Jak wybrać matę podłogową? 5 ważnych zasad


2024-05-28
Maty pod panele podłogowe odgrywają kluczową rolę w poprawie komfortu akustycznego w pomieszczeniach.

Absorpcja dźwięków przekłada się na lepszą jakość życia, a cichy dom to m.in. lepszy relaks, efektywna nauka czy spokojne układanie dzieci do snu. Jakie aspekty warto rozważyć przy planowaniu aranżacji 4 kątów, aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla domowników? Wskazówek udziela Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Odpowiednio dobrana mata może zmniejszyć poziom hałasu, co jest szczególnie istotne w mieszkaniach wielorodzinnych lub domach. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości maty podłogowe mogą także zapewniać dodatkową izolację termiczną, chronić przed wilgocią oraz wydłużać żywotność podłogi. Aby tak się stało, przy wyborze maty warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

1. Odpowiedni ciężar 
Przy wyborze maty podkładowej warto zwrócić uwagę nie tyle na jej grubość, ile przede wszystkim na ciężar. To właśnie on ma decydujący wpływ na tłumienie dźwięków i tworzenie spokojnej atmosfery w domowym zaciszu.
Różnica w wadze mat podłogowych przekłada się na lepsze właściwości izolacyjne. Na przykład mata wineo o grubości 2 mm waży około 1,7 kg/m², a mata o grubości 3 mm osiąga wagę 2,8 kg/m². Dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować poziom dźwięków nawet o 30% w porównaniu do standardowej pianki podkładowej, mówi Grzegorz Mazur. Taka redukcja hałasu jest szczególnie cenna w miejscach, gdzie oczekuje się ciszy: w sypialni, domowym gabinecie czy pokoju do nauki. 

2. Niski współczynnik oporu ciepła
Wygodnym i często wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Dobór odpowiedniej maty podłogowej pozwala zminimalizować ryzyko strat cieplnych. Parametrem decydującym jest tutaj współczynnik oporu ciepła, określający izolacyjność termiczną materiału – im niższy, tym lepsza wydajność ogrzewania. Maty podkładowe wineo wyróżniają się współczynnikiem oporu ciepła na poziomie zaledwie 0,01 (m² K) / W, podkreśla Grzegorz Mazur. Drugim ważnym parametrem jest wysoki współczynnik SD, który skutecznie ogranicza przenikanie wilgoci.

3. Zabezpieczenie przed wilgocią
Oddziaływanie wilgoci może prowadzić do problemów z powstawianiem pleśni oraz zmniejszenia trwałości pokrycia podłogowego. Zamiast stosować dodatkowo folię paroizolacyjną, można sięgnąć po dedykowane rozwiązanie, takie jak na przykład maty wineo soundPROTECT SD czy wineo soundPROTECT PROFI SD. W tych matach podłogowych zastosowaliśmy trwały system paroizolacyjny w postaci folii metalizującej. Jest on zintegrowany z podkładem, co pozwala zachować porządek i zaoszczędzić czas w trakcie prac montażowych, podkreśla Grzegorz Mazur.

4. Cyrkulacja powietrza
Podczas instalacji podłogi, niezależnie od tego, czy jest to parkiet drewniany, czy laminat, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Jest to niezbędne, aby podłoga mogła „oddychać”. Przykładami podkładów przystosowanych do tego typu podłóg są wineo soundPROTECT 2 mm oraz wineo soundPROTECT 2 mm SD, mówi Grzegorz Mazur. I dodaje: Dla tych, którzy poszukują jeszcze lepszej izolacji akustycznej oraz chcą przy montażu zniwelować drobne nierówności podłoża, doskonałym wyborem będą maty o zwiększonej grubości, takie jak wineo soundPROTECT PROFI 3 mm oraz wineo soundPROTECT PROFI SD 3 mm. Te grubsze warianty nie tylko poprawią komfort akustyczny, ale też pozwolą na bardziej precyzyjne dopasowanie podłogi do warunków panujących w pomieszczeniu.

5. Miękka podłoga – solidny podkład
Podłogi tzw. miękkie, takie jak panele winylowe czy biopodłogi PURLINE montowane na click, wymagają specjalnego podejścia przy wyborze podkładu. Dedykowane dla nich są maty antypoślizgowe wineo silentCOMFORT 1,5 mm oraz wineo silentRIGID 1,2.

Innowacją w ofercie wineo są maty samoprzylepne: wineo singleGLUE i wineo doubleGLUE. Pierwsza z nich, znana wcześniej jako wineo silentPREMIUM, oraz druga, z obustronną warstwą klejącą, to rozwiązania, które upraszczają i przyspieszają proces instalacji podłóg. Dzięki tym produktom montaż podłogi łatwo można wykonać samodzielnie, bez potrzeby angażowania profesjonalistów. 

Wybierając odpowiedni podkład, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i dopasować go do specyficznych potrzeb wnętrza, aby zapewnić sobie najlepsze warunki użytkowania podłogi na lata.

Nadesłał:

Fly_PR

Przeczytaj również: