Ekologiczna i ekonomiczna wymiana okien


Ekologiczna i ekonomiczna wymiana okien
2020-11-12
Zgodnie z WT 2021, każdy stawiany budynek musi być energooszczędny. Na już wybudowane domy znowelizowane wymogi budowlane nie mają wpływu. Wszystko może zostać po staremu, ale... nie musi. Tradycyjne ogrzewanie i straty energii są nieopłacalne. Warto sięgnąć po dotacje i wymienić okna.

Dlaczego termomodernizację domu należy rozpocząć od wymiany okien? Bo przez nie ucieka najwięcej ciepła. Za 20-30% strat energii odpowiadają stare, nieszczelne konstrukcje okienne. Ich wymiana na nowoczesne okna energooszczędne to zatem doskonały początek, który – dodatkowo – może być wspierany finansowo przez państwo.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Na przykład w ramach ciągle funkcjonującego jeszcze programu Czyste Powietrze wnioskodawca ma szansę uzyskać pożyczkę bądź dotację na wymianę drzwi i okien, które poprawiają efektywność energetyczną domu. W grę wchodzą kwoty sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto korzystaćprzekonuje Jarosław Prywałko z OknoPlus.

Okna energooszczędne, czyli jakie?

To okna o dobrych parametrach termoizolacyjnych, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (U) oraz wysokim współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej (g).

Standardem dla okien elewacyjnych jest, zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021, U równe lub mniejsze niż 0,9 W/m2K. Wymieniając okna na ciepłe, dobrze zatem skupić się na produktach, w których współczynnik ten jest niższy niż 0,8 (Uw = 0,7 W/m2K). Jeśli chodzi o przepuszczalność energii słonecznej, standardowo oscyluje ona wokół 50% dla „zwykłej” szyby. Wybierając okna energooszczędne, należy zwrócić uwagę na to, aby parametr ten był wyższy – najlepiej celować w g na poziomie 60-70%. Takie szkło pokryte jest specjalnymi powłokami, które skutecznie zapobiegają utracie ciepła zgromadzonego we wnętrzu i jednocześnie pozwalają swobodnie przenikać ciepłu słonecznemu z zewnątrz do środka, co oczywiście wpływa na energooszczędność i w efekcie na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Warunki takie spełniają dziś zarówno okna PVC, jak i aluminiowe, wyposażone w szerokie (bo czasami nawet 60 mm) pakiety trzyszybowe oraz wykonane ze specjalnych kompozytów tak zwane ciepłe ramki dystansowe między szybami.

Co poleca ekspert z OknoPlus?

Dla poprawienia bilansu cieplnego domu polecamy wymianę okien na nowoczesne konstrukcje aluminiowe. Metalowe profile są tak samo ciepłe jak plastikowe, a do tego pozostają o wiele łatwiejsze w pielęgnacji i trwalsze. Nie ma też między nimi przepaści cenowejmówi Jarosław Prywałko. Rekomendujemy ponadto wybór najlepszych obecnie na rynku, jeśli chodzi o wydajność energetyczną (i nie tylko), szyb zespolonych ECLAZ od Saint Gobain, wyposażonych w ramki międzyszybowe SWISSPACER.

Spośród nowoczesnych, energooszczędnych propozycji OknoPlus, najchętniej wybierane obecnie przez klientów są produkty z rozwijanej właśnie rodziny Reveal (U = 0,68) oraz okna Morlite (U = 0,7) wyróżnione w tym roku Złotym Godłem w konkursie Najwyższa Jakość Quality International 2020.

 

Reveal – ciepłe, energooszczędne, aluminiowe okno o doskonałych parametrach termoizolacyjnych: Uw 0,68 (vs standardowe 0,9), Ug 0,5 (vs standardowe 0,6), g 60% (vs standardowe 50%), wodoszczelność 2250 Pa (vs standardowe 1600). 

Morlite – energooszczędne okno PVC o wyśrubowanych parametrach termoizolacyjnych: Uw 0,7 dzięki ciepłemu, 6-komorowemu profilowi i potrójnej szybie o wysokim zysku energii słonecznej (71%).

Nadesłał:

netafora

Przeczytaj również: