Precertyfikat ZIELONY DOM dla inwestycji Ursus
![]() |
Inwestycja budownictwa mieszkaniowego Przystanek Ursus w Warszawie, realizowana przez Milestone Real Estate, otrzymała precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie STANDARD, przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC przyznało precertyfikat ZIELONY DOM na poziomie STANDARD dla inwestycji Przystanek Ursus przy ul. Piastowskiej w Warszawie. To projekt budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego, obejmujący 14 budynków jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Inwestorem jest Milestone Real Estate, architektem prowadzącym - URBA Architects.
|
Przystanek Ursus powstaje w zgodzie ze standardami zrównoważonego budownictwa. Projekt obejmuje szereg ekologicznych rozwiązań, które nie tylko ograniczają wpływ na środowisko, ale także przekładają się na realne korzyści dla przyszłych mieszkańców. Łączy nowoczesne technologie z proekologicznymi rozwiązaniami, wpływającymi na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, poprawę jakości powietrza i dostosowanie przestrzeni do różnych potrzeb użytkowników.
Za audyt certyfikacji ZIELONY DOM odpowiedzialna była akredytowana audytorka - Dorota Mogielnicka. Proces certyfikacji będzie monitorowany w całym okresie realizacji inwestycji. Przyjęte założenia projektowe i rozwiązania deklarowane przez inwestora będą ponownie weryfikowane. Zrealizowana inwestycja poddana będzie kolejnej ocenie przez PLGBC.
- Przygotowanie inwestycji do certyfikacji ma kilka kluczowych elementów składowych. Przede wszystkim liczy się sama inwestycja, jej lokalizacja i zastosowane technologie. Ale równie istotne jest podejście dewelopera, jego otwartość i chęć wprowadzania zmian, tworzenia trochę lepszej rzeczywistości. Przy Przystanku Ursus pracowało się świetnie. Sama inwestycja jest bardzo dobra: zlokalizowana blisko przystanków autobusowych i kolejowych. Warto podkreślić, iż posiada nowoczesne systemy, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy ogniwa fotowoltaiczne na dachu. Deweloper zdecydował się też na wprowadzenie dużej ilości zieleni w częściach wspólnych, mamy tu łąki kwietne, dużo gatunków rodzimych drzew i krzewów - podkreśla Dorota Mogielnicka, akredytowana audytorka certyfikatu ZIELONY DOM.
W projekcie założono wykorzystanie drewna z certyfikatem FSC i wykorzystanie minimum 10 rodzajów materiałów z deklaracją EPD. Inwestor zadeklarował wykonanie analizy i raportu LCA z instalacjami oraz analizy akustycznej.
Zadbano o energooszczędność i komfort cieplny. Pompy ciepła i panele fotowoltaiczne będą stanowić efektywne i ekologiczne źródło ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej, zmniejszające zużycie paliw kopalnych i emisję CO₂.
Projekt przewiduje energooszczędne źródła światła w częściach wspólnych, zapewniające niższe zużycie energii i dłuższą żywotność instalacji. Zamontowane zostaną także urządzenia umożliwiające precyzyjną kontrolę temperatury, co zwiększy komfort użytkowników i ograniczy straty energii.
Nowoczesny system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła pozwala na stały dopływ świeżego powietrza przy jednoczesnym ograniczeniu strat ciepła i zużycia energii.
Montaż filtrów w urządzeniach dostarczających powietrze skutecznie ochroni przed smogiem i innymi zanieczyszczeniami, co przełoży się na lepszą jakość powietrza w pomieszczeniach i zdrowszy mikroklimat.
Architekci wprowadzili do projektu rozwiązania architektoniczne obiektu bez barier - wybrane elementy projektu uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami, co sprawia, że osiedle będzie bardziej funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich użytkowników.
- Przystanek Ursus to projekt, który od początku powstawał z myślą o komforcie życia mieszkańców, ale także trosce o środowisko. Precertyfikacja ZIELONY DOM to potwierdzenie, że idziemy w dobrym kierunku, tworząc nowoczesne i zrównoważone przestrzenie do życia. Naszym celem jest nie tylko spełnianie norm, ale przede wszystkim realne podnoszenie jakości życia przyszłych mieszkańców poprzez zrównoważone i energooszczędne rozwiązania, które przekładają się nie tylko na jakość życia na co dzień ale także na oszczędności w użytkowaniu domu - mówi Roland Caban, Dyrektor ds. Planowania Inwestycji w Milestone Real Estate.
Inwestycja jest wpisana do Bazy Zrównoważonych Certyfikowanych Budynków w Polsce: https://baza.plgbc.org.pl/building/przystanek-ursus-14-budynkow/
- Inwestycja realizowana przez Milestone Real Estate wpisuje się w zrównoważone budownictwo, łączace ekologię, oszczędność i komfort. Takie budynki zużywają mniej energii i wody, ograniczają emisję CO₂, a także wykorzystują ekologiczne materiały, co zmniejsza negatywny wpływ na środowisko. Dzięki nowoczesnym technologiom mieszkańcy mogą cieszyć się niższymi rachunkami, lepszą jakością powietrza i większym komfortem życia. Inwestowanie w zrównoważone rozwiązania to także sposób na zwiększenie wartości nieruchomości i dostosowanie się do przyszłych wyzwań klimatycznych. To krok w stronę bardziej ekologicznej i oszczędnej przyszłości - podsumowuje dr inż. Dorota Bartosz, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Budownictwa w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, autorka i koordynatorka certyfikatu wielokryterialnego dla budownictwa mieszkaniowego ZIELONY DOM.
Certyfikat ZIELONY DOM to pierwsza polska wielokryterialna certyfikacja dla budownictwa mieszkaniowego, opracowana przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC we współpracy z uznanymi ekspertami krajowymi i zagranicznymi.
Więcej informacji o certyfikacie ZIELONY DOM:
https://zielonydom.plgbc.org.pl/
Nadesłał:
mkmera@plgbc.org.pl
|