Adaptacja hal przemysłowych na potrzeby magazynowania i logistyki
Hale przemysłowe są niezbędnym elementem infrastruktury w wielu branżach. Obiekty tego typu mogą być zaadaptowane na potrzeby magazynowana i logistyki, co jest szczególnie istotne w obszarze spedycji i transportu.
Hala poddana odpowiedniej modernizacji doskonale sprawdza się jako punkt przeładunkowy dla przewoźników, a także miejsce przechowywania towarów. Konstrukcje takie muszą być solidne i wytrzymałe, aby zapewnić pożądaną funkcjonalność. Idealnie w tym celu sprawdzają się hale stalowe, które pozwalają na utworzenie sprawnej sieci logistycznej.
|
Możliwości rozbudowy
Hale przemysłowe zwykle projektowane są uwzględnieniem konkretnych potrzeb logistycznych inwestora. Konstrukcje takie mogą być opracowywane z myślą o potencjalnym wzroście wolumenu zamówień w przyszłości, ze względu na potrzebę firmy do rozwoju czy też poszerzenia profilu działalności o nowe usługi. Nie zawsze konieczna jest wówczas budowa nowego obiektu. Rozbudowa już istniejącej hali przebiega wyjątkowo sprawnie i szybko, ze względu na odpowiednie rozwiązania technologiczne. Jej adaptacja wymaga przede wszystkim kompleksowej oceny, m.in. pod względem rozpiętości, wysokości czy innych parametrów. Nowoczesne hale to obiekty o budowie modułowej, dzięki czemu ich modernizacja jest bardzo łatwa i nie wymusza demontażu całej konstrukcji. Proces rozbudowy może obejmować zarówno dodanie naw czy ram stalowych, jak i zmianę docieplenia czy modyfikację układu pomieszczenia.
Odpowiednie wyposażenie
Proces adaptacji hali przemysłowej pod kątem magazynowania i logistyki może uwzględniać wiele różnych czynników. Obiekt da się dostosować pod kątem planowanej wielkości składowanego towaru, a także docelowego wyposażenia. Konstrukcja taka może być wzbogacona chociażby o urządzenia dźwignicowe czy zaawansowane linie technologiczne, które znacząco usprawnią przepływ towaru czy realizację różnych prac. Nie bez znaczenia pozostaje wyposażenie hali w odpowiednie zabezpieczenia. Ich zastosowanie podnosi odporność obiektu na rożne czynniki atmosferyczne, np. wiatr czy śnieg. Projektowanie hali przemysłowej w taki sprawia, że eksploatacja obiektu jest możliwa niezależnie od warunków pogodowych. Realizację takiego przedsięwzięcia zawsze warto powierzyć specjalistom. GLOB-STAL posiada w swojej ofercie wyjątkowo nowoczesne hale przemysłowe.
Właściwa izolacja
Obecnie możliwa jest budowa hal przemysłowych izolowanych lub nieizolowanych. Te pierwsze bazują na specjalnych blachach warstwowych, które są przedzielone warstwą izolacyjną o optymalnie niskim wskaźniku przenikania ciepła. Obiekt o takiej konstrukcji gwarantuje idealny komfort cieplny, Kwestia ta ma znaczenie w przypadku magazynowania towarów wrażliwych na skrajne temperatury i wilgoć, co dotyczy np. drewna, odczynników chemicznych, płodów rolnych czy żywności. Hala izolowana może być łatwo wyposażona w doki załadunkowe czy rampy rozładunkowe, co dodatkowo usprawnia procesy logistyczne. W przypadku obiektów nieizolowanych, istotną zaletą jest bardzo krótki czas wzniesienia inwestycji. Hala taka może być też łatwo rozebrana i przeniesiona w inne miejsce, co sprawdza się w przypadku zmiany lokalizacji prowadzonej działalności. Zastosowanie elementów prefabrykowanych znacząco skraca czas montażu, a jednocześnie gwarantuje idealne spasowanie poszczególnych komponentów.
Bezpieczeństwo eksploatacji
Warunkiem prawidłowej adaptacji hali przemysłowej jest utrzymanie jej bezpieczeństwa. Obiekt taki ma być eksploatowany przez wiele lat, dlatego powinien uwzględniać przewidywane dla wybranego obszaru obciążenie śniegowe i wiatrowe. W projekcie trzeba więc uwzględnić wyniki analiz terenu, co odbywa się na podstawie Polskich Norm PN-EN 1991-1-3 oraz 1991-1-4. Zgodność z wytycznymi budowlanymi podnosi bezpieczeństwo użytkowania obiektu. Należy o tym pamiętać zwłaszcza wówczas, gdy w ramach adaptacji planowana jest hala przemysłowa z biurem. W takim przypadku część biurowa zawsze musi być zrealizowana przy wykorzystaniu metody murowanej, co wynika bezpośrednio z wymagań przeciwpożarowych.
Nadesłał:
redakcja
|