Na czym gotować – kuchenka wolnostojąca czy płyta gazowa?


Na czym gotować – kuchenka wolnostojąca czy płyta gazowa?
2024-05-22
Tradycyjne modele kuchenek, jak te wolnostojące, mają swoich gorących zwolenników, którzy cenią ich klasyczną funkcjonalność i styl. Jednak w dzisiejszej erze innowacji, na pierwszy plan wysuwają się nowoczesne płyty kuchenne – zwłaszcza te zasilane gazem.
Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Ich popularność nie jest jedynie wynikiem przelotnej mody, lecz wskazuje na rewolucję w kuchennych trendach. Na które z tych rozwiązań warto postawić? Na to pytanie odpowiada Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK.

Aranżując nową kuchnię lub odświeżając dotychczasowe wnętrze, często stajemy przed wyborem między tradycyjną kuchenką wolnostojącą a ceramiczną płytą kuchenną. To dylemat, który dotyczy nie tylko praktyczności, ale również dopasowania do stylu i metrażu tego rodzaju przestrzeni. Tradycyjne modele kuchenek od lat pełniły rolę serca kuchni, zachwycając trwałością i klasycznym sposobem użytkowania. Jednak aktualnie w rankingu popularności, ich miejsce śmiało zajmują nowoczesne płyty – zwłaszcza te gazowe – przynosząc nową funkcjonalność, jak i estetykę. Warto zatem bliżej przyjrzeć się każdej opcji i zastanowić, które z tych rozwiązań najlepiej pasuje do naszych potrzeb kulinarnych i estetycznych. 

Tradycja od kuchni

Wolnostojące kuchnie przyciągają uwagę swoją mobilnością oraz wygodą, gwarantując brak konieczności integracji z meblami kuchennymi. Ich kolejnymi atutami są przystępne ceny oraz możliwość wyboru spośród różnorodnych konfiguracji i modeli. Niemniej jednak, warto zauważyć, że gazowe kuchenki wolnostojące, ze względu na otwarty płomień, nie osiągają pełnego poziomu bezpieczeństwa, co stawia je w kontraście do innych dostępnych na rynku rozwiązań. 

Otwarty płomień wiąże się z pewnymi potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak ryzyko przypadkowego podpalenia – na przykład ścierki kuchennej lub dłuższego rękawa osoby przygotowującej posiłek. Dodatkowo, z uwagi na otwarty płomień, istnieje ryzyko przeniesienia ognia na ubrania lub inne przedmioty znajdujące się w pobliżu. To może stanowić poważne niebezpieczeństwo, zwłaszcza w obecności dzieci lub osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Stanisław Szyling, ekspert marki DYNACOOK i dodaje:

Należy pamiętać, że w przypadku kuchenek z otwartym palnikiem, istnieje możliwość odkręcenia zaworu bez aktywacji płomienia, co może prowadzić do wycieku gazu do pomieszczenia. W odróżnieniu od tego, płyta gazowa wyposażona jest w elektrozawór sterowany przez zaawansowany sterownik mikroprocesorowy, co stanowi istotną przewagę pod względem bezpieczeństwa.

Poza tym, tradycyjne gazowe kuchenki wolnostojące są znacznie trudniejsze w utrzymaniu czystości w porównaniu do innych, dostępnych na rynku rozwiązań. Ze względu na otwarty płomień, który może być narażony na kontakt z resztkami jedzenia czy płynami gotującymi się na płycie, konieczne jest regularne i dokładne czyszczenie palników i ich okolic. Z kolei przestrzeń między kuchenką a sąsiednimi szafkami może stać się miejscem gromadzenia się kurzu i brudu, co prowadzi do pogorszenia higieny kuchni. Wspomniane problemy stanowią pewne ograniczenia i wady tradycyjnych gazowych kuchenek wolnostojących. Nowoczesne technologie, takie jak płyty gazowe, starają się wyeliminować te niedogodności, zapewniając użytkownikom wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Innowacyjność zamknięta w ceramice 

Płyty gazowe zyskują na popularności wśród osób poszukujących skutecznych sposobów gotowania. To innowacyjne rozwiązanie zdolne jest spełnić oczekiwania każdego użytkownika, oferując przy tym wiele zalet. Kluczową z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania. Palniki umieszczone są pod powierzchnią ceramiczną, co kontrastuje z tradycyjnymi kuchenkami gazowymi, gdzie płomień jest widoczny na zewnątrz. Co więcej, płyty gazowe są wszechstronne, współpracując zarówno z gazem ziemnym, jak i gazem z butli.

Decydując się na tego typu rozwiązanie, można czerpać korzyści z efektywności energetycznej i oszczędności. Ceramiczne płyty gazowe DYNACOOK zużywają mniej gazu niż w przypadku tradycyjnych kuchenek gazowych, co wynika przede wszystkim z umieszczenia palników pod płytą. Dzięki temu ciepło kumuluje się bezpośrednio pod garnkiem, co zwiększa wydajność procesu gotowania oraz minimalizuje straty energii. Ważnym aspektem jest również to, że płyty gazowe nie wymagają specjalnych rodzajów naczyń – mówi ekspert marki DYNACOOK.

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania

Ceramiczne płyty gazowe to także większy poziom bezpieczeństwa oraz wygody użytkowania. Są wyposażone w blokadę rodzicielską oraz system monitorowania jakości procesu spalania gazu. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości przez sondy umieszczone wewnątrz płyty, użytkownik zostanie poinformowany odpowiednim kodem na panelu sterującym, a mikroprocesor automatycznie zablokuje zawór gazu. To istotne zabezpieczenie, którym zwykłe kuchenki często nie dysponują, co może skutkować niezauważonymi problemami z procesem spalania. 

Dodatkowo, DYNACOOK zapewnia wygodę użytkowania poprzez intuicyjne sterowanie za pomocą panelu dotykowego. Posiada 18 stopni regulacji mocy, a każde pole grzewcze jest wyposażone w własne, indywidualne sterowanie.

Łatwość w czyszczeniu

Kolejną zaletą płyt gazowych jest ich łatwość utrzymania w czystości, wynikająca z braku przestrzeni między szafkami a powierzchnią kuchenki. Modele wykonane w technologii „gaz pod szkłem” wyróżniają się pod tym względem, posiadając płaską powierzchnię, która jest prostsza do utrzymania w nienagannym stanie. Powierzchnię szkła czyścimy równie prosto jak w przypadku płyt indukcyjnych czy elektrycznych – po jej wystygnięciu wystarczy dokładnie wytrzeć ją wilgotną szmatka z detergentem. Estetyczny i minimalistyczny design płyt gazowych jest atutem w aranżacji wnętrza, pasując do kuchni nowoczesnych, jak i tradycyjnych.

Zarówno tradycyjne wolnostojące kuchenki, jak i nowoczesne płyty gazowe, mają swoich oddanych zwolenników. Niemniej jednak płyta gazowe – takie jak DYNACOOK – stają się idealnym wyborem dla osób poszukujących trwałego, funkcjonalnego oraz bezpiecznego rozwiązania do kuchni. Dzięki różnorodności dostępnych modeli, płyty gazowe DYNACOOK doskonale wpisują się w oczekiwania użytkowników, zapewniając im wyjątkowe doświadczenia związane z gotowaniem.

Nadesłał:

GUTPR
http://www.gutpr.pl

Przeczytaj również: