Forma i funkcjonalność: 4 zasady oświetlenia nowoczesnego ogrodu


2024-05-28
W dobie architektonicznej prostoty liczy się spójność aranżacji.

W kontekście planowania ogrodów i balkonów oznacza to przemyślany w każdym detalu projekt, który zapewni nie tylko przestrzeń do relaksu, zabawy i spotkań na świeżym powietrzu, ale również harmonijny odbiór w połączeniu z nowoczesną bryłą budynku. O czym warto pamiętać? Cennych rad udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny Nowodvorski Lighting.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

NA PIERWSZYM PLANIE: PLANOWANIE
W przypadku przestrzeni zewnętrznych nie ma miejsca na spontaniczne wybory. Roślinność, meble i oświetlenie muszą naturalnie wpisywać się w jeden nurt, nie zaburzając odbioru całości. Decyzję o kierunku zagospodarowania terenu najlepiej podjąć już na etapie projektowania, aby wszystkie strefy funkcjonalne ogrodu były dobrze skomunikowane odpowiednio oświetlonymi alejkami. Ważne również jest zwrócenie uwagi na naturalne uwarunkowania działki, tak aby np. strefa wypoczynkowa nie była zlokalizowana pod oknami sypialni. Praca na strukturalnym planie jest szczególnie istotna w przypadku dużych przestrzeni ogrodowych. Planowanie oświetlenia na samym początku realizacji inwestycji pozwala na umieszczenie przewodów pod ziemią jeszcze przed dokonaniem nasadzeń, a na późniejszym etapie umożliwia finezyjną zabawę efektem. Kinkiety, plafony oraz lampy przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku.

ZGRANA GEOMETRIA
Ważne, aby wszystkie elementy były harmonijnie dopasowane. Jeżeli na przykład decydujemy się na wyposażenie stanowiące przedłużenie bryły budynku o podstawie prostokąta czy kwadratu, ten kierunek powinien być spójny dla doboru mebli wypoczynkowych, donic czy oświetlenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się przełamać formę, np. lampami o kulistym kształcie, możemy umiejętnie wzbogacić kompozycję o różnorodne elementy o eliptycznej formie, jak np. okrągłe stoliki, designerskie wazony czy miękkie poduszki. Dotyczy to zarówno aranżacji ogrodu, jak i tarasu.
Wybierając lampy, warto postawić na spójną aranżację w ramach jednej kolekcji. Serie kinkietów i lamp stojących STRUCTURE LED i SYMMETRY LED wpisują się w minimalistyczny kierunek projektowy geometryczną formą, oferując jednocześnie ciepłe, budujące klimat światło o wartości 3000 K. Przy łączeniu lamp z różnych kolekcji warto postawić na rozwiązania o minimalistycznej stylistyce wykonania. Dobrym przykładem jest kinkiet MARGOT o jednym lub dwóch źródłach światła, który stanowi spójne uzupełnienie każdego projektu opartego na geometrycznej formie.

WYKOŃCZENIE MA ZNACZENIE
Nowoczesna architektura hołduje wykorzystaniu betonu, szkła, stali oraz drewna. Duże okna zapewniają dostęp do światła, co sprzyja tworzeniu we wnętrzach otwartego planu. Ta perspektywa przenoszona jest również do przestrzeni ogrodowych.
W nowoczesnych projektach dominuje minimalne zagospodarowanie przestrzeni i dobór dodatków wykonanych z materiałów harmonijnie podkreślających charakter budynku. Kinkiety czy lampy stojące wykonane są przeważnie z aluminium bądź stali lakierowanej w ciemnej, kontrastującej z budynkiem, kolorystyce. Znakomitym przykładem są lampy stojące i ścienne z kolekcji THIKA LED w czarnym kolorze. Zdecydowanie przełamują biel elewacji, stanowiąc ciekawy i intrygujący akcent. 

RELAKS W NOWEJ FORMIE
Uporządkowana, spójna z architekturą budynku, przestrzeń ogrodowa sprzyja relaksowi. Poranna kawa, popołudnie z książką czy wieczorne spotkania towarzyskie są przyjemniejsze, gdy dookoła panuje harmonia i spokój. Dopełnieniem oraz kropką nad i każdego projektu jest światło. Ciepłe, emitowane przez kinkiety czy lampy stojące, otula elewację budynku i przełamuje jego kubistyczną formę. W ogrodzie warto zdecydować się na rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności. CUMULUS CUBE to lampy przenośne w kształcie sześcianu, o wymiennym źródle światła, dostępne w kilku rozmiarach, które wyglądają efektownie zarówno ustawione pojedynczo, jak i w przeróżnych konfiguracjach; np. można je wykorzystać również w formie stolika. Po zmroku zachwycają rozproszonym światłem, które odbija się od trawników, tworząc bajkowy klimat. 

Dobrze, aby przy planowaniu oświetlenia wziąć pod uwagę rodzaj roślinności znajdującej się w danej strefie, tak aby wyraźniej ją wyeksponować za pomocą światła. Znakomitym rozwiązaniem, dostosowanym do różnorodnych potrzeb, są lampy przenośne, takie jak np. PICNIC LED – bezprzewodowe latarenki, które można zawiesić lub postawić. Ich czas pracy po pełnym naładowaniu wynosi 12 h, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła. 

*Wszystkie kolekcje przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.

Ceny kolekcji: 

STRUCTURE LED: od 299 zł
SYMMETRY LED: od 499 zł
MARGOT: od 399 zł
CUMMULUS CUBE: od 589 zł
PICNIC LED: 699 zł

Nadesłał:

Fly_PR

Przeczytaj również: