O czym pamiętać przy ocieplaniu fasad?


O czym pamiętać przy ocieplaniu fasad?
2020-06-19
Ściany zewnętrzne to największa powierzchnia, przez którą ciepło „ucieka” z naszego domu. Dlatego do izolacji powinniśmy podejść ze szczególną starannością. Warto poświęcić czas na wybór odpowiednich materiałów, metody instalacji oraz doświadczonej ekipy budowlanej. Wszystkie te elementy mogą w znacznym stopniu wpłynąć na nasz komfort termiczny oraz... wyraźne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie!

Styropian to doskonały materiał izolacyjny - także ze względu na uniwersalne zastosowanie. Możemy nim ocieplić niemal każdy element budynku - od fundamentów, przez ściany i podłogę, aż po dach. Jednak musimy pamiętać, że do izolacji poszczególnych części naszego domu powinniśmy używać specjalnych, dedykowanych danemu miejscu materiałów. To znacznie ograniczy ryzyko błędów i... skróci czas na podjęcie decyzji. Wieloletnie doświadczenie i wiedza technologów pracujących u producentów płyt styropianowych zapewni nam najlepszy możliwy wybór bez konieczności poszukiwania wiedzy „na własną rękę". Na rynku dostępne są specjalnie oznaczone styropiany, wystarczy wybrać właściwy rodzaj. Na przykład do izolacji ścian piwnic najlepiej sprawdzi się styropian perymetryczny, czyli wodoodporny, natomiast do stropów z podłogą pływającą powinniśmy użyć płyt o dodatkowych właściwościach akustycznych. A jak prawidłowo ocieplić fasadę budynku?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wybór ocieplenia ścian zewnętrznych nie wymaga skomplikowanej wiedzy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na odpowiednio niską wartość współczynnika przewodzenia ciepła wybranego przez nas materiału izolacyjnego. Producenci dla ułatwienia stosują specjalne oznaczenia na opakowaniach, które pozwolą nam dokonać najlepszego wyboru. Do produktów, które sprawdzą się doskonale w tej części domu, należą materiały dedykowane, np. Fasada λ PRO 40 firmy Styropmin. Bardzo dobre właściwości izolacyjne tego styropianu pozwolą zapobiec nadmiernej utracie ciepła przez dużą powierzchnię ścian zewnętrznych budynku. Dzięki temu będzie mieszkało się nam przyjemniej i taniej. „Fasada λ PRO 40 to styropian doskonały nie tylko do izolacji fasad. Możemy nim ocieplić także szkielety ścian działowych, podłogi na legarach czy dachy krokwiowe. Wartość współczynnika przewodzenia ciepła tego produktu - (λD) ≤ 0,040 - zadowoli nawet najbardziej wymagających" - mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

Przed instalacją odpowiedniego ocieplenia możemy zdecydować się na jedną z dwóch metod montażu - lekką mokrą lub lekką suchą. Płyty styropianowe Fasada λ PRO 40, produkowane przez firmę Styropmin, dają nam pełną swobodę wyboru właściwego dla nas sposobu instalacji. Warto przeanalizować wszystkie „za" i „przeciw", zanim zdecydujemy się na jeden z nich. Metoda lekka mokra opiera się na przyklejeniu materiału izolacyjnego do czystej i suchej ściany. Prace prowadzić można jedynie przy sprzyjającej pogodzie (bez deszczu czy silnego wiatru) oraz w temperaturze pomiędzy 5 a 25 stopni Celsjusza. Wykończeniem jest zwykle tynk cienkowarstwowy lub płytki klinkierowe. Powinniśmy zwrócić uwagę na duże doświadczenie ekipy budowlanej, gdyż jest to sposób instalacji bardzo wrażliwy na błędy wykonawców. Dla odmiany, metoda lekka sucha nie wymaga pracy w określonych warunkach pogodowych, nie jest konieczne również tak duże doświadczenie ekipy budowlanej. Materiał izolacyjny przytwierdza się mechanicznie za pomocą gwoździ, śrub i kołków - ten sposób instalacji jest zdecydowanie prostszy. Wykończenie najczęściej stosowane w tym przypadku to drewniana oblicówka, siding winylowy czy okładzina z włókno-cementu.

Nadesłał:

BestBrands

Przeczytaj również: