Pokrycia dachowe – nowoczesne i energooszczędne rozwiązania


2016-03-17
Od czego zależy właściwy dobór materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek? Od czego zależy wybór pokrycia dachowego? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Pokrycia dachowe – nowoczesne i energooszczędne rozwiązania. Od czego zależy właściwy dobór materiałów na dachy i jakie rozwiązania oferuje nam rynek?
Od czego zależy wybór pokrycia dachowego? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?
Jakie nowe rozwiązania (pod kątem wzornictwa i energooszczędności) proponują Państwo inwestorom indywidualnym, który poszukują nowoczesnych rozwiązań?
Jakie rozwiązania oferują Państwo do dachów płaskich i tych o małym kącie nachylenia?


Osoby planujące budowę domu mają do wyboru kilka podstawowych materiałów służących jako pokrycie dachowe. Do najbardziej popularnych należą: dachówki (ceramiczne i cementowe); gonty papowe i drewniane, strzechy oraz łupki. Osobną kategorię stanowią pokrycia z blachy (stalowe, aluminiowe oraz tytanowo-cynkowe). Czym się jednak kierować przy wyborze i zakupie? Do najbardziej trwałych ale zarazem najdroższych materiałów należą dachówki ceramiczne. Materiał ten wymaga jednak wcześniejszego zainwestowania w mocną więźbę, zdolną utrzymać ciężar tego pokrycia wynoszący 50 kg/m2. Dachówki wymagają ponadto dość dużego nachylenia połaci dachowej – min. 16 stopni. Po przeciwnej stronie znajdują się wszystkie pokrycia z gontu – lekkie, tanie jednak o najmniejszej trwałości. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak to, że można je stosować na dachy o bardzo małym kącie nachylenia. Gonty drewniane, strzechy i łupki to natomiast pokrycia tradycyjne, zamawiane głównie koneserów drewnianego budownictwa – z jednej strony efektowne, z drugiej bardzo wymagające i drogie. Po środku tego zestawienia znajdują się pokrycia ze stali – panele dachowe z rąbkiem, blachodachówki i blachodachówki panelowe, które w  większości można stosować na połaciach o minimalnym nachyleniu 8 stopni. Stal zabezpieczona jest warstwą lakieru ochronnego, który zapobiega powstawaniu korozji. Największą zaletą pokryć ze stali jest optymalna relacja między ceną, trwałością i uniwersalnością zastosowania. Cena zależna jest m.in. od rodzaju zastosowanej powłoki ochronnej – producenci oferują powłoki poliestrowe i znacznie trwalsze powłoki poliuretanowe. Na te ostatnie, jak w przypadku powłok PURMAT i PURLAK przewidziane jest aż 30 lat gwarancji. Innym kryterium wyboru są blachodachówki cięte na wymiar lub panelowe.  Pierwsze, przy wszystkich swoich zaletach, najlepiej sprawdzają się na dachach o prostej konstrukcji – w tym przypadku montaż jest łatwy i szybki. Na dachy bardziej wymagające producenci i wykonawcy polecają obecnie pokrycia modułowe, za którymi przemawia szereg zalet. Największą z nich, w przypadku skomplikowanych połaci,  jest ograniczona do minimum ilość odpadów. Z pewnością niemniej ważne są łatwy transport i składowanie – nie trzeba być już posiadaczem samochodu ciężarowego, by odebrać zamówiony towar, gdyż najczęściej jest on spakowany w niewielkie paczki na europaletach. Ostatnią istotną kwestią jest wybór producenta. Przydatna jest tu informacja jak długo firma działa na rynku oraz czy posiada odpowiednie zaplecze serwisowe (jest to bardzo istotne w przypadku ewentualnych reklamacji). Dobrze by marka była solidna, a firma z długoletnim doświadczeniem.

Wasze komentarze (1):
  • ~placzacawierzba: , 2016-04-07 14:57:32:

    Ja z kolei miałem dylemat między...


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

 

Rafał Kuczyński

Dyrektor Handlowy

Blachy Pruszyński

Nadesłał:

k.czernielewska@synergymedia.pl

Przeczytaj również: