Budownictwo modułowe


2018-05-15
Polska cierpi na brak mieszkań, na rynku brakuje nawet 3 mln, mimo że rokrocznie ustanawiane są rekordy sprzedaży. Teraz jednak pojawił się czynnik hamujący – wzrost cen. W ciągu osatniego roku wzrosły one średnio o 7,5%.

Trend rosnących cen będzie się utrzymywał nadal. W branży budowlanej panuje boom, który spowodował brak rąk do pracy oraz wzrost ceny materiałów budowlanych. Deweloperzy więc są zmuszeni do zwiększania cen, w celu utrzymania marży, do granic możliwości siły nabywczej. Wzrost cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym odnotowywany jest już od początku 2015 roku, jednak od pierwszych miesięcy 2017 roku bardzo wzrosła dynamika tego wzrostu. Co nie wróży dobrze na przyszłość. Sytuację może zmienić tylko wprowadzenie nowoczesnych technologii, np. budownictwa modułowego.

Technologia ta w Polsce nie cieszy się popularnością, co jest spowodowane złą sławą jeszcze z poprzedniego ustroju. A przecież sytuacja zmieniła się diametralnie. Budownictwo modułowe to nie jest już tymczasowość. To wysoka jakość i długotrwałe użytkowanie. Budynki modułowe często przewyższają pod tym względem te, zbudowane przy użyciu tradycyjnych technologii. Tą metodą można budować domy mieszkalne, hotele, budynki usługowe i placówki edukacyjne. A co najważniejsze, robi się to dużo taniej i szybciej. Aktualna sytuacja na rynku może przyczynić się do tego, że Polacy zaczną wreszcie doceniać tą technologię.

Budownictwo modułowe pozwala w ciągu pół roku wyprodukować moduły i złożyć budynek gotowy do użytkowania. Może stać się więc alternatywą dla budownictwa tradycyjnego. Podobnie stało się, już kilkadziesiąt lat temu, w Skandynawii. Zwłaszcza że w naszym kraju jest potencjał. Mamy kilkadziesiąt firm specjalizujących się w budownictwie modułowym. Jednak na dziś praktycznie cała ich produkcja przeznaczona jest na eksport. Z polskich modułów wznosi się obiekty nie tylko w Danii, Norwegii, Szwecji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, ale również w Stanach Zjednoczonych. Przykładem może być firma DMDmodulara która przygotowuje się do realizacji wysokiej klasy hotelu modułowego w Nowym Jorku.

Kluczową zaletą, która może przesądzić o sukcesie budownictwa modułowego, a która obecnie jest bardzo na czasie, jest jego ekologiczność. Technologia ta generuje znacznie mniej odpadów i hałasu, a przez to, że większość prac odbywa się w fabryce, także znacznie mniej ingeruje w środowisko. W dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia.

Nadesłał:

SzybNos

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl