Pozwolenie na budowę - kiedy nie jest wymagane?


2019-05-22
W określonych okolicznościach pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Od nowelizacji stosownej ustawy w grudniu 2017 r. zaczęły funkcjonować domki bez pozwolenia, prawdziwe ułatwienie dla wielu chcących postawić coś na swojej działce.

Czym różni się zgłoszenie od budowy?

Jednak w błędzie jest ten, kto myśli, że domki bez pozwolenia są stawiane poza gminą i urzędnikami. Różnica polega na tym, że niekoniecznie oczekuje się na pozwolenie, co kiedyś przeważnie wiązało się z opóźnieniem w zainaugurowaniu działań. Można wymienić pewne sytuacje, gdy według nowego prawa możemy tylko przekazać odpowiedniemu urzędowi postanowienie wznoszenia jakiegoś obiektu. Wydawałoby się, że tylko trochę odbiega to od stanu tego, co było, ale różnica wyraźnie mówi: nasze zawiadomienie o budowie nie musi wywołać oficjalnej odpowiedzi urzędu wydającego zgodę na budowę.

Istnieje wprawdzie zapis, który głosi, że przez miesiąc od zawiadomienia urzędów z dołączoną właściwą dokumentacją nie wolno wbić pierwszej łopaty na placu budowy, jednak da się dość prosto rozwikłać ten problem. Warto określić orientacyjne terminy startu budowy znacznie wcześniej, dzięki czemu można zgłosić zamiar budowy w okresie wstępnych czynności - zakupu materiału, gromadzeniu narzędzi, itp.. Musi pojawić się się tzw. milcząca zgoda organu administracyjnego - zakłada się, że jeśli w urzędowym terminie od zgłoszenia urząd nie wyrazi zastrzeżeń (co może być spowodowane np. brakami w dokumentacji), to budowa może zostać rozpoczęta bez jakichkolwiek dodatkowych formalności.

Co można wybudować na działce bez pozwolenia?


Zgodnie ze znowelizowanym prawem, domki bez pozwolenia można odnieść do takich konstrukcji, jak budynki do produkcji rolnej i uzupełniające zabudowę zagrodową, parterowe budynki gospodarcze o określonych gabarytach, wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne (ich obszar oddziaływania mieści się mieszczące się w granicach działek), a także altany, garaże i wiaty przy jednoczesnym spełnianiu przewidzianych w zapisach warunków. Zgody na budowę w dalszym ciągu wymagają np. bliźniaki czy domy szeregowe.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Przeczytaj również: