Co zamiast eternitu? Podpowiadamy, czym zastąpić niepożądany materiał


2024-04-30
Przyszła pora na pozbycie się eternitu. Unia Europejska wprowadziła dyrektywę, której skutkiem ma być pozbycie się pokryć zawierających azbest do 2032 roku. Takie działanie ma znacząco poprawić komfort życia domowników oraz pozytywnie oddziaływać na ich bezpieczeństwo.

Eternit w dzisiejszych czasach nie ma nic do zaoferowania użytkownikom domów. Nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, a azbestowe włókna składające się na eternitową całość potrafią mocno wyniszczyć nasz układ oddechowy. Unia Europejska postanowiła zakończyć pewną epokę i wyeliminować archaiczne pokrycia dachowe, które stanowią realne zagrożenie. Przyjrzyjmy się, jak wyglądają alternatywy dla azbestu.

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Dlaczego nie warto zwlekać z usunięciem azbestu?

Ostatnie lata sprawiły, że świadomość zagrożenia, jakie niesie za sobą pokrycie z eternitu, znacząco wzrosła. Dachy wykonane z tego materiału nie spełniają dzisiejszych wymogów dekarskich oraz nie odznaczają się zbyt dobrą kondycją. Uszkodzone pokrycie eternitowe uwalnia włókna azbestowe, które bez większych problemów przedostają się do naszego organizmu. Niewidzialne cząstki upodobały sobie ludzki układ oddechowy, w którym potrafią wyrządzić olbrzymie szkody. Dodatkowo, azbest przyczynia się do rozwoju chorób, które rozwijają się poza płucami. To wszystko sprawia, że eternit stanowi prawdziwe zagrożenie, które należy błyskawicznie zneutralizować.

Technologia w służbie pokryć dachowych

Pod wpływem technologicznego rozwoju branża dekarska cały czas się zmienia. Nie ma mowy tu o zastoju, ponieważ cały czas w życie wchodzą nowe pomysły. Dzisiaj, materiały pokryciowe powstają przy użyciu najlepszych surowców. Fundamentem jest stalowy rdzeń, ale najwięcej uwagi należy poświęcić powłokom dekoracyjno-ochronnym, które poprawiają walory ochronne oraz estetyczne produktów. Godną uwagi propozycją jest powłoka hybrydowa, która stanowi połączenie poliestru z poliuretanem. Szczytowym osiągnięciem w dziedzinie hybrydowych powłok jest PURMAX od firmy Blachy Pruszyński. Jej naczelnymi zaletami są: wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne, świetne radzenie sobie z trudnymi warunkami pogodowymi oraz trzymanie się z dala od procesów fotostarzenia.

Na powłoce hybrydowej nie kończą się wprowadzone przez firmę Blachy Pruszyński innowacje. Słynny producent opracował również model blachy trapezowej, który stanowi świeże spojrzenie na tę dekarską ideę. TP-26 SUPER to połączenie różnorodnych profilowań z parametrami, które od lat gwarantują stabilizację na dachu. Warto dodać, że firma Blachy Pruszyński pokrywa trapez włókniną kondensacyjną od spodu. Materiał ten potrafi zdziałać cuda, ponieważ pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie całego pokrycia. Naczelną właściwością włókniny kondensacyjnej jest absorpcja, która pozwala na pochłonięcie dużej ilości wody oraz szybkie jej odparowanie podczas ciepłych dni.

Które materiały zaliczamy do nowoczesnych?

Zdjęcie eternitu z dachu to zapowiedź lepszego jutra. Na naszym domu zagości dach z blachy. Postanowiliśmy bliżej przedstawić konkretne pokrycia blaszane. Prawdziwą królową blaszanych pokryć jest blachodachówka, która dostępna jest w dwóch formach, czyli w modułach oraz arkuszach ciętych na wymiar. Pierwsze z nich doskonale sprawdzą się na dachach odznaczających się wysokim stopniem skomplikowania. Drugie to idealne kandydatki na pokrycie dachu prostego. Blachodachówki mogą pochwalić się bogactwem dostępnych modeli. Każdy model to ciekawe przetłoczenie, które wpisuje się w daną stylistykę. Do najciekawszych opcji w dziedzinie blachodachówek należą: inspirowana skandynawską myślą dekarską blachodachówka FIORD, składająca hołd płaskim materiałom blachodachówka PŁASKA PLUS oraz korzystająca z tradycji drewnianego gontu blachodachówka REGLE.

Mocną pozycją na rynku może pochwalić się również panel na rąbek stojący. Jego atutami są bogactwo odmian oraz różnorodność w kwestii wysokości rąbka. Doceniany jest również uniwersalizm opisywanych paneli, które mogą być całkowite płaskie, jak i wyposażone w przetłoczenia.

Świetną kandydatką na zastępstwo eternitu jest również blacha trapezowa. Ten, już klasyczny materiał pokryciowy może pochwalić się parametrami na wysokim poziomie. Połączenie stali ocynkowanej z jakościową powłoką stanowi źródło satysfakcji wielu inwestorów. Siłą trapezu są kolory, których w ofercie firmy Blachy Pruszyński znajdziemy naprawdę dużo, od popularnych odcieni, aż do nieoczywistych barw. Ciekawe są również profilowania blachy trapezowej, które pozwalają uzyskać najróżniejsze efekty. Przykładowo, blacha TP 26 SUPER pozwoli nam na osiągnięcie efektu płaskiego pokrycia.

O jakich jeszcze zastępcach eternitu możemy mówić? Potencjalnym kierunkiem są dachówki, od ceramicznych, poprzez bitumiczne, aż do betonowych. Dachówka ceramiczna stanowi rodzaj pokrycia ciężkiego, które na pewno nie zwolni nas z zabiegu wzmocnienia więźby dachowej. Ciężka praca z nią zostanie zrekompensowana długim żywotem materiału na naszym dachu. Znacznie przystępniejszy w układaniu jest gont bitumiczny, z którym praca potrafi zmienić się w przyjemność. Gdy zdecydujemy się na pokrycie naszej połaci dachówkami, koniecznie sięgnijmy po pomoc sprawdzonej ekipy. Doświadczeni dekarze będą wiedzieli jak zainstalować nowe pokrycie oraz pozbyć się starego.

Nowoczesne pokrycia a ogrzewanie

Jak wygląda sytuacja ogrzewania w dobie nowoczesnych pokryć dachowych? Dzisiejsze nastawienie na energooszczędność dachów sprawia, że materiał pokryciowy nie jest czynnikiem decydującym w kwestii ocieplenia. Dlatego właśnie, bardzo popularne są docieplenia dachu, w postaci pianki, wełny czy styropianu, które skutecznie pomogą nam w uzyskaniu satysfakcjonujących czynników ciepła.

Słów kilka o recyklingu i utylizacji

Czy zdjęte pokrycie dachowe nadaje się już tylko i wyłącznie na śmietnik? Oczywiście, że nie! W dobie coraz ciekawszych rozwiązań oraz poszukiwania nowych metod recyklingowych, powstały liczne pomysły na przekształcenie odpadów na użyteczny surowiec. Przykładami ponownego użycia dawnego pokrycia dachowego są nietuzinkowe daszki nad drzwiami wejściowymi czy niecodzienne altany.

 

Nadesłał:

IMPULSE

Przeczytaj również: