Innowacyjne odkrycie, które zmieniło rynek budowlany


Innowacyjne odkrycie, które zmieniło rynek budowlany
2020-05-05
Produkcja styropianu na masową skalę zaczęła się już w latach pięćdziesiątych XX wieku. Od tamtego czasu jest to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych na rynku. A jak do tego doszło?

Styropian swoją sławę zawdzięcza naukowcom, którzy jako pierwsi zwrócili uwagę na jego doskonałe właściwości izolacyjne. Zauważyli, że w 98% składa się on z powietrza, które jest najlepszym znanym obecnie izolatorem! Nie jest to jednak jedyna zaleta styropianu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy najpopularniejszego materiału izolacyjnego na rynku.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wśród najważniejszych zalet styropianu należy wymienić wpływ na ograniczenie zużycia energii. Dobrze wykonana izolacja pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania domu nawet o połowę. Jeżeli do ocieplenia wykorzystamy dobrej jakości styropian i umiejętnie go zamontujemy, zużyjemy znacznie mniejsze ilości energii. Natomiast nieprawidłowo wykonana termoizolacja jest niekorzystna zarówno dla naszych portfeli, jaki i dla… środowiska. Dlaczego? Jest to jeden z czynników mających wpływ na duże stężenia pyłu zawieszonego, czyli na powstawanie smogu. Pamiętajmy więc, że jeżeli na co dzień dbamy o naszą planetę, na przykład ograniczając zużycie plastiku lub segregując śmieci, to właściwe ocieplenie domu będzie kolejnym, proekologicznym krokiem! Dzięki temu zimą będzie nam cieplej, latem chłodniej, a przy okazji… oszczędzimy energię i ograniczymy nasze wydatki!

Trwały i bezpieczny

Głównym składnikiem styropianu jest polistyren (EPS), czyli tworzywo syntetyczne, które nie zmienia swoich właściwości wraz z upływem czasu, czyli… się nie starzeje. Należy jedynie pamiętać, aby w trakcie montażu zabezpieczyć ten materiał przed działaniem promieni słonecznych, które mają na niego niekorzystny wpływ. Co ważne - styropian nie zawiera żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia i jest zupełnie neutralny biologicznie (pamiętajmy, że wykonuje się z niego nawet opakowania na żywność!), dlatego przy ocieplaniu domu nie jest konieczne korzystanie ze środków ochrony osobistej, takich jak rękawice, maski przeciwpyłowe, ubrania i okulary ochronne. Dodatkowo przy montażu nie występuje żadne zagrożenie związane z pyleniem materiału, na przykład podczas piłowania. Prawidłowo wykonana izolacja wykonana za pomocą styropianu jest niezwykle trwała i skuteczna. Stanowi ona doskonałe rozwiązanie na lata – w sam raz dla osób ceniących sobie wygodę, oszczędność oraz nowoczesne technologie.

Czym kierować się przy wyborze?

Kluczową cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze styropianu, jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli lambda (λ). Zasada jest prosta - im mniejsza lambda, tym lepsze właściwości izolacyjne. Do styropianów o najwyższych parametrach termoizolacyjnych na rynku należą obecnie tzw. styropiany pasywne, których współczynnik przewodzenia ciepła może wynosić nawet λ ≤ 0,030. Łatwo poznać je przede wszystkim po szarym kolorze, który otrzymuje się dzięki dodatkowi grafitu. Dobrym przykładem są płyty Stropmin Passive λ Pro 30. Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym są one znacznie cieńsze niż standardowe produkty, co pozwala na ograniczenie grubości warstwy termoizolacyjnej o kilka centymetrów. Przekłada się to również na realne zmniejszenie kosztów – przy grubszej warstwie izolacyjnej może być konieczne zamontowanie szerszych parapetów czy dokonanie większych obróbek blacharskich.

Nadesłał:

BestBrands

Przeczytaj również: