Sprawdź dach przed zimą
Nadchodzą zimowe porządki! Co warto sprawdzić jesienią? Jesienna, deszczowa i wietrzna pogoda, a potem zimowe przymrozki – to nie żarty! Najlepiej schować się w tym czasie w ciepłym i suchym domu. Jednak zanim nastaną chłodne dni, warto sprawdzić w jakim stanie jest nasz dach.
|
Niezależnie od tego jaki materiał wybierzemy na dach, pamiętajmy aby kupować go od renomowanego producenta. Dobrym przykładem są wyroby firmy Blachy Pruszyński, które posiadają wszelkie wymagane atesty, a firma dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym i logistycznym, dzięki któremu produkty trafiające do konsumenta są najwyższej jakości. Kolejnym krokiem do szczelnego dachu jest odpowiedni montaż. Doświadczony fachowiec profesjonalnie zamontuje pokrycie wraz z obróbkami i akcesoriami dachowymi oraz doradzi w kłopotliwych decyzjach. Jeśli dach jest nowy, nie powinien wymagać konserwacji przez najbliższe 3 lata. Po tym czasie zalecane są regularne przeglądy, które pozwolą na wykrycie drobnych usterek prowadzących do nieszczelności.
Fachowy przegląd
Właściciel domu z powodzeniem sam może wykonać kontrolę dachu, jednak nie należy zapominać, że fachowe oko z pewnością wychwyci więcej szczegółów oraz będzie w stanie ocenić co wymaga natychmiastowej naprawy. Taka usługa nie kosztuje drogo i trwa około 2-3 godziny. Wszelkie usterki powinny zostać naprawione przed nadejściem mrozów – w ten sposób unikniemy poszerzania się szczelin i korozji. Może skończyć się to nieszczelnym pokryciem i zawilgoceniem konstrukcji dachu, co zaliczamy do poważnych szkód. Miejsca, w których mogą zalegać opady atmosferyczne, powinny zostać sprawdzone w pierwszej kolejności. Zerknijmy więc na rynny koszowe oraz obróbki blacharskie wokół komina. Również warto sprawdzić stabilność barier śniegowych. Książka serwisowa dachu to dobry pomysł, aby nie zapomnieć o okresowym przeglądzie.
Akcesoria dachowe – co przyda się podczas zimy?
Akcesoria dachowe zazwyczaj montuje się na etapie budowy domu, jednak nie jest problemem to, aby zrobić to później. Bariery śniegowe, płotki i bale zatrzymują czapy śniegowe przed zsuwaniem się z dachu. Z kolei śniegołapy i stopery mają za zadanie rozbijać duże płaty na mniejsze. Pamiętajmy o zamocowaniu tych elementów w odpowiednich miejscach, a więc wzdłuż ścieżek wokół domu, nad wejściem do domu i wjazdem do garażu.
Czyszczenie połaci dachowej
Utrzymanie czystości na dachu pokrytym blachodachówką jest bardzo proste. Większość zanieczyszczeń jest zmywana przez deszcz. Mocniejsze zabrudzenia z powodzeniem usuniemy przy pomocy wody pod ciśnieniem oraz miękkiej szczotki. Jeżeli sama woda nie dała sobie rady, powinniśmy skorzystać z detergentu przeznaczonego do powierzchni powlekanych. Sprawdźmy czego używamy, ponieważ agresywne środki mogą odbarwić lakier blachodachówki. Wszystkie ślady korozji należy wyczyścić, a następnie zamalować farbą zaprawkową.
Nadesłał:
IMPULSE
|