Sposób na ciche wnętrza. Ściany działowe zabezpieczające przed przenoszeniem dźwięków


2024-05-28
Komfort użytkowania wnętrz w dużej mierze zależy od poziomu izolacyjności akustycznej ścian wewnętrznych.

Te wykonane w Systemie H+H TEMPO PRO H+H z betonu komórkowego o podwyższonej gęstości zapewniają ochronę akustyczną, a jednocześnie są lekkie i nie obciążają nadmiernie stropów. Nie zajmują cennego miejsca, są wytrzymałe i proste w montażu. A o czym warto wiedzieć przed przejściem to tego etapu inwestycji – podpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

System średniowymiarowych elementów murowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej H+H TEMPO PRO, uzupełniony gotowymi nadprożami TEMPO PRO N, pozwala na szybsze i wygodniejsze w porównaniu z typowymi rozwiązaniami ABK wznoszenie efektywnych i wytrzymałych ścianek działowych z betonu komórkowego.

Podniesienie gęstości brutto betonu komórkowego, z którego wykonywane są H+H Panele TEMPO PRO do 700 kg/m3 przełożyło się na poprawę wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej właściwej dla ścian wewnętrznych do poziomu 38 dB (RA1R) dla elementów o szerokości 100 mm i 36 dB dla węższych, 75-cio mm bloczków.
Oznacza to zapewnienie większego komfortu akustycznego w pomieszczeniach, a jednocześnie umożliwia zachowanie optymalizacji kosztowej, jak również niewielkiej grubości ścianek bez niepotrzebnego ograniczania metrażu.
Badania laboratoryjne przeprowadzone z wykorzystaniem elementów systemu H+H TEMPO PRO potwierdziły jego wysoką skuteczność ochrony przed przenikaniem dźwięków między oddzielonymi ścianą przestrzeniami i spełnianie rygorystycznych wymagań zaostrzonej normy ochrony akustycznej PN-B-02151-3.

Prawidłowe wznoszenie ścianek działowych

Wysoka izolacyjność akustyczna, a także zdolność do przenoszenia obciążeń, zależą od zastosowania odpowiedniego materiału budowlanego, ale w dużej mierze także od prawidłowego wykonania przegród.
Przed przystąpieniem do wznoszenia ściany wewnętrznej z Paneli Tempo PRO należy na podłożu wytyczyć jej oś lub jedną z krawędzi. Następnie trzeba ułożyć warstwę poślizgową i w celu wyrównania podłoża pokryć ją zaprawą cementową klasy minimum M5. Podczas wznoszenia kolejnych warstw powinniśmy pamiętać o dokładnym i precyzyjnym wypełnianiu wszelkich spoin, także pionowych zaprawą cienkowarstwową, co pozwala osiągnąć lepszą izolacyjność akustyczną przegrody. Wolne przestrzenie na styku z sąsiednimi ścianami lub stropem należy wypełnić materiałem trwale elastycznym, takim jak niskoprężna pianka montażowa i zabezpieczyć za pomocą wklejenia siatki zbrojącej lub taśmy flizelinowej – wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Podczas budowy należy także pamiętać o wykonaniu kotwienia ściany działowej do elementów konstrukcyjnych. Prawidłowe zamocowanie zapewni stabilność i bezpieczeństwo przegrody. Pozwoli też w przyszłości na obciążanie ściany, takimi elementami jak półki, regały czy umywalki.
Dla Systemu H+H obciążenia punktowe mogą dochodzić do 250 N w kierunku równoległym do powierzchni przegrody ściennej oraz 100 N w kierunku prostopadłym, dzięki czemu pojedyncze mocowanie jest w stanie wytrzymać obciążenie przedmiotami o masie nawet 25 kg. W przypadku większych i cięższych elementów z mocowaniem w kilku miejscach dopuszcza się stosowanie obciążeń wynoszących do 100 kg na metr długości pamiętając o zapewnieniu odpowiedniego rozstawu i wytrzymałości stosowanych kotew.
Ściany działowe wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i z wykorzystaniem Systemu H+H zapewniają wysoką izolacyjność przed przenoszeniem dźwięków, są lekkie, cienkie oraz umożliwiają swobodną aranżację wnętrz. Wzniesione z ich użyciem ściany spełniają wymagania normy PN-B-02151-3 nie tylko w zakresie oddzielenia sąsiednich pokoi, ale także pomieszczeń mieszkalnych od sanitarnych, zapewniając wyższy stopień komfortu akustycznego. Ich dodatkową zaletą jest także wysoki stopień ochrony pożarowej (najwyższa klasa reakcji na ogień – Euroklasa A1) oraz szczelności i izolacyjności ogniowej przegród odpowiednio EI 120 dla ścianki z elementów 75 mm i EI 240 dla szerokości 100 mm dzięki czemu nie tylko zapewniają ciszę we wnętrzach, ale także dbają o nasze bezpieczeństwo – dodaje Robert Janiak.

OPIS PRODUKTU

TEMPO PRO – kompleksowy system do budowy ścian działowych przeznaczony do wykańczania gładziami cienkowarstwowymi. Składa się z serii elementów średnioformatowych H+H Panel TEMPO PRO, wytworzonych z betonu komórkowego o gęstości 700 kg/m3.

Tak duża gęstość pozwala ścianom wykonanym w Systemie TEMPO PRO osiągać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.

Nadesłał:

Fly_PR

Przeczytaj również: