Ochrona i wygoda, czyli drzwi wejściowe pod kontrolą


Ochrona i wygoda, czyli drzwi wejściowe pod kontrolą
2021-10-27
Drzwi wejściowe są wizytówką naszego domu. Wybierając je, z jednej strony skupiamy się na designie i kolorze, z drugiej – na właściwościach antywłamaniowych. Bo drzwi wejściowe powinny nie tylko zdobić, ale również chronić i być wygodne w obsłudze. Jakie rozwiązania to umożliwiają?

Drzwi antywłamaniowe oczywiście stanowią zabezpieczenie przed niepowołanymi gośćmi, jednak aby wzmocnić ich właściwości ochronne, warto je odpowiednio „dozbroić”. Innowacyjne rozwiązania, jak zamek wielopunktowy oraz systemy elektronicznej kontroli dostępu, to elementy, które ułatwiają korzystanie z drzwi wejściowych, a jednocześnie zapewniają poczucie bezpieczeństwa i kontroli.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Strażnik wejścia – zamek wielopunktowy

Zamek wielopunktowy to dziś podstawowy element gwarantujący antywłamaniowe bezpieczeństwo drzwi wejściowych. Jak sama nazwa wskazuje – jego konstrukcja opiera się na kilku, zazwyczaj trzech, punktach ryglowania (przy progu, przy górnej ościeżnicy i klasycznie – w okolicy klamki).

– W przypadku drzwi wejściowych do domów jednorodzinnych najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic-DR. Jego siłą jest podwójny, niezawodny automatyczny rygiel, będący połączeniem zapadkorygla i haka ryglowego. Drzwi wejściowe wyposażone w ten zamek po zamknięciu automatycznie się ryglują. Oznacza to, że nie musimy pamiętać o przekręcaniu klucza za każdym razem po wyjściu z domu, ani kontrolować, czy zrobiły to na przykład dzieci. Oczywiście klucza musimy użyć, jeżeli chcemy wejść do domu – wyjaśnia Piotr Kosmowski, Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska.

Zaznacza jednak, że nie zawsze konieczne jest wykonanie pełnego obrotu klucza. Jeśli drzwi wejściowe z zamkiem GU-SECURY Automatic-DR zostały wyposażone w silnik G-U A-Öffner Servo, można otwierać je na przykład poprzez lekkie stuknięcie w klamkę lub tylko delikatne poruszenie kluczem. Aktywowany w ten sposób silnik sam odrygluje drzwi, co jest ogromnym ułatwieniem dla dzieci czy osób o ograniczonej sprawności.

– Dodatkową zaletą zamka wielopunktowego GU-SECURY Automatic-DR jest fakt, że rozwiązanie to jest również zabezpieczeniem dla drzwi wykonanych z PVC. Profile te mają tendencję do odkształcania się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki zastosowaniu wielopunktowego zamka drzwi są równomiernie dociskane na całej wysokości, co zapobiega rozszerzaniu się profili pod wpływem słońca – zwraca uwagę ekspert G-U Polska.

Wielopunktowy zamek GU-SECURY Automatic-DR jest rozwiązaniem uniwersalnym – może być montowany w drzwiach wejściowych wykonanych zarówno z PVC, aluminium, jak i z drewna. Co ważne – w przypadku zamków z serii GU-SECURY Automatic istnieje możliwość zastosowania funkcji dziennej, czyli wyłączenia automatycznego ryglowania. W takiej sytuacji, aby dostać się do domu, wystarczy po prostu pchnąć drzwi. Na noc funkcja dzienna jest wyłączana, więc drzwi znów automatycznie się ryglują.

Łatwy dostęp, czyli elektroniczna kontrola na wejściu

Istnieją rozwiązania, które pozwalają na otwarcie (odryglowanie) drzwi wejściowych bez użycia klucza. Są z powodzeniem stosowane m.in. w budownictwie wielorodzinnym. W ostatnich latach ich zalety docenili również prywatni inwestorzy, którzy coraz częściej decydują się na instalację w drzwiach wejściowych nowoczesnych rozwiązań z zakresu elektronicznej kontroli dostępu. – Aby wdrożyć domową kontrolę dostępu opartą na rozwiązaniach G-U, należy w pierwszej kolejności połączyć zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic-DR z silnikiem A-Öffner lub A-Öffner Servo. Transmisja danych odbywa się poprzez elektroniczny przepust kablowy z zasilaczem SECUREconnect 50/200 – wyjaśnia Piotr Kosmowski.

Taki system wystarczy połączyć z urządzeniem końcowym, umożliwiającym inteligentne sterowanie drzwiami wejściowymi. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

klasyczna klawiatura kodowa, która może być zamontowana w skrzydle, w ramie drzwi, na pochwycie, a także na ścianie; pozwala na zaprogramowanie 20 kodów;

czytnik RFID, czyli wygodne otwieranie drzwi przy pomocy karty, breloka lub innego transpondera (można zaprogramować do 150 transponderów); może być zamontowany w skrzydle lub na pochwycie drzwi;

klawiatura numeryczna Bluetooth&Code, instalowana na skrzydle drzwiowym, która może być skojarzona z sześcioma telefonami – posiadacz telefonu nie musi wybierać na klawiaturze całego kodu (zwykle od 4 do 8 cyfr), wystarczy wpisać 2 pierwsze cyfry, a system zidentyfikuje użytkownika dzięki telefonowi i odrygluje drzwi;

czytnik linii papilarnych – z opcją montażu w skrzydle, w ramie, na pochwycie drzwi lub na elewacji; może zapamiętać do 150 opuszków palców. Wystarczy przesunąć opuszek przez płytkę czytnika, aby dostać się do środka.

– Czytnik linii papilarnych działa w oparciu o metodę termiczną i sczytuje tylko wybrane punkty na opuszku palca, nie całe odciski. Takie rozwiązanie wyklucza możliwość otwarcia drzwi za pomocą skopiowanego odcisku palca lub np. martwym palcem – podkreśla Szef Działu Techniki i Rozwoju w G-U Polska. – Drzwi wejściowe można też otwierać za pomocą smartfonu, jednak uruchomienie tej opcji wymaga podłączenia systemu elektronicznej kontroli dostępu do modułu sterującego G-U Controller IO oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem. Po zainstalowaniu w telefonie odpowiedniej aplikacji można zdalnie sterować drzwiami: sprawdzać ich stan (czy są otwarte czy zamknięte), a także odryglowywać, np. w celu wpuszczenia gości do środka – dodaje.

Rozwinięciem elektronicznej kontroli dostępu stosowanej w domach jednorodzinnych są rozbudowane systemy, wdrażane np. w biurowcach. Pozwalają one na przypisanie konkretnym osobom uprawnień dostępu do wybranych stref w firmie, a także na ustawienie przedziału czasowego, w którym te dostępy mają być aktywne.

– Takie zaawansowane systemy kontroli dostępu są projektowane na indywidualne zamówienie, gdyż muszą w pełni odpowiadać wymaganiom danego obiektu czy firmy. Z tego powodu sprawdzają się w większych budynkach, o zróżnicowanych funkcjach – podsumowuje ekspert G-U Polska.

 

Poczucie bezpieczeństwa to podstawowa potrzeba człowieka. Antywłamaniowe drzwi z innowacyjnym, automatycznym zamkiem wielopunktowym, połączone z nowoczesnym urządzeniem z zakresu elektronicznej kontroli dostępu to układ, który je zapewnia.

 

GU-SECURY Automatic-DR – FILM:

https://www.youtube.com/watch?v=bv8Smv18T0w

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Przeczytaj również: