Czy warto budować dom podpiwniczony?
Przeglądając projekty domów jednorodzinnych, zauważamy tendencję do całkowitej rezygnacji z piwnic. Jest to spowodowane głównie czynnikami ekonomicznymi, jednak w niektórych przypadkach podpiwniczenie budynku może okazać się opłacalną inwestycją. Sprawdź w jakich.
Kiedyś pełne podpiwniczenie domów jednorodzinnych uznawano za standard w budownictwie. Było to podyktowane nie tylko potrzebą przechowywania zapasów na zimę i opału, ale także wymaganiami technicznymi. Brakowało bowiem technologii, które pozwalały ochronić część mieszkalną przed wodami gruntowymi. Posadowienie budynków było więc podwyższane względem terenu, a utworzona w ten sposób piwnica pełniła także funkcje swoistego rodzaju izolacji termicznej w postaci powietrznego bufora cieplnego. Dziś nie ma już czysto technicznych wskazań do budowy podpiwniczenia. Współczesne rozwiązania hydroizolacji i termoizolacji zapewniają skuteczną ochronę konstrukcji budynku nawet w warunkach wysokich wód gruntowych czy gruntów nieprzepuszczalnych. Obecnie stosowane technologie grzewcze także nie wymagają dużej powierzchni kotłowni. Za wyborem projektu z podpiwniczeniem w dużej mierze przemawia jednak możliwość stworzenia dodatkowej przestrzeni użytkowej w budynku. Warto więc rozważyć wszystkie aspekty takiej inwestycji.
|
Piwnica - dlaczego warto ją mieć?
Wielu inwestorów już na etapie analizy kosztorysu rezygnuje z pomieszczeń podpiwniczonych, ze względów czysto finansowych. Konieczność wykonania wykopów fundamentowych, drenażu czy zakupu specjalistycznych materiałów przeciwwodnych podnosi całkowity koszt inwestycji, a wielkość dodatkowych nakładów jest zależna od warunków wodno-gruntowych. Szacuje się, że w przypadku terenów podmokłych czy słabo przepuszczalnych może być on nawet o 30% wyższy. O pomieszczeniach podpiwniczonych warto jednak zawsze pomyśleć jak o dodatkowej kondygnacji, którą można dowolnie zagospodarować. Korzyści płynące z jej posiadania docenią zwłaszcza właściciele małych parterowych domów zlokalizowanych na niewielkich działkach. Ograniczona powierzchnia terenu i stosunkowo niewielki metraż budynku mogą uniemożliwiać np. wygospodarowanie przestrzeni czysto gospodarczych, jak kotłownia z miejscem na składowanie opału czy garaż. Piwnica w takich przypadkach pozwoli nie tylko zachować porządek na posesji i nadać nieruchomości bardziej praktyczny wymiar, ale również uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową. Może też posłużyć jako pralnia, siłownia, pokój gier, warsztat czy nawet dodatkowy poziom mieszkalny. W każdym z tych przypadków przestrzeń przyziemia powinna być ogrzewana, tak jak części nadziemne budynku. Aby uniknąć zwiększonych wydatków na ten cel, należy skutecznie zabezpieczyć ściany piwnicy z użyciem profesjonalnych materiałów hydro- i termoizolacyjnych, co pozwoli zapewnić nie tylko dobry stan techniczny budynku, ale także oszczędność energii cieplnej w okresie zimowym.
Co należy wiedzieć o izolacji ścian fundamentowych?
Zabezpieczenie ścian piwnicy przed wilgocią, wodami opadowymi i gruntowymi jest koniecznością, jednak równie ważne jest ich skuteczne ocieplenie. Dobór hydroizolacji jest uzależniony od warunków gruntowych i hydrologicznych. W przypadku gruntów całkowicie przepuszczalnych wystarczająca jest lekka izolacja przeciwwilgociowa. Sytuacja bardziej komplikuje się w przypadku gruntów mieszanych lub spoistych, gdzie zachodzi ryzyko okresowego spiętrzania się wody lub jej zalegania, ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Konieczne jest wtedy zastosowanie odpowiedniej izolacji przeciwwodnej i wykonanie drenażu. W każdym z tych przypadków należy zastosować również odpowiednią termoizolację, która będzie odporna na trudne warunki - wilgoć, napór gruntu czy uszkodzenie przez np. korzenie roślin. Jednym z najbardziej efektywnych ekonomicznie i skutecznych materiałów termoizolacyjnych do takich zastosowań jest twardy hydrofobowy styropian EPS, który może występować także w wersji grafitowej, co znacząco poprawia jego właściwości. Profesjonalne płyty termoizolacyjne mogą osiągać parametr lambda nawet 0,031 W/mK, jak np. styropian Knauf Therm Expert Hydro. Dzięki metodzie produkcji polegającej na formowaniu ciśnieniowym posiada on dodatkowo zwiększoną nienasiąkliwość, dzięki czemu może być z powodzeniem stosowany jako warstwa drenażowa. Wytłoczone na jego powierzchni kanaliki umożliwiają spływ wody w ilości 0,3 l/s*m, a łączenie płyt „na zamek" za pomocą frezowanych krawędzi gwarantuje szczelność warstwy i eliminację mostków termicznych. Materiał o odporności na ściskanie CS ≥ 100 kPa i wytrzymałości na zginanie BS ≥ 150 kPa może być stosowany nawet do 3 metrów poniżej gruntu, dlatego doskonale sprawdza się przy termoizolacji zagłębionych w gruncie ścian piwnicy.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|