Przyjazna Technologia Ciepłego Koloru
Termo Organika wprowadza na rynek nowej generacji materiały izolacyjne dla budownictwa. Nowe styropiany łatwo rozpoznać po wyglądzie: są jasnopomarańczowe w czarne kropki.
Wzbogacenie standardowych płyt m.in. w pigmentowy filtr ochronny pozwoliło stworzyć nową klasę styropianów o bardzo użytecznych i ciekawych właściwościach. To efekt prac badawczych prowadzonych w laboratoriach Termo Organiki w czasie ostatnich kilku lat.
|
Renomowany i popularny styropian w kropki został poddany innowacyjnemu procesowi, którego zasada jest zbliżona do mikroenkapsulacji*. Płyty wytworzone w ten sposób mają dodatkowe właściwości fizyko – chemiczne, przy zachowaniu zalet tradycyjnego styropianu.
Ciepły, trwały i łatwy w montażu
W Przyjaznej Technologii Ciepłego Koloru zastosowano opatentowaną formułę pokrywania cząsteczek polistyrenu ochronnym filtrem pigmentowym, który ogranicza szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych UV na styropian, a jednocześnie pozwala na ściślejsze wypełnienie wiązań styropianowych kulek. Płyty nowego styropianu mają lepsze właściwości użytkowe. Pomarańczowe płyty są też bardziej szorstkie, co oznacza, że mają lepiej rozwiniętą powierzchnię właściwą niż standardowy styropian. Dzięki temu klej lepiej przylega do ich powierzchni, co w konsekwencji pozwala na trwalsze łączenie warstw systemu ocieplenia ściany. Ma to duże znaczenie dla trwałości i odporności całego systemu izolacji termicznej budynku.
Nowa klasa pomarańczowych styropianów jest łatwiejsza w montażu: zastosowane w niej pigmentowe filtry fluorescencyjne przetwarzają światło ultrafioletowe (UV) w światło widzialne oraz zmniejszają natężenie światła odbitego od płyty, co prowadzi do ograniczenia uciążliwego efektu lśnienia.
Niezależnie od poprawy właściwości, pomarańczowy kolor płyt ułatwia klientowi rozpoznanie styropianu o gwarantowanej, bardzo wysokiej jakości.
Bardziej przyjazny dla środowiska
Każdy styropian stosowany w budownictwie zawiera dodatki uniepalniające, które powodują, że np. ściana zbudowana przy użyciu styropianu jest klasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia. Jeden z nowych pomarańczowych styropianów to nowatorski, ekologiczny styropian EKO, w którego skład wchodzą tylko przyjazne środowisku dodatki uniepalniające wykorzystywane do tej pory m.in. w przemyśle tekstylnym, meblowym czy samochodowym. Ten unikalny produkt wyprzedza obowiązujące dziś surowe wymogi w Unii Europejskiej i nie ma żadnego odpowiednika na polskim rynku.
Płyty Gold Fasada EKO charakteryzują się najwyższą jakością i świetnie nadają się do ocieplenia ścian budynków. Co więcej system ociepleń izolacji ścian wykorzystujący płyty Gold Fasada EKO okazał się bardziej odporny na uszkodzenie w wysokiej temperaturze. W zależności od wersji badanej próby temperatury kontrolne odczytywane w czasie testu w przypadku systemów ze styropianem EKO były niższe od 20% do 40% (sic!), w porównaniu do systemu ze standardowym styropianem.
Technologia produkcji oraz receptury pomarańczowych styropianów w kropki oraz wersji EKO objęte są patentami Termo Organiki i podlegają ochronie prawnej.
Wszystkie te produkty są objęte Certyfikatem Zgodności z Normą Europejską i Rekomendacjami Technicznymi i Jakości (RTQ), a Gold Fasada EKO posiada dodatkowo Świadectwo Deklaracji Środowiskowej, wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej.
Termo Organika wprowadzając na rynek pomarańczowe styropiany inwestuje w technologie przyjazne środowisku. W zakładzie w Siedlcach zainstalowano nowoczesny katalityczny system oczyszczający gazy emitowane przy produkcji. W zakładzie w Głogowie zainstalowano z kolei nowoczesną linię do recyklingu pozostałości z płyt styropianowych firmy odbieranych z placów budowy. Dzięki tym działaniom Termo Organika staje się liderem w działaniach proekologicznych w przemyśle izolacji budowlanych.
-------------------------------------------------------
* Mikroenkapsulacja - Proces powlekania powierzchni rozdrobnionych cząstek jednej substancji przez inną substancję. Materiał powlekający ma zwykle inne własności fizyczne i chemiczne od substancji powlekanej. Proces mikroenkapsulacji prowadzi do wytworzenia produktu kompozytowego - mikrokapsułki, złożonej z rdzenia w powłoce. Średnice mikrokapsułek zawierają się w przedziale od jednego do kilkuset mikrometrów. Mikroenkapsulację stosuje się wtedy, gdy korzystna jest zmiana niektórych właściwości fizycznych gotowego produktu, umożliwiająca jego zastosowanie w określonym przypadku. Zarówno kształty cząstek jak i proporcje ilości powłoki i rdzenia są rozmaite.
Rekomendacje ITB - Wszystkie nowe styropiany Termo Organiki posiadają Rekomendacje Techniczne i Jakości RTQ Instytutu Techniki Budowlanej. Potwierdzają one wysoką jakość oraz przydatność wyrobów Termo Organiki do zastosowania w budownictwie. Rekomendacja obejmuje potwierdzenie, że izolacje są zgodne z wymogami techniczno – budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej i zapewniają spełnienie wymagań podstawowych dotyczących budynków. Rekomendacje Techniczne określają także warunki stosowania objętych nią rozwiązań technicznych. Termo Organika jest pierwszą firmą produkującą styropian, która uzyskała takie rekomendacje dla swoich produktów. Warunkiem posiadania rekomendacji RTQ ITB jest dobrowolne poddawanie się cyklicznie niezależnym kontrolom jakości produktów pobieranych losowo z rynku. Wszystkie produkty zostały szczegółowo przebadane zgodnie z unijnymi procedurami i z zapasem spełniają wymagania normy europejskiej, a co za tym idzie posiadają znak CE.
Nadesłał:
AgencjA
|