Pierwszy czujnik smogu w Sędziszowie zamontowany na terenie terminalu GASPOLU


Pierwszy czujnik smogu w Sędziszowie zamontowany na terenie terminalu GASPOLU
2021-11-25
Na terenie terminalu przeładunkowego GASPOLU został zainstalowany pierwszy w Sędziszowie czujnik jakości powietrza. Urządzenie marki Airly zamontowano w ramach pilotażowego projektu realizowanego przez GASPOL.

Moment montażu czujnika jakości powietrza w Sędziszowie nie jest przypadkowy. Od kilku tygodni trwa sezon grzewczy, co wyraźnie czuć w powietrzu za sprawą powracającego smogu. Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Środowiska to właśnie zanieczyszczone powietrze i zawarte w nim szkodliwe pyły jest co roku powodem blisko 40 000 przedwczesnych zgonów w Polsce. Problem złej jakości powietrza dotyczy również Sędziszowa i całego regionu świętokrzyskiego, gdzie wciąż tysiące gospodarstw domowych stosuje do ogrzewania przestarzałe piece węglowe.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Czujnik jakości powietrza zamontowany na budynku terminalu w Sędziszowie przez całą dobę mierzy stężenie groźnych dla zdrowia cząstek stałych PM 1, PM 2.5 i PM 10, które są podstawowym składnikiem smogu. Zebrane przez czujnik dane trafiają do chmury danych, gdzie są kalibrowane i następnie udostępniane w czasie rzeczywistym poprzez bezpłatną aplikację mobilną Airly. Aplikację można pobrać na dowolny smartfon ze sklepów Google Play i App Store. Stan jakości powietrza można też sprawdzić na stronie internetowej z interaktywną mapą: airly.org/map/pl/.

Oprócz śledzenia aktualnej jakości powietrza w danym punkcie, za pomocą strony WWW lub aplikacji, użytkownicy mogą także zapoznać się z prognozą jakości powietrza na kolejne 24 godziny oraz podstawowymi danymi pogodowymi (m.in. temperaturą i wilgotnością).

Terminal przeładunkowy w Sędziszowie to najmłodsza lokalizacja GASPOLU, ale mająca liczną załogę. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zainstalować pierwszy czujnik jakości powietrza w Sędziszowie. Zrealizowany projekt wpisuje się w jedną z wartości naszej firmy, którą jest priorytetowe traktowanie bezpieczeństwa ludzi i troska o środowisko naturalne. Mam nadzieję, że mieszkańcy Sędziszowa będą chętnie sprawdzać stan powietrza w swojej okolicy, a nasza inicjatywa przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat znaczenia jakości powietrza dla ich zdrowia – mówi Maciej Chyż, rzecznik prasowy GASPOLU. 

Oprócz Sędziszowa, w ramach pilotażu, GASPOL zamontował czujnik powietrza także na terenie swojej rozlewni gazu płynnego w Lubartowie (woj. lubelskie). W przypadku sukcesu pilotażu firma nie wyklucza montażu sensorów także w innych swoich lokalizacjach.

GASPOL jest liderem rynku gazu płynnego w Polsce. W 2021 roku firma świętuje 30-lecie istnienia. GASPOL dostarcza produkty energetyczne i usługi, które poprawiają jakość życia swoich klientów, zapewniają im ciągłość prowadzenia działalności oraz przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i poprawy jakości powietrza

Nadesłał:

Madogz

Przeczytaj również: