Jak poprawnie ułożyć płytki ceramiczne?


Jak poprawnie ułożyć płytki ceramiczne?
2011-07-15
Podłoga lub ściany wyłożone płytkami ceramicznymi, naturalnym kamieniem czy gresem to najpopularniejsze sposoby wykończenia łazienek i kuchni. Samodzielny montaż tego typu okładziny nie jest trudnym zadaniem. By jednak uniknąć błędów podczas montowania warto posłuchać rad profesjonalistów. Marek Kraska - Product Manager z firmy Baumit - opowiada, na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać i o co szczególnie zadbać podczas układania płytek na podłożu z tynków gipsowych.
Przed przystąpieniem do prac związanych z montażem okładziny warto dokonać dokładnego pomiaru powierzchni i obliczyć ilość płytek, kleju, gruntu oraz wszelkich materiałów przydatnych podczas płytkowania. Unikniemy sytuacji, w której mamy rozrobione wiadro zaprawy, a zbraknie nam płytek. Na tym etapie należy także dobrać odpowiednią zaprawę klejową - dopasowaną do rodzaju płytek, izolacji podpłytkowej (np. folia w płynie) czy też funkcji podłoża np. ogrzewanie ścienne lub podłogowe. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest bardzo staranne oczyszczenie i odkurzenie podłoża. Dzięki temu usuniemy zabrudzenia, które mogą wpływać na przyczepność kleju. Podłoże powinno być równe w stopniu pozwalającym na zastosowanie zalecanej przez producenta grubości kleju. Nierówności podłoża wyrównuje się specjalnymi zaprawami, a nie klejem do płytek. Podłoża chłonne jak: tynki cementowo wapienne, tynki gipsowe, płyty g-k czy wylewki anhydrytowe należy zagruntować środkiem Baumit Grund.
Tynk gipsowy powinien być wyrównany i ściągnięty łatą. W przypadku, gdy zmieniona została koncepcja lub nie zrealizowano uprzednio tej czynności, tynk wykończony na gładko należy przeszlifować i porysować tak, aby uzyskać zdecydowane zadrapania w formie ukośnej siatki. Na tym etapie tynk powinien być suchy o wilgotności ok. 1 %. Przed klejeniem powierzchnię należy zagruntować stosując Baumit Grund, który można nanosić pędzlem lub wałkiem. Czynność tę można wykonać już 15 minut przed nakładaniem zaprawy klejowej. Klej rozprowadzamy pacą zębatą, którą dobieramy odpowiednio do rozmiaru płytek i równości podłoża. Należy jednak zachowywać zalecenia producenta, co do minimalnej i maksymalnej grubości warstwy, czasu otwartego (od nałożenia kleju do przyklejenia płytki) oraz czasu wyrobienia gotowej zaprawy. Płytki ceramiczne można układać równolegle bądź skośnie względem ścian. Układanie ceramiki należy zacząć od ścian, a dopiero później zająć się podłogą. W ten sposób wyeliminujemy ewentualną możliwość uszkodzenia wcześniej położonej okładziny na posadzce. Przyklejanie rozpoczynamy od dołu do góry. Przed montażem pierwszej płytki zalecane jest przymocowanie listwy startowej, która ułatwi nam prace. Montując płytki, warto, co jakiś czas sprawdzać poziomicą, czy powierzchnia jest równa i czy zachowuje poziom. Co więcej przydatne okażą się krzyżyki dystansowe, które sprawią, że wszystkie spoiny będą jednakowej szerokości. Po wyłożeniu całej powierzchni należy zrobić odpowiednio długą przerwę technologiczną, która pozwoli związać zaprawie i umożliwi wykonywanie kolejnych prac. Ostatnim krokiem podczas układania płytek jest fugowanie, stosując Baumacol Fuge w zakresie od 2 do 7 mm możemy wykonywać już 24 godziny po przyklejeniu płytek. W narożach i przy połączeniach ze stolarką zaleca się zastosować elastyczny wypełniacz silikonowy Baumacol Silikon.
Montując płytki ceramiczne warto wybierać sprawdzone, polecane przez profesjonalistów materiały. Dodatkowo należy przestrzegać technologii zalecanych przez producentów, a wtedy będziemy mieć pewność, że prace posadzkarskie zostały wykonane poprawnie. Co więcej unikniemy sytuacji, w której po krótkim czasie płytki w naszej łazience, kuchni czy przedpokoju zaczną odpadać, pękać lub zmieniać swój wygląd.

www.baumit.com

Nadesłał:

GutPR

Przeczytaj również: