Jak wybrać idealną blachodachówkę?


Jak wybrać idealną blachodachówkę?
2024-06-29
Od jakiegoś czasu blachodachówki zajmują coraz bardziej prominentne miejsce na rynku budowlanym. Planując remont lub budowę nowego domu inwestorzy szukają trwałych, ale nie nazbyt kosztownych rozwiązań.

. Stąd rosnąca popularność blachodachówki, która spełnia oba te wymagania, a przy okazji pozwala na realizację wielu oryginalnych kompozycji estetycznych.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wyjątkowe właściwości blachodachówek

Pierwszym argumentem przekonującym o wyborze blachodachówki jako pokrycia dachowego są jej techniczne parametry. Materiał świetnie się trzyma w obliczu niekorzystnych warunków pogodowych, jest odporny na czynniki fizyczne i chemiczne – jak uszkodzenia mechaniczne, korozję lub działanie promieniowania ultrafioletowego. Jednak takie właściwości oferują głównie uznani producenci – na przykład Blachy Pruszyński. Warto skorzystać z usług takich firm, ponieważ choć cena jest nieco wyższa, mają one dostęp do profesjonalnych i specjalistycznych linii produkcyjnych, a także poddają swoje produkty dokładnym i surowym badaniom jakości. Lepiej jest raz zapłacić trochę więcej, niż później marnować ogromne kwoty na liczne remonty i przeróbki słabszego pokrycia dachowego. Z drugiej strony cena blachodachówek pochodzących od znanych producentów i tak nie jest bardzo wysoka – w porównaniu do innych pokryć dachowych, są one bardzo przystępne.

Blachodachówki są tak chętnie wybierane także ze względu na swoją estetykę. Świetnie prezentują się na budynkach o różnych zastosowaniach, nie tylko domach jednorodzinnych, co potwierdzają zarówno inwestorzy, jak i dekarze. Łatwo znaleźć pasującą nam kompozycję w bogatej ofercie barw, kształtów, rodzajów, tekstur i wykończeń. Dodatkowo z różnymi powłokami do wyboru, możemy zapewnić naszemu dachowi wieloletnią jakość i wygląd w każdym środowisku.

Moduł i cięte na wymiar – kiedy użyć jaką blachodachówkę?

Blachodachówki modułowe, albo inaczej panelowe, to blaszane arkusze o jednolitych wymiarach, które można od razu położyć na dachu – to gotowy produkt. Jest to duże ułatwienie dla inwestora, który nie musi martwić się wyliczeniami ilości potrzebnego materiału. Wystarczy znać metraż połaci dachowej, aby łatwo i szybko policzyć ile arkuszy jest potrzebnych. A nawet jeśli do rachunku wkradnie się pomyłka – nic się nie stanie. Dzięki standardowemu formatowi arkusze są dostępne w magazynach, więc dodatkowe panele można zamówić od ręki, a nadwyżkowe – bez większego kłopotu odesłać z powrotem. Jest to też dobre rozwiązanie dla skomplikowanych dachów, ponieważ łatwiej jest docinać i dopasowywać arkusz, niż wyciąć go specjalnie dla złożonego kształtu. Z kolei blachy cięte na wymiar są idealne na proste połacie, takie bez dodatkowych elementów. Są one wytwarzane na zamówienie, dla konkretnego dachu. Producentowi należy przesłać potrzebne wymiary, które później zostają przełożone na ilość pokrycia. Nie ma więc kłopotu z nadwyżką lub niedoborem materiału, ale tutaj kłopotem może być wydłużone oczekiwanie – można tego uniknąć odpowiednio wcześniej składając zamówienie. Jeśli więc nasz dach należy do jedno- albo dwupołaciowych bardziej opłaca się wykorzystać blachę ciętą na wymiar – też ze względu na to, że jest tańsza od blachodachówki panelowej.

Estetyka blaszanego pokrycia dachowego

Nie zawsze, ale czasem zdarzają się zmiany koloru pokrycia dachowego – kiedy na przykład barwa zamówionego materiału jest inna niż przewidywana, albo po prostu inwestor zmieni zdanie. Ważne, żeby odcień i kształt dachu pasował do całokształtu domu – niezależnie czy jako uzupełnienie, czy w roli w kontrastu – oraz do okolicy. Istotną wskazówką dotyczącą wyglądu dachu jest odpowiednie dobranie profilu i stopnia falowania do rodzaju dachu. Na prostsze świetnie nadaje się wysokoprofilowa, mocno falowana blacha, z kolei na skomplikowanych – lepiej wyglądają proste blachodachówki.

Ale takimi rzeczami nie musimy się zanadto martwić, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo odcieni i formatów blachodachówek. Możemy zdecydować się na zupełnie gładką – np. PŁASKA od Blachy Pruszyński, lub falowaną, której przykładem jest model SZAFIR również od tej firmy. Jeśli zastanawiamy się nad czymś nawiązującym do tradycji, warto rozważyć blachodachówkę REGLE, która wygląda jak drewniany gont. Do wyboru jest jeszcze blacha na rąbek stojący, która nie wymaga dodatkowych prac nad nią. Sprzedawana w formacie paneli, co ułatwia montaż tego niezmiennie popularnego pokrycia.

Wykończenie i ceny blachodachówek

Przy wyborze blachodachówek – materiału, który będzie nam służył przez lata, lepiej nie ryzykować. Dobrze jest je nabyć u uznanej firmy, której produktów jesteśmy pewni. Takim producentem jest na przykład Blachy Pruszyński – możemy bez trudu sprawdzić, że sprowadza on stal, wykorzystywaną do produkcji blachodachówek, od uznanych na rynku światowym dostawców. Materiał jest kluczowy i jego pochodzenie może różnić się pomiędzy firmami, ale zazwyczaj blachodachówki produkuje się podobnie. Stalowy rdzeń o grubości 0,5 mm pokrywa się cynkiem z obu stron. Na tym jednak nie kończy się proces wzmacniania blachodachówek. W tym momencie na scenę wchodzą powłoki ochronno-dekoracyjne. Najważniejsze ich rodzaje to poliestrowe, poliuretanowe i hybrydowe (połączenie dwóch poprzednich). Najmocniejsze są poliuretanowe, przez to cena pokrytego nimi pokrycia jest nieco wyższa ok. 50-80 zł za metr kwadratowy. Działają one jednak dłużej, niż słabsze poliestrowe – ich gwarancje różnią się nawet o 20 lat. Natomiast ich połączenie, takie jak powłoka hybrydowa PURMAX od Blachy Pruszyński, skupia w sobie najlepsze cechy obu substancji. Szczególnie dobrze znosi wpływ środowiskowych czynników chemicznych i fizycznych, więc ta powłoka ochronno-dekoracyjna jest idealna do najbardziej narażonych na takie zjawiska miejsc, jak zanieczyszczone miasta, okolice fabryk lub zasolone wybrzeże.

Nadesłał:

IMPULSE

Przeczytaj również: