Marmormolen, czyli dziewięć pięter na wkrętach Klimas Wkręt-met


Marmormolen, czyli dziewięć pięter na wkrętach Klimas Wkręt-met
2023-09-14
Kolejna arcyciekawa inwestycja z użyciem drewna, w której polski producent ma swój ważny udział, właśnie powstaje w Danii. Tym razem Klimas Wkręt-met dostarcza swoje wkręty na wybrzeże Nordhavn.

Ile wkrętów trafi z Polski do Kopenhagi, by służyć przy projekcie Marmormolen?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

- Trudno powiedzieć, ponieważ jesteśmy dopiero na początku budowy - mówi Sławomir Iwanicki, menadżer do spraw eksportu w Klimas Wkręt-met. - W setkach tysięcy dostarczamy tam obecnie nasze wkręty WKFC, WKLC oraz WKCH.

Najciekawszy projekt na duńskim wybrzeżu

Kompleks siedmiu budynków ujętych w jedną bryłę, liczących po dziewięć pięter każdy, będzie jedną z największych współczesnych konstrukcji drewnianych w Danii. Marmormolen, bo tak brzmi jego nazwa, zostanie ukończony w przyszłym roku, a jego niezwykła drewniana konstrukcja pomieści w sobie przestrzenie biurowe, handlowe i gastronomiczne, stając się symbolem miejskiego życia na duńskim wybrzeżu Nordhavn.

Cała dzielnica stanowi w zasadzie niezwykły architektoniczny eksperyment. Dotychczas traktowana raczej jako przemysłowa, nie miała w sobie nic z uroku nabrzeżnych dzielnic nadmorskich miast. Ostatnie lata zmieniły jednak sytuację, a kopenhaska Nordhavn okazała się znakomitym miejscem na realizację prototypowych koncepcji, by wspomnieć budynki powstałe z cegieł z recyklingu. W ten tworzony na nowo klimat Nordhavn znakomicie wpisuje się budowany z drewna kompleks Marmormolen.

Drewno - technologia przyszłości

Choć drewno dotąd kojarzyło się raczej z przeszłością budownictwa, zdecydowania wraca do łask. Zwłaszcza drewno w technologii CLT, czyli cross laminated timber, które powstaje na skutek warstwowego poprzecznego klejenia drewna. Dzięki temu powstaje drewno konstrukcyjne, za sprawą którego znacząco zwiększa się tempo prac budowlanych, jest przy tym stosunkowo lekkie, a zarazem bardzo wytrzymałe. Zaawansowanie technologiczne gwarantują precyzyjne docięcie drewnianego materiału, a stały rozwój portfolio produktowego Klimas Wkręt-met pozwala już dziś dostarczać na miejsce budowy najwyższej jakości wkręty, umożliwiające wykonanie szybkich i trwałych połączeń elementów drewnianych.

Z myślą o planecie

Trend związany z powrotem do budownictwa drewnianego oznacza też ogromny krok w stronę zmniejszenia śladu węglowego w budownictwie. Drewno to materiał, który zdecydowanie zajmuje pozycję lidera na liście zrównoważonych alternatyw. W przeciwieństwie do betonu, drewno posiada właściwości magazynowania CO2, zamiana betonu na konstrukcję drewnianą oznacza zatem, że zamiast emisji ton szkodliwego gazu, obiekt go magazynuje.

W przypadku Marmormolen ekologicznemu charakterowi inwestycji sprzyja także otoczenie - z trzech stron będzie go okalać zielona przestrzeń miejska, w tym planowany nadbrzeżny park. W budynku ma znaleźć się miejsce na kantynę i publiczną jadłodajnię, a na dachach zaplanowano tarasy i ogrody. To tam mają być produkowane warzywa dla wspomnianej jadłodajni, poza tym także na dachach ma panować bioróżnorodność: staną tam, obok warzywników, ule oraz domki dla owadów.

Marmormolen to zatem inwestycja, która stanowi świetną referencję dla produktów Klimas Wkręt-met, zarówno ze względu na działania firmy, propagujące budownictwo drewniane w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, jak i jej zrównoważony charakter.

Nadesłał:

magdalena.wozniak@theimagine.pl

Przeczytaj również: