Jaką trwałość mają stalowe hale logistyczne?


Jaką trwałość mają stalowe hale logistyczne?
2024-08-09
Firmy, które rozważają, czy lepiej wybudować tradycyjny budynek murowany, czy raczej postawić nowoczesną halę stalową, biorą pod uwagę m.in. koszty inwestycji i eksploatacji, czas realizacji projektu, możliwość późniejszej rozbudowy, a także trwałość konstrukcji.

Ten ostatni element w przypadku obiektów stalowych budzi wątpliwości. Czy słusznie?

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Hale stalowe mają kilka niewątpliwych zalet, o których wiedzą inwestorzy. Przede wszystkim da się je wybudować przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych i w dość krótkim czasie – nawet w ciągu kilku miesięcy – a tym samym szybko rozpocząć np. produkcję lub korzystanie z magazynu. Dodatkowo w razie potrzeby można je łatwo rozbudować albo przebudować w przyszłości, co dla wielu rozwijających się firm ma duże znaczenie.

Przedsiębiorstwa, które zastanawiają się, czy stawiać obiekty przemysłowe o konstrukcji stalowej, obawiają się jedynie o trwałość tego typu rozwiązań.

Jaką trwałość mają stalowe hale logistyczne albo hale magazynowe?



Trwałość – definicja i normy

Trwałość, czyli zdolność obiektu do zachowania stanu przydatności do użytkowania, określa się dla założonych warunków jego eksploatacji. A to ściśle łączy się z okresem użytkowania obiektu.

Zgodnie z normą PN-EN 1990: „Eurokod – Podstawy projektowania konstrukcji” konstrukcję należy zaprojektować i wykonać tak, aby w zamierzonym okresie użytkowania z należytym poziomem niezawodności i bez nadmiernych kosztów przejmowała wszystkie oddziaływania i wpływy podczas jej wykonania i użytkowania oraz pozostała przydatna do przewidzianego użytkowania.

Te dwa elementy osiąga się, zapewniając odpowiednią nośność konstrukcji, czyli inaczej zdolność do przenoszenia obciążeń, a także użytkowalność, czyli właściwą sztywność.

Mówiąc prosto, na trwałość składa się zarówno prawidłowe przygotowanie projektu, jak i realizacja oraz eksploatacja hali zgodnie ze wstępnymi założeniami. Żeby ją zapewnić, przy projektowaniu i budowie trzeba wziąć pod uwagę m.in. warunki środowiskowe, zamierzone użytkowanie konstrukcji, rodzaj ustroju konstrukcyjnego, jakość wykonania prefabrykatów, właściwości gruntu czy rodzaj wykorzystanych materiałów. Tym zajmuje się np. firma Commercecon (https://commercecon.pl), która jest generalnym wykonawcą hal stalowych.



Jaki jest okres użytkowania konstrukcji stalowych?

Ile dokładnie wynosi okres użytkowania konstrukcji stalowych? Zgodnie ze wspomnianą już normą PN-EN 1990 hale przemysłowe o konstrukcji stalowej kwalifikowane są do czwartej grupy projektowej okresu eksploatacji. Co to oznacza w praktyce? Okres użytkowania hal stalowych to około 50 lat. Należy jednak pamiętać, że to orientacyjna wartość.

Jeśli projekt zostanie wykonany poprawnie, generalny wykonawca hal właściwie przygotowuje i zamontuje prefabrykaty, a użytkownik będzie przestrzegał zaleceń technicznych, w tym regularnie przeprowadzał kontrole stanu obiektu, hala stalowa bez większych ingerencji przetrwa nawet do 100 lat. Jest to trwałość podobna do tej, jakie osiągają budynki murowane.

Nadesłał:

redakcja

Przeczytaj również: