Oszczędność i elegancja – czy idą ze sobą w parze?
Budowa własnego domu to spory wydatek, jednak na rynku istnieje kilka rozwiązań, w które warto zainwestować, żeby móc zaoszczędzić w trakcie jego późniejszej eksploatacji.
Budowa własnego domu to spory wydatek, jednak na rynku istnieje kilka rozwiązań, w które warto zainwestować, żeby móc zaoszczędzić w trakcie jego późniejszej eksploatacji. Możemy skorzystać z energooszczędnych sprzętów oraz oświetlenia, ale również urządzeń pozwalających na samodzielną produkcję energii elektrycznej, na przykład ze słońca. W dodatku rozwiązania te mogą bardzo estetycznie wyglądać na konstrukcji domu!
|
Zestaw fotowoltaiczny z wykorzystaniem paneli Jinko Tiger All Black (popularnie zwanych również Full Black), który pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu, zamontował w swoim nowym domu Pan Paweł z Ignatek koło Białegostoku.
W domu Pana Pawła mieszka 4-osobowa rodzina, a roczne zużycie wynosi 2350.0 kWh. Według wyliczeń firmy fotowoltaicznej Vosti, dzięki zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, Pan Paweł oszczędza w skali roku ponad 1,5 tys. złotych na rachunkach za prąd.
– DOM WYBUDOWALIŚMY 3 LATA TEMU, OPRÓCZ STANDARDOWYCH SPRZĘTÓW POSIADAMY PŁYTĘ INDUKCYJNĄ ORAZ POMPĘ DO STUDNI Z WODĄ. MIESIĘCZNE RACHUNKI ZA PRĄD PRZEKRACZAŁY 130 ZŁ. NAWET W CIĄGU TAK KRÓTKIEGO OKRESU OD KIEDY SIĘ PRZEPROWADZILIŚMY, MIMO STAŁEGO ZUŻYCIA PRĄDU, WIDAĆ BYŁO WZROSTY NA RACHUNKACH, SPOWODOWANE STALE DROŻEJĄCĄ ENERGIĄ. – MÓW PAN PAWEŁ.
Oszczędność
Według badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Vosti jednym z najważniejszych czynników motywujących do założenia instalacji fotowoltaicznej jest chęć oszczędności i obniżenia rachunków za prąd. Tak było również w przypadku pana Pawła z okolic Białegostoku, który założył w listopadzie 2020 r. instalację fotowoltaiczną o mocy 4.94 kWh, składającą się z 13 modułów. Jej wielkość została dopasowana do rocznego zużycia prądu. Uwzględniono również planowane jacuzzi.
Instalacja zamontowana została na 4-spadowym dachu domu jednorodzinnego, który pokryty jest dachówką betonową. Panele ustawiono w kierunku południowym, a potencjalne zacieniania powodowane przez komin zniwelowane, dzięki zastosowaniu falownika z pełną optymalizacją.
– ZDECYDOWALIŚMY SIĘ NA PANELE SERIĘ FULL BLACK, PONIEWAŻ ZALEŻAŁO NAM NIE TYLKO NA OSZCZĘDNOŚCI, ALE RÓWNIEŻ ASPEKTACH WIZUALNYCH. TO ROZWIĄZANIE JEST BARDZIEJ DYSKRETNE NIŻ TRADYCYJNE PANELE I ŁADNIE KOMPONUJE SIĘ ZE STYLEM ARCHITEKTONICZNYM W NOWYM BUDOWNICTWIE. – DODAJE ŻONA PANA PAWŁA.
Dofinansowanie i ulgi
Dla blisko połowy respondentów, którzy wzięli udział w badaniu zleconym przez Vosti, o założeniu instalacji często decyduje poprawa sytuacji materialnej oraz dotacje, które pozwalają na szybszy zwrot z inwestycji. Również Pan Paweł skorzystał z programu „Mój Prąd” (wcześniejszy program obejmował dofinansowanie w kwocie 5000 zł, obecnie jest to 3000 zł) oraz ulgi termomodernizacyjnej, która obniżyła koszt instalacji o 17%.
Ekologia
Bardzo ważnym zaletą fotowotaiki są również kwestie ekologiczne. Instalacja fotowoltaiczna pana Pawła od początku działania pozwoliła na oszczędność 1,5 tony węgla, redukcję emisji CO2 o blisko 4 tony, co jest ma równowartość ponad 200 posadzonych drzew.
Nadesłał:
Vosti
|