Aranżacja bez barier – z OknoPlusem


Aranżacja bez barier – z OknoPlusem
2019-12-03
Kilkanaście procent populacji ludzkiej to osoby z niepełnosprawnością. W Polsce jest ich kilka milionów, wielu porusza się na wózkach. Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, to dobra okazja, by pochylić się nad kwestią aranżacji domu bez barier. OknoPlus proponuje rozwiązania, które to umożliwiają.

Niskoprogowe drzwi balkonowe, lekkie, przesuwne konstrukcje okienne, zdalnie sterowane rolety zewnętrzne, niezwykle praktyczny czytnik linii papilarnych zamiast tradycyjnych zamków, to przykłady propozycji firmy OknoPlus, które warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu domu bez barier. Ale po kolei...

Wasze komentarze (0):

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy.


Dodaj Komentarz »


System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Im większa przestrzeń, tym lepiej i wygodniej

Planując rozkład domu czy mieszkania dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim pamiętajmy, że nie warto niepotrzebnie mnożyć pomieszczeń. Im większa przestrzeń, mniej progów i drzwi, tym lepiej, bo wygodniej. Zamiast pokoju z kuchnią, postawmy na salon z aneksem kuchennym. Nie rozdzielajmy łazienki i WC - rozsądniej zaaranżować to w jednym wnętrzu. Weźmy też pod uwagę fakt, że dla w miarę swobodnego manewrowania przeciętnym wózkiem inwalidzkim dla osoby dorosłej niezbędna jest wolna powierzchnia o średnicy mniej więcej półtora metra - to konieczne, aby móc skręcić czy zawrócić. Zadbajmy też o antypoślizgowe podłogi w domu.

Szerokie drzwi, przesuwne okna, niskie progi

To rzecz oczywista, ale warto ją skonkretyzować. Minimalna szerokość drzwi w domu osoby na wózku to 90 cm, wiadomo jednak, że jeśli będzie to 100 czy na przykład 110, znacznie zwiększy się jej komfort poruszania. Dla wygody niepełnosprawnego domownika dobrze również postawić na drzwi przesuwne i zlikwidować wszystkie progi lub zastosować rozwiązania niskoprogowe. To samo dotyczy drzwi balkonowych czy tarasowych.

Do mieszkań z balkonem OknoPlus proponuje niskoprogowe drzwi balkonowe. To nowoczesna konstrukcja, w której próg ma zaledwie 2 cm wysokości, co pozwala dość swobodnie pokonywać go na wózku. Jako opcję do domu z tarasem eksperci doradzają natomiast obecnie Morlite Vision - przesuwne przeszklenie, które - mimo swoich modnych, dużych gabarytów - dzięki zastosowaniu nowatorskiego okucia, przesuwa się niezwykle lekko - na tyle lekko, że nie sprawi problemu osobie słabej czy nie w pełni sprawnej. Mechanizm wspomagający działa tak, że podczas otwierania odsuwa ruchome skrzydło od ościeżnicy na kilka milimetrów, aby mogło ono łatwo przesunąć się (na specjalnych wózkach), a przy zamykaniu umieszcza je z powrotem na miejscu - tłumaczy Tomasz Grabka, Doradca Klienta OknoPlus.

Zamawiając okna i/lub drzwi do domu bez barier, nie zapomnijmy zaznaczyć przy składaniu zamówienia, że klamki (uchwyty) powinny znajdować się na wysokości komfortowej z punktu widzenia osoby siedzącej na wózku. To mniej więcej 100 cm - licząc od poziomu podłogi.

Sterowane pilotem zewnętrzne rolety okienne

Poza lekko otwierającymi się oknami, szerokimi drzwiami i niskimi progami, które usprawniają poruszanie się po domu, istotne są także zabezpieczenia i wygoda ich obsługi. Dobrym przykładem są tutaj miedzy innymi zewnętrzne rolety antywłamaniowe. Aby osoba nie w pełni sprawna ruchowo mogła je bez wysiłku i fizycznego zaangażowania otwierać lub zamykać, zainwestujmy w te, które oferuje OknoPlus - z elektronicznym systemem sterowania. Użytkownik za pomocą pilota może na bieżąco wybierać żądaną pozycję rolet lub na przykład programować ich otwarcie bądź zamknięcie o określonej godzinie. Nie ma żadnych korbek, dźwigni ani sznurków. Niczego nie trzeba robić ręcznie.

Komfortowe otwieranie drzwi wejściowych

Na ułatwianie niepełnosprawnym ich codzienności składa się wiele „drobiazgów", których osoby w pełni sprawne mogą nawet nie zauważać. Jedną z takich rzeczy jest wygodne otwieranie drzwi wejściowych. Można mieć kilka różnych zamków, kilka kluczy i za każdym razem długo szukać przed drzwiami tego właściwego, można mieć dobre, antywłamaniowe drzwi i jeden - centralny klucz do całego domu, albo... zrezygnować z używania klucza i otwierać drzwi... palcem wskazującym. OknoPlus ze swoim produktem - nowoczesnymi, energooszczędnymi drzwiami Alu STAR, oferuje taką właśnie możliwość. Tradycyjny system zabezpieczeń (z kluczem) może być zastąpiony lub używany jednocześnie (na przykład przez różnych domowników - zgodnie z ich preferencjami i potrzebami) z czytnikiem linii papilarnych. Ma to duże znaczenie szczególnie dla tych osób, które są niepełnosprawne manualnie. Dotknięcie palcem czytnika jest dla nich bowiem znacznie łatwiejsze, niż operowanie kluczem w zamku.

***

To tylko niektóre z możliwości w zakresie ułatwienia osobom niepełnosprawnym funkcjonowania w ich domu. Opcji jest znacznie więcej i można je personalizować. Być może teraz jest najlepszy moment na decyzję, bo w OknoPlus jeszcze do końca roku trwa promocja zimowa, w ramach której rabaty sięgają nawet 46%.

 

Nadesłał:

netafora

Przeczytaj również: