Materiały izolacyjne przeciwwilgociowe


Materiały izolacyjne przeciwwilgociowe
2017-07-20
Należy być świadomym faktu, iż woda ma bardzo niekorzystny wpływ na wszystkie elementy stawianego budynku, ponieważ wypłukuje niektóre składniki. Ponadto zawiera dość agresywne związki chemiczne, które mogą obniżyć trwałość budowli.
Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Dodatkowo zamarzanie i odmarzanie nie przyczynia się do polepszenia stanu technicznego budynku, dlatego należy go od samego początku odpowiednio zabezpieczyć, żeby uchronić się przed niepożądanymi skutkami działania wody.
 
Materiały uszczelniające / izolacyjne przeciwwilgociowe
 
Aby zapobiec zawilgoceniu budynku należy zastosować odpowiednio przygotowane na taką ewentualność materiały uszczelniające, izolacyjne, które doskonale ochronią dom przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. W tym celu przed wilgocią opadową, gruntową i parą wodną należy przede wszystkim ochronić ściany piwnic, ściany fundamentowe, a także posadzki gruntowe.
Izolacje przeciwwilgociowe możemy podzielić na dwa rodzaje z uwagi na kierunek ich położenia:
  • pionowa - zabezpiecza przed przenikaniem wilgoci z gruntu; powinna być kładziona zarówno od zewnętrznej jak i od wewnętrznej strony ściany fundamentowej i ściany piwnicy
  • pozioma - zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wilgoci; powinna zostać ułożona na ławach fundamentowych, pod posadzką na gruncie, a także w ścianach piwnic nad stropem. 
 
Materiały uszczelniające oraz izolacyjne i ich podział w zależności od posadowienia budynku
 
Wyróżnia się dwa rodzaje izolacji:
  • przeciwwilgociowa typu lekkiego - stosuje się ją kiedy nie ma żadnego zagrożenia, że fundamenty budynku znajdą się poniżej poziomu wód gruntowych
  • przeciwwilgociowa typu ciężkiego - stosuje się ją w przypadku, kiedy budynek stawiany jest na gruntach spoistych, a jego posadowienie może znajdować się poniżej lustra wody. Jest ona dość droga z uwagi na wysoką szczelność i wytrzymałość materiałów, jakie muszą być zastosowane.

Nadesłał:

Graftex Andrzej Pawłowski
http://www.graftex.eu

Przeczytaj również: