynków użyteczności publicznej, stacji benzynowych, nawierzchnie tarasów, patio oraz dziedzińce pubów i kawiarni.

Wodne rozkosze

Coraz częściej basen i sauna, które są standardowymi elementami wyposażenia Aquaparków - są budowane w kompleksach SPA, hotelach, pensjonatach, a nawet w prywatnych domach. Ich wystrój może być bardzo nowoczesny, wręcz industrialny, może nawiązywać do regionu, w który się znajduje lub zostać zaprojektowany w stylu antycznym, co nadaje im atmosferę ekskluzywności i luksusu. Zamiast tradycyjnego, łatwo ulegającego uszkodzeniom, wykończenia ceramicznego, wszystkie ściany i posadzki w otoczeniu basenów, w SPA a nawet całych kompleksach Aquaparków możemy wykonać w technologii wytłaczanego betonu imitującego kafelki ceramiczne lub szlachetne marmurowe nawierzchnie. Dzięki użyciu specjalnych powłok zabezpieczających, powierzchnie te są odporne na ścieranie i działanie wody.

Mury pną się do góry

Mury, ściany, ogrodzenia dzięki stylizacji produktami COPSA, nabierają patyny i zyskują wygląd wiekowych, zabytkowych budowli. Używając naszych zapraw nadajemy już istniejącym ścianom wewnętrznym jak i zewnętrznym niepowtarzalny charakter poprzez zastosowanie techniki wyciskania za pomocą form lub technik manualnych. Specjalne powłoki wykańczające pozwalają uzyskać satynową lub matową powierzchnię wiernie oddającą np. antyczny wygląd ścian. Te rozwiązania są niezastąpione w pracach restauratorskich oraz przy odnawianiu historycznych wnętrz i budowli. Zaprawy COPSA doskonale sprawdzają się w wykańczaniu ścian wewnętrznych i elewacji budynków, ogrodzeń, kominów, kominków, cokołów i filarków. Nieregularne kształty odwzorowujące stare cegły, kamienie czy deski, nadają elewacjom naturalności i uroku solidnego muru. Różnorodność przebarwień daje bogatą kolorystykę i może stanowić niewyczerpane źródło inspiracji w tworzeniu własnych projektów.

Nie tylko antyk

W obiektach użyteczności publicznej (restauracje, hotele, biura) obok klasycznie urządzonych wnętrz pojawiają się nowatorskie, często futurystyczne rozwiązania. Coraz powszechniejszym sposobem na zachwycenie klientów jest stworzenie surowego industrialnego klimatu przy wykorzystaniu zapraw COPSA. Niektórzy projektanci decydują się na eksperymentowanie, łącząc różne style, mieszając materiały czy wprowadzając do pomieszczenia kontrastujące kolory. Ciekawe efekty kolorystyczne osiągają stosując nasze barwniki.

Patrz pod nogi

Betonowa podłoga w pomieszczeniu jest fantastyczną alternatywą dla tradycyjnych paneli, podłogi drewnianej czy płytek. Beton jest materiałem bardzo wytrzymałym i trwałym. Można go stosować we wszystkich pomieszczeniach od piwnic aż po strych i garaż.

Betonową podłogę można lakierować, wytłaczać i malować wzory, stosując specjalne barwniki do betonu. Betonową podłogę można też malować na różne kolory, w zależności od potrzeb i aktualnej mody. Taka nawierzchnia nadaje otoczeniu oryginalności i wygląda nieziemsko.

Nie musi być całkiem gładka

Jedną z najbardziej rozwijających się technik dekoracyjnych nawierzchni betonowych, jest tłoczenie betonu za pomocą form. Efektem tego jest wykończenie wysokiej jakości, imitujące materiały takie jak; kamień, łupek, płytki kamienne, płytki ceramiczne, kostkę kamienną, drewno itp. Nawierzchnie te wykonuje się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Łączą w sobie trwałość i estetykę. Posadzki, chodniki i podjazdy wykonane w technice tłoczenia betonu za pomocą form są wysokiej jakości, doskonale imitują materiały naturalne takie jak; kamień, łupek, płytki kamienne, płytki ceramiczne, kostkę kamienną, drewno itp.

....i tym bardziej szara

Betonową powierzchnię można lakierować, wytłaczać i malować wzory, stosując specjalne barwniki do betonu, malować na różne kolory, w zależności od potrzeb i aktualnej mody. Zaprawy COPSA umożliwiają kreowanie powierzchni i przestrzeni zgodnie z życzeniem inwestora. Dzięki użyciu specjalnych powłok zabezpieczających, są odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Taka nawierzchnia wygląda oryginalnie i niezwykle solidnie. COPSA opracowała system wytłaczania powierzchni betonowych przy użyciu produktu RODASOL IMPRESO, na bazie cementu portland, wyselekcjonowanych kruszyw, barwników i dodatków. Dzięki tym składnikom nawierzchnie te są odporne na ścieranie, estetyczne i mogą zastąpić tradycyjne wykończenia nawierzchni. Nowe techniki barwienia i znakowania świeżych powierzchni betonowych pozwalają architektom i inżynierom na tworzenie nowych koncepcji w pejzażach miejskich lub wiejskich np.: osiedla, parki, parkingi i deptaki, place zabaw, baseny, itp. Brak fugi eliminuje rosnący w nich mech i wynoszony przez mrówki piasek, wysoka odporność na warunki atmosferyczne i zabrudzenia.

A może jednak gładka?

Ciekawe możliwości tworzenia kolorystyki i najbardziej wymyślnych wzorów daje technika dekoracji posadzek mikrocement terrafloor.  Powierzchnie z mikrocementu mogą być w najbardziej oryginalnych kolorach. To modny i efektowny sposób wykończenia podłogi, schodów a nawet ścian. Doskonała alternatywa dla płytek ceramicznych. Efektowna i efektywna gdyż koszt zliftingowania mikrocementowej posadzki jest o wiele niższy niż wymiana kafli - o ile oczywiście w ogóle będzie potrzebny, gdyż powierzchnie wykonane w tej technologii są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. RODADECK SF jest to dwuskładnikowy produkt na bazie spoiw hydraulicznych, żywic syntetycznych, specjalnych dodatków i barwników. Po wymieszaniu produkt ten tworzy cienką powłokę o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, dużej przyczepności do różnego rodzaju materiałów np: betonu, zapraw cementowych, ceramiki.

Betonowe działa sztuki

Zaprawy COPSAGUNIT są bardzo plastyczne i mają na tyle długi czas wysychania, że można spokojnie kreować formy przestrzenne w postaci rzeźb lub płaskorzeźb. Prace mogą być wykonane ręcznie lub przy użyciu form. Dzięki COPSIE zrealizować można praktycznie każdy pomysł inwestora i projekt architekta. Kształt, struktura i kolor zależą jedynie od wyobraźni twórcy. Płaskorzeźby są dwuwymiarowe, mogą mieć dowolną tematykę, zostać podświetlone, wykonane bezpośrednio na ścianie u klienta. Powstają, jako dekoracja architektoniczna i stanowią odrębne dzieło sztuki. Ten oryginalny element dekoracyjny sprawia, że obiekt nabiera oryginalności i niepowtarzalnego charakteru.

Stare drewno, czy aby na pewno stare?

Piękne, stare belki i deski są efektem pracy z zaprawą COPSAGUNIT. Lekkie, łatwe w aranżacji stanowią wyjątkowo atrakcyjny element dekoracyjny zabytkowego wnętrza lub „starego" muru. Belki w środku mogą być zarówno pełne jak i puste, więc z powodzeniem mogą być zaaranżowane na stropach bez ich niepotrzebnego obciążania. Belki i deski mogą być wykonywane przy użyciu form lub ręcznie. Nasze belki są ciekawymi kopiami belek z naturalnego starego drewna i mogą być wykorzystywane zarówno, jako elementy dekoracji ścian i sufitów w mieszkaniach i obiektach użyteczności publicznej takich jak sklepy, restauracje, hotele, zajazdy, pensjonaty. Ich obecność nadaje wnętrzu niepowtarzalny urok i atmosferę, podkreśla przy tym ich indywidualny i niepowtarzalny charakter.

Nieco egzotyki

Prawdziwe czy sztuczne? Skałę trzeba dotknąć żeby odpowiedzieć na to pytanie. Z COPSY wykonujemy dekoracje skalne na wybiegach dla zwierząt w ZOO: sztuczne skały, sztuczne drzewa oraz wodne kaskady. Skały są dosłowną imitacją skał występujących w środowisku naturalnym poszczególnych gatunków zwierząt. Po pewnym czasie patyna mchów i porostów sprawia, że wyglądają dokładnie tak jak skały występujące w naturze. Nasze sztuczne skały zmieniają strukturę powierzchni, modelują wodne kaskady i dają możliwość ukrycia różnorodnych elementów: nawadniających, oświetleniowych, gospodarczych na zewnątrz i we wnętrzach.

O COPSA słów kilka

Zaprawy COPSAGUNIT są formowane na bazie spoiw hydraulicznych, wyselekcjonowanych kruszyw kwarcu, lekkich kruszyw, barwników, dodatków i włókien w celu uzyskania kolorowych zapraw tiksotropowych z doskonałą wytrzymałością mechaniczną, trwałością i estetycznym fakturą. Ze względu na złożoność swojego składu zaprawy te produkowane są w nowoczesnej fabryce, w procesie sterowanym elektronicznie. Mogą być stosowane do aplikacji ręcznej lub mechanicznej o różnej grubości (od 1 cm do 15 cm ). Po jednokrotnym nałożeniu na podłoże mogą być: modelowane, wytłaczane i wyprofilowane. Powłoki z zapraw specjalnych są chronione i barwione zazwyczaj akrylowymi lakierami uszczelniającymi, do których dodaje się nieorganiczne barwniki. Realizacje z zastosowaniem systemów COPSA można spotkać w wielu krajach Europy, Afryki i Ameryki.

Więcej na www.wnetrzozdobne.pl

 

Nadesłał:

dario

Przeczytaj również: