JAK OBNIŻYĆ RACHUNKI ZA OGRZEWANIE I ZACHOWAĆ OPTYMALNĄ TEMPERATURĘ W DOMU-WYNIKI RAPORTU RESIDEO


2021-10-29
Choć za oknami ciągle jeszcze złota polska jesień, to już rozpoczęliśmy sezon grzewczy. Do tej pory włączaliśmy grzejniki sporadycznie, jednak niebawem będą one musiały pracować już pełną parą i to przez parę dobrych miesięcy.

Każdemu z nas z tyłu głowy zapala się czerwona lampka: ile wyniosą moje rachunki za ogrzewanie? Dlatego często decydujemy się poświęcić swój komfort, skręcamy grzejniki i marzniemy, aby tylko zaoszczędzić pieniądze. Istnieje jednak technologia, która umożliwia utrzymywanie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu bez narażania na szwank naszego budżetu (i zdrowia). Są to inteligentne termostaty, którymi możemy ustawiać temperaturę prosto z naszych telefonów. Ich producent, firma Resideo, przeprowadziła badanie[1], na którego podstawie przygotowała raport „Systemy grzewcze i termostaty – opinie, zachowanie, motywacje”. Z jego lektury możemy dowiedzieć się więcej o tym, jak Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania oraz co jest dla nich najważniejsze przy wyborze odpowiedniego termostatu.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Jak wynika z badania, aż 68% Polaków korzysta z systemu centralnego ogrzewania, a więc takiego, w którym jedno urządzenie grzewcze doprowadza ciepło do wszystkich pomieszczeń.   To zdecydowana większość. W tej grupie piece gazowe ma 26% badanych, dalsze w kolejności są piece na paliwa stałe albo płynne – 19%, ogrzewanie elektryczne – 18% i wreszcie inne źródła ogrzewania, które wskazało 4% badanych. Wśród osób, które mają centralne ogrzewanie, najbardziej popularne są tradycyjne grzejniki – posiada je aż 65% ankietowanych. Na grzejniki i ogrzewanie podłogowe zdecydowało się 24% osób, natomiast ogrzewanie ścienne i podłogowe wskazało po kilka procent badanych. Czy respondenci mają możliwość regulacji temperatury w swoim domu? Okazało się, że aż 50% z nich posiada co najmniej jeden termostat, 39% reguluje temperaturę tylko za pomocą głowic termostatycznych, a 11% nie ma żadnej możliwości kontrolowania temperatury. 

Inteligentne rozwiązania do ogrzewania domu kupujemy zwykle z myślą o komforcie, dlatego w nowej europejskiej kampanii informacyjnej skierowanej do konsumentów pod hasłem "Komfort dla każdego z Resideo" pokazujemy, jak nowoczesne rozwiązania grzewcze są dziś intuicyjne i dostępne dla każdego – podkreśla Natalia Długosz, rzecznik prasowy Resideo.

 

Równo połowa ankietowanych Polaków wg raportu Resideo już dziś używa termostatów. Dlaczego zdecydowali się na ich zakup? 40% respondentów odpowiedziało, że chciało większej wygody i kontroli nad temperaturą w swoim domu. Drugą ważną motywację stanowiła chęć obniżenia rachunków za ogrzewanie, która była priorytetem aż dla 39% osób. Na trzecim miejscu znalazła się potrzeba niezależnej kontroli temperatury w różnych pomieszczeniach – tak odpowiedziało 31%  badanych. Co ciekawe, dla części respondentów ważne było też wykorzystanie nowych technologii – 13% osób odpowiedziało „Chciałem kontrolować temperaturę zdalnie za pomocą aplikacji w smartfonie”, a 11% badanych pragnęło zintegrowanej kontroli nad temperaturą w systemie inteligentnego domu (przez smartfona).

Odpowiedź na te potrzeby może stanowić evohome marki Honeywell Home – system bezprzewodowego sterowania ogrzewaniem. Dzięki funkcji Smart Zoning pozwala on kontrolować temperaturę w aż 12 różnych częściach domu i w każdym pomieszczeniu. W praktyce polega to na tym, że możemy wyłączać ogrzewanie lub ograniczać korzystanie z niego tam, gdzie nie jest ono konieczne. Daje nam to większą kontrolę nad temperaturą pomieszczeń, a nasze grzejniki mogą być bardziej efektywne w zużyciu energii. Możemy sterować evohome przez telefon – wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację i mieć dostęp do Internetu. Ponadto funkcja „automatycznego okna” wykrywa gwałtowny spadek temperatury i zamyka zawór ogrzewania, gdy pomieszczenie jest wentylowane. Evohome marki Honeywell Home pozwala więc znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Jest to bardzo istotne, ponieważ, jak wynika z raportu „Systemy grzewcze i termostaty – opinie, zachowanie, motywacje”, kryterium cenowe jest dla nas ważne – to właśnie nim kierujemy się przy wyborze konkretnego modelu i marki termostatu. Taką odpowiedź wskazało najwięcej, bo 46% badanych. Następne w kolejności są: ergonomia i łatwość obsługi (33%), dobra, zaufana marka (30%) oraz łatwość instalacji (30%). Po 20% ankietowanych wskazało dostępność i jakość wsparcia technicznego oraz rekomendacje innych osób[1].

Badania wskazują, że z roku na rok koszty ogrzewania są w naszym kraju coraz wyższe.
W 2018 r. nastąpił wzrost o 2%, a już w 2019 r. cena ogrzewania podskoczyła do góry o 6,2%. Urząd Regulacji Energetyki wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia m.in. wzrost kosztów uprawnień do emisji CO2 oraz wzrost kosztów zakupu energii elektrycznej czy paliwa technologicznego. W 2020 r. średnia cena sprzedaży ciepła wytwarzanego z węgla sięgnęła 50,38 zł/GJ i była najwyższa od 11 lat[2]. Od początku 2021 roku ceny energii w całej Europie rosną w rekordowym wręcz tempie. Planując ogrzewanie swojego mieszkania w tym i w nadchodzących sezonach grzewczych, warto rozważyć wykorzystanie nowoczesnych technologii, które pomogą nam zoptymalizować koszty. 

Właściciele małych i średnich domów mogą zainteresować się termostatami z serii T4 marki Honeywell Home. Seria T4 została zaprojektowana w celu zapewnienia maksymalnej energooszczędności, pełna jest inteligentnych funkcji, które zapewnią kontrolę poziomu temperatury. Duże zalety termostatów z tej serii to także standaryzowany osprzęt i okablowanie, które upraszcza proces instalacji oraz funkcja optymalizacji: urządzenie niejako „uczy się”, jaką temperaturę najbardziej lubimy, co czyni je łatwym i intuicyjnym w obsłudze.

Warto także wspomnieć o podstawowym modelu z serii T3 marki Honeywell Home, który może być stosowany w komercyjnych budynkach mieszkalnych, jak również w prywatnych gospodarstwach domowych do sterowania temperaturą poszczególnych pomieszczeń lub obszarów w połączeniu z pompami, termonapędami lub zaworami strefowymi. W prostych przypadkach możliwe jest również bezpośrednie sterowanie małymi generatorami ciepła z palnikami olejowymi lub gazowymi. Modele T3 dostępne są w wersji przewodowej i bezprzewodowej, a podobnie jak te z serii T4 umożliwiają automatyczną kontrolę czasu pracy systemów grzewczych i temperatury.

Szeroka gama wysokiej jakości produktów oferowanych przez Resideo umożliwia właścicielom mieszkań i domów pełną kontrolę nad temperaturą pomieszczeń przy jednoczesnym zapewnieniu energooszczędności. Design, zrównoważony rozwój i intuicyjna obsługa stanowią podstawę oferty produktów Resideo. A jak łatwe w obsłudze są to rozwiązania obrazuje film: https://www.youtube.com/watch?v=AzV1Xq0g4bk

Spot jest częścią nowej kampanii Resideo bazującej na koncepcie „Komfort dla każdego z Resideo”, która wystartowała w kilkunastu krajach Europy, m.in. w Czechach, we Francji, w Hiszpanii, w Polsce, w Rumunii, na Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech.

Więcej o inteligentnym ogrzewaniu można dowiedzieć się na stronie: https://homecomfort.resideo.com/sites/polska/pl-PL/Pages/smart_trick.aspx

Znak towarowy Honeywell Home jest używany na podstawie długoterminowej licencji udzielonej przez Honeywell International Inc.

Resideo

Resideo jest znanym światowym dostawcą rozwiązań w zakresie komfortu, ogrzewania i bezpieczeństwa, głównie w środowiskach mieszkalnych. Firma ze 130-letnią historią jest już obecna w ponad 150 milionach domów, każdego roku instalując 15 milionów systemów. Obsługujemy ponad 110 tys. wykonawców poprzez najlepszych dystrybutorów, m.in. spółkę zależną ADI Global Distribution, która eksportuje do ponad 100 krajów i posiada ponad 200 obiektów magazynowych na całym świecie. Dalsze informacje na temat Resideo opublikowano na stronie http://resideo.com.



[1] W badaniu można było zaznaczać więcej niż jedną odpowiedź. 

[2] Raport Urzędu Regulacji Energetyki „Energetyka cieplna w liczbach – 2019”, Warszawa, 2020.


[1] Celem badania była identyfikacja aktualnego i potencjalnego użytkownika termostatów oraz zbadanie sposobu podejmowania decyzji przy wyborze termostatu. Badanie zostało zrealizowane w dniach 9-20.05.2021. W ramach badania przeprowadzono 1518 ankiet wśród osób w wieku 25-60 lat.

Nadesłał:

Izabela Michalak

Przeczytaj również: