Ogrzewacze wody o dużej pojemności
Pojemnościowe ogrzewacze wody i zasobniki c.w.u. mogą pomieścić nawet 3 tys. litrów wody. Znajdziemy w nich: grzałkę ceramiczną czy wymiennik spiralny (także podwójny), anodę magnezową czy tytanową, emalię ceramiczną, zabezpieczenie antybakteryjne czy procesor ze sztuczną inteligencją.
|
Ogrzewacze pojemnościowe (akumulacyjne) posiadają dużą rezerwę ciepłej wody, dzięki której zapewniają możliwość obsługi wielu punktów poboru, nawet gdy jednocześnie korzysta z nich wiele osób. Z uwagi na bardzo dużą akumulację ciepła charakteryzują się stosunkowo niewielkimi kosztami eksploatacji - zwłaszcza, gdy skorzystamy z tańszej taryfy energii (II taryfa - tzw. nocna). Jako wymiennik c.w.u. mogą współpracować z dowolnym źródłem zewnętrznym, które produkuje ciepłą wodę użytkową: kocioł C.O., solar, pompa ciepła czy kominek.
Jaką pojemność wybrać?
Aby dokonać właściwego wyboru należy wziąć pod uwagę:
- liczbę użytkowników (przyjmuje się, że każdy z domowników zużywa dziennie średnio 22 litry wody o temperaturze 60 st. C.)
- liczbę punktów poboru ciepłej wody
- istniejącą instalację grzewczą
- warunki techniczne danego lokalu
- taryfę energii, w której pracować będzie urządzenie.
Jeśli zamierzamy korzystać z 2 taryfy energetycznej (tzw. nocnej) - należy przewidzieć urządzenie o pojemności około 30% większej niż wynikałoby to z wyliczeń zapotrzebowania.
Do 3 tys. litrów.
Ogrzewacze o dużej pojemności posiadają od 200 do 3000 litrów. Są to modele stojące, które nie wymagają specyficznego montażu i charakteryzują się największą akumulacją ciepłej wody. Znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie jedno- i wielo-rodzinnym, małym biznesie, gastronomii, hotelarstwie i wielu budynkach użyteczności publicznej.
Grzałka ceramiczna lub wymiennik spiralny.
Ogrzewacze wody i zasobniki c.w.u. o dużej pojemności mogą posiadać:
- grzałkę ceramiczną (suchą) znajdującą się w obudowie, która ogranicza praktycznie do zera zjawisko osadzania się kamienia kotłowego. Zapewnia równomierne ogrzewanie na całej swej powierzchni. Charakteryzuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i długą żywotnością.
- wymiennik spiralny (wężownicę), czyli wyprofilowaną rurę wykonaną ze stali, która kształtem przypomina sprężynę. Zamknięta wewnątrz niego woda spełnia funkcję grzałki, która, oddając swe ciepło do wnętrza zasobnika, ogrzewa zmagazynowaną w nim wodę.
Anoda magnezowa.
Umieszczona we wnętrzu zbiornika anoda magnezowa pomaga osiągnąć równowagę chemiczną wody. To ona ma ulegać korozji, a nie konstrukcja zbiornika. Urządzenie, które posiada anodę magnezową powinno przechodzić okresową kontrolę, aby sprawdzić czy uległa ona częściowemu lub całkowitemu zużyciu. Większość producentów nakazuje jej wymianę co 12-18 miesięcy.
Atlantic opracował i opatentował specjalny system ochronny, który wydatnie wspomaga i wydłuża żywotność anody magnezowej, dzięki czemu nie trzeba jej wymieniać w okresie trwania gwarancji. Składa się z rezystora stałoprądowego wyrównującego potencjały elektromagnetyczne, które zachodzą pomiędzy anodą, a grzałką.
Anoda tytanowa.
Najbardziej zaawansowany system ochrony antykorozyjnej, stosowany w ogrzewaczach wody, składa się z:
- aktywnej anody tytanowej
- cyfrowego generatora napięcia, którego zadaniem jest indukowanie prądu zmiennego na prąd stały o bardzo niskim napięciu i przesyłanie go do znajdującej się we wnętrzu zbiornika anody.
System wyposażony jest we własny akumulator, który zapewnia prawidłową jego pracę przez kolejne 3 dni od chwili zaniku napięcia sieciowego.
Emalia ceramiczna.
Atlantic jako najstarszy producent ogrzewaczy pojemnościowych w Europie od dawna współpracuje z producentami emalii ceramicznej. Dzięki temu udoskonala jej skład chemiczny - wzbogacając go pierwiastkami metali szlachetnych (tytan i tlenek miedzi).
Zabezpieczenie antybakteryjne.
W jaki sposób zmniejszyć do minimum ryzyko zarażenia się bakterią Legionella, która znajduje się w zbiornikach wodnych? Im wyższa temperatura wody wewnątrz zbiornika - tym żywotność bakterii jest krótsza (w temperaturze 70 st.C. wynosi 2,4 sekundy). Należy kontrolować temperaturę wewnątrz zbiornika dzięki:
- odpowiedniej nastawie fabrycznej termostatu
- specjalnej funkcji wprowadzonej do pamięci mikroprocesora (termostat elektroniczny).
Jakie modele?
W ofercie Atlantic Polska znajduje się Vizengo, o pojemności do 300l, który posiada procesor ze sztuczną inteligencją. Dzięki niemu uczy się potrzeb użytkownika i oblicza zapotrzebowania na c.w.u. na podstawie historii poprzednich tygodni. Do dyspozycji mamy programator z wyświetlaczem LCD. W przypadku przedłużającej się nieobecności domowników tryb Absence umożliwia wstrzymanie przygotowania wody i wznowienie z chwilą powrotu mieszkańców.
W jego zbiornik wbudowano anodę hybrydową, która jest połączeniem tytanowej z magnezową. System ACI Hybride uaktywnia tworzenie bariery antykorozyjnej, która jest odporna nawet na wodę bardzo agresywną.
Osoby poszukujące produktów dla biznesu i użyteczności publicznej mogą postawić na:
- zasobniki c.w.u. o pojemności do 2000l: Corsun 1 i Corsun 2 (z podwójną wężownicą, która jest patentem firmy Atlantic)
- ogrzewacz Cortherm o pojemności dochodzącej aż do 3000l.
Nadesłał:
agencja_pyry
|