Jak wygląda przyszłość powłok budynków?
![]() |
Oszczędzająca zasoby fasada aluminiowa Schüco Minimal Wall, tekstylna ściana osłonowa Schüco FACID NOX wiążąca zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu czy w pełni cyrkularne okna Schüco AW Circular

to najnowsze rozwiązania koncepcyjne firmy Schüco, które jasno wskazują wiodące kierunki rozwoju technologii zrównoważonych powłok budynków.
Systemy o doskonałych parametrach izolacyjności cieplnej i obniżonej emisyjności CO2, a jednocześnie elementy o coraz większych wymiarach, cyfryzacja powłok i możliwość projektowania fasad o dowolnych kształtach. Schüco od wielu lat wyznacza nowe standardy i nieustannie wprowadza innowacje, aby móc w pełni odpowiadać na oczekiwania architektów, wykonawców oraz inwestorów. W ramach swojego programu dekarbonizacji budynków Carbon Control, Schüco dostarcza kompleksowych rozwiązań pozwalających obniżyć ślad węglowy elewacji budynków. W jego ramach marka jako pierwsza udostępniła w zeszłym roku m.in. dwa wysokiej jakości gatunki aluminium o obniżonym śladzie węglowym Low Carbon (LC) i Ultra Low Carbon (ULC), których wartości CO2 zostały potwierdzone w deklaracjach środowiskowych. Zaprezentowane podczas targów BAU 2025 nowatorskie koncepcje fasad i okien aluminiowych to kolejny krok na drodze do ograniczania emisji CO2 w branży budowlanej.
|
Schüco Minimal Wall
Jednym ze sposobów na ograniczanie śladu CO2 fasady jest optymalizacja wykorzystania materiałów. Węższe profile o mniejszej głębokości zabudowy muszą jednak odpowiadać tym samym wymogom związanym z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Największym wyzwaniem jest w szczególności zapewnienie odpowiedniej nośności. W odpowiedzi na to wyzwanie firma Schüco opracowała koncepcję Schüco Minimal Wall, która opiera się na nowatorskiej technologii klejenia oszklenia do aluminium. W ten sposób zapewniono większą stabilność systemu, co umożliwiło ograniczenie powierzchni konstrukcji nośnej. Rozwiązanie nie ogranicza przy tym możliwości projektowych związanych np. z wypełnieniem pasów międzykondygnacyjnych czy też obszarów nieprzezroczystych. W efekcie Schüco Minimal Wall może zmniejszyć zużycie aluminium nawet o 40%!
Schüco FACID NOX
Oprócz CO2 do powietrza uwalniane są również inne trujące substancje. Do pyłów zawieszonych w powietrzu zwłaszcza w centrach miast można zaliczyć m.in. tlenki azotu powstające podczas spalania oleju, gazu, węgla, drewna czy odpadów. Schüco prowadzi projekt pilotażowy mający na celu przetestowanie tekstylnej fasady FACID NOX, która oczyszcza powietrze z tych substancji. Podobnie jak standardowy produkt łączy ona maksymalną swobodę projektowania z praktycznymi funkcjami. Może być mocowana do każdego rodzaju elewacji i projektowana zarówno w geometrii 2D, jak i 3D. Dzięki zastosowaniu systemowych profili montaż może być przeprowadzony w trakcie normalnego użytkowania budynku. Efekt oczyszczania powietrza udało się uzyskać dzięki nanoszonemu na tekstylną fasadę aktywnemu składnikowi, który filtruje szkodliwe dla zdrowia i środowiska substancje azotowe i przekształca je w nieszkodliwe azotany. Są one następnie spłukiwane przez deszcz i wzbogacają glebę w potrzebne do wzrostu roślin minerały. W kwietniu 2024 roku na budynku w Kolonii zamontowano testową fasadę o łącznej powierzchni około 320 m2. Jakość powietrza przed i za fasadą jest cały czas monitorowana oraz dokumentowana przez zewnętrzne instytucje, które po upływie roku mają ocenić i udokumentować wydajność filtra oczyszczającego. Badania prowadzone na pierwszej testowej fasadzie zamontowanej w 2021 roku na budynku w Hamburgu wykazały, że już po dwóch miesiącach ilość tlenków azotu w powietrzu spadła aż o 30%!
Okna zrównoważone „od kołyski do kołyski”
Koncepcja projektowania okien aluminiowych Schüco AW Circular przewiduje zmniejszenie emisji, odpadów i zużycia zasobów w całym ich cyklu życia, a jednocześnie „domyka” obieg materiałów. Została ona opracowana zgodnie z tzw. strategiami R, które są centralnym elementem gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i wspierają realizację jej celów. Uporządkowano je od R0 do R9, przy czym im niższa wartość, tym wyższy stopień cyrkularności. Projekt AW Circular umożliwia łatwą konserwację, naprawę i modernizację okien, a także ponowne wykorzystanie produktu lub jego komponentów. Na koniec użytkowania niemal wszystkie jego elementy mogą być poddane recyklingowi i zwrócone do obiegu technologicznego jako pełnowartościowe zasoby. AW Circular obejmuje ponadto efektywne projektowanie, zwiększanie udziału materiałów z recyklingu i wykorzystanie już istniejących komponentów. Zgodnie z surowym standardem Cradle to Cradle Material Health Gold (C2C MH Gold) 100% materiałów używanych do produkcji okien ma być nieszkodliwych i przydatnych do recyklingu. AW Circular to na razie koncepcja firmy Schüco, jednak badania pokazują, że aktywne wdrożenie GOZ w kluczowych branżach przemysłu mogłoby zmniejszyć światowe emisje gazów cieplarnianych prawie o połowę.
Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2023 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,11 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box