Energooszczędność w wielkim wymiarze
Coraz częściej poszukujemy mieszkań w budynkach o podwyższonym standardzie energetycznym, z dobrze ocieplonymi ścianami i energooszczędnymi oknami.
Warto wiedzieć, że wykonanie efektywnej termoizolacji wielkowymiarowych ścian wymaga szczególnej staranności i odpowiednio dobranych rozwiązań systemowych.
|
Sezon budowlany w pełni, a pejzaż wielu polskich osiedli wypełniają rusztowania, siatki i paczki styropianu. Polski krajobraz już na stałe wzbogaca się w luksusowe, energooszczędne apartamentowce. Oprócz lokalizacji, dostępu do odpowiedniej infrastruktury i wysokiej jakości wykończenia inwestorzy poszukują coraz częściej oszczędności energii, co w dalszej perspektywie wpływa na niższe koszty utrzymania budynku i wyższą wartość rynkową inwestycji. W Europie Zachodniej klasa energetyczna mieszkania jest już od dłuższego czasu czynnikiem decydującym o cenie rynkowej lokalu, ale też wyznacznikiem komfortu życia. Czynnikiem, który wpływa w dużej mierze na standard energetyczny budynku jest jakość materiałów izolacyjnych i standard wykonania termoizolacji.
W stronę pasywnych mieszkań?
Z badań firm deweloperskich wynika, że tak oczywiste kryteria jak łatwy dostęp do centrum, metraż czy ilość pomieszczeń coraz bardziej tracą na znaczeniu na korzyść energooszczędności. Poszukujący własnego lokum coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, że niższe zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną m.in. do ogrzewania czy podgrzewania wody przekłada się na niższe koszty utrzymania mieszkania, szczególnie w perspektywie przyszłych lat i spodziewanych podwyżek cen za energię. Jednym z sygnałów świadczących o rozwoju energooszczędnego budownictwa mieszkaniowego jest chociażby powstanie osiedla pasywnego w Warszawie o rocznym zapotrzebowaniu zaledwie 15 kWh/m2. Ekologiczny charakter mieszkania z użyciem energooszczędnych technologii i naturalnych materiałów staje się nie tylko oznaką prestiżu, ale także elementem zdrowego i komfortowego trybu życia. Dominującą metodą budowlaną w przypadku budynków jednorodzinnych jest tradycyjna technologia murowa z wykorzystaniem silikatu lub betonowe konstrukcje szkieletowe wypełniane murem z silikatu. Takie rozwiązania pozwalają na ekonomizację i przyspieszenie prac konstrukcyjnych, jednak wymagają odpowiednio zaprojektowanej i starannie wykonanej warstwy ocieplenia, aby budynek mógł spełniać podwyższone standardy energooszczędności. Zgodnie z unijną dyrektywą 2010/31/UE budowane w 2021 roku obiekty mają się charakteryzować minimalnym zużyciem energii, dlatego lepiej dziś zainwestować w mieszkanie o takim standardzie, który będzie atrakcyjny rynkowo również za kilka lat.
Wielki format wymaga jakości wykonania
Popularną technologią, która wciąż znajduje szerokie zastosowanie przy termoizolacji budynków wielorodzinnych jest metoda lekka mokra ETICS z wykorzystaniem polistyrenu ekspandowanego. Jak sprawdzić jakość wykonania termoizolacji? W budownictwie energooszczędnym i pasywnym stosuje się najczęściej styropian grafitowy o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,031 W/m2K, gdyż taka warstwa materiału jest zazwyczaj wystarczająca, by zapewnić U ściany nawet na poziomie wymaganym na rok 2021, czyli 0,20 W/m2K. Warto jednak wziąć pod uwagę, że układanie płyt styropianowych na elewacjach wysokich budynków wymaga doświadczenia, sprawdzonych technologii i bardzo dokładnej realizacji, aby uniknąć niepożądanych mostków termicznych i zniszczenia warstwy termoizolacji. Innowacją, która ma na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa wykonawstwa są nowe płyty styropianowe ETIXX.
- Podstawową zaletą płyt ETIXX z punktu widzenia ocieplania wielkopowierzchniowych budynków może być ich o 20% większy rozmiar. Dzięki temu można nie tylko jednorazowo pokryć większą powierzchnię ściany i przyspieszyć prace termoizolacyjne, lecz również zniwelować mostki termiczne na łączeniach płyt. Materiał produkowany w technologii formowania w prasie cechuje się idealnie płaską powierzchnią oraz prostymi krawędziami, dlatego pozwala stworzyć równą warstwę ocieplenia, która przylega szczelnie do muru. Stosując styropian ETIXX o grubości 30 cm i współczynniku lambda 0,031 W/mK można uzyskać ścianę w standardzie domu pasywnego – mówi Cezary Bieżoński, Regionalny Menedżer Sprzedaży Knauf Therm Styropian Budowlany.
Jak podkreślają specjaliści, bardzo ważnym aspektem ocieplania wielkopowierzchniowych ścian jest stabilne mocowanie styropianu przy użyciu zaprawy klejowej i koniecznie – kołków montażowych z trzpieniem metalowym. W przypadku dużych powierzchni ścian obluzowanie i odspajanie się płyt może skutkować nie tylko stratami energii oraz obniżonym komfortem cieplnym, lecz nawet katastrofą budowlaną. Na płytach ETIXX wytłoczono symbole w postaci instrukcji montażu kołków i nakładania kleju, które stanowią wyraźną podpowiedź montażową. Ilość łączników powinna być dostosowana do wysokości budynku, zasadniczo im wyższy budynek, tym więcej punktów mocujących. Ze względu na działanie sił parcia i ssania wiatru liczbę zamocowań należy zwiększyć w strefach krawędziowych budynku. Głębokość zakotwienia w ścianie powinna wynosić co najmniej 5 cm dla materiałów monolitycznych, jak beton czy bloczki silikatowe pełne. Aby uniknąć zjawiska tworzenia się mostków termicznych czy powstawania na tynku widocznych śladów w miejscach łączeń mechanicznych zaleca się stosowanie zaślepek ze styropianu.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl
***
O nowych płytach ETIXX Fasada λ 31
Opracowana w laboratoriach marki Knauf Therm grafitowa płyta izolacyjna ETIXX Fasada λ 31 to propozycja dla budownictwa wysoko energooszczędnego i pasywnego. Innowacyjna metoda produkcji polegająca na formowaniu płyt w prasie sprawia, że posiadają one idealnie proste krawędzie i płaską powierzchnię. Starannie opracowany wsad surowcowy z domieszką kompozytu grafitu oraz optymalna gęstość 13,5 kg/m3 sprawiają, że płyty EPS ETIXX cechują się najlepszym w swojej klasie współczynnikiem przewodzenia ciepła λD=0,031 W/mK. Żłobienia na powierzchni płyty poprawiają znacznie stabilność wymiarową materiału, a system pięciu trapezoidalnych rowków i charakterystyczna, gofrowana struktura płyty zapewniają optymalną przyczepność wszystkich warstw. Zarówno na wierzchu, jak i spodzie płyty ETIXX naniesiono oznaczenia pełniące funkcję instrukcji montażu. Płyty posiadają zwiększone wymiary 600x1200 mm i występują w grubościach 150, 200 lub 300 mm. Technologia ETIXX posiada Patent europejski przyznawany przez Europejski Urząd Patentowy.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|